"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Arvanitet

Këtu mund të bashkohen për të shkëmbyer mendime, pjesëtarë të diasporës ose komuniteteve të ndryshme arbërore.

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Arvanitet

#196

Post by Arta » Sun Jul 25, 2010 2:40 pm

Arbëri wrote:
Arta wrote:
elikranon wrote:

Vertet, ja tek kemi ardhur tu kendojme greqisht, a mos jane grek ekta..... :lol: po u bejme vetem respekt, por jo se jemi grek!

Pas pak vite do thojne , edhe keta jane ""grek"" , shiqoni si na kane vjedhur shqiptaret veshjen dhe kenget -haha-
""Respekt"" te mire ju paskan bere , vazhdoni :oops:
Ne mund ta marrim ate rrezik, sepse origjinaliteti nuk mundet ta pervetesoj dot dikush qe kendon si sorre, e jo si shqiponje... :D
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arvanitet

#197

Post by Arbëri » Sun Jul 25, 2010 4:24 pm

Vangjel Zhapa
Vangjel Zhapa ka lindur më 23 gusht të vitit 1800 në fshatin Labovë të Madhe ose siç njihet ndryshe Labova e Zhapës në rrethin e Gjirokastrës.
Image
Në moshën 13-vjeçare, Vangjeli u largua nga vendlindja, të cilën nuk do ta harronte kurrë. Ai u vendos fillimisht në Janinë. Ambienti kulturor për disa vjet në këtë qytet influencoi edhe në formimin e personalitetit të tij. Për disa vjet, Vangjel Zhapa ishte ushtar në garnizonin e Ali Pashë Tepelenës, nga ku më vonë u shkëput dhe u bashkua me kryengritësit suljotë. Zhapa vazhdoi luftën antiturke edhe pas vdekjes së Marko Boçarit , dhe udhëheqësve të tjerë të kryengritjes antiturke. Ai është nderuar me medaljen e argjendtë, “për kontribut në luftën për pavarësi ”, gjë që konfirmohet edhe nga ministri i Jashtëm i Greqisë, L. Deligeorges, në një shkresë që mban për datë 31 dhjetorin e vitit 1890. Pjesëmarrja e Vangjel Zhapës në kryengritjen antiturke ra në sy të turqve, të cilët i arrestuan nënën, Sotirën, tashmë në moshë të thyer dhe i plaçkitën pasurinë atërore. Kompleksi i kësaj figure, vështirësitë gjuhësore, vendet e shumtë ku mund të ketë informacione bibliografike, kanë bërë që shumë studiues të braktisin, të mos e çojnë deri në fund, apo të studiojnë aspekte të veçanta të personalitetit të tij. Rumania, ku Vangjel Zhapa, kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij, është vendi që e ka vendosur më mirë në fokusin e studimit këtë figurë interesante. Ky personalitet u përkujtua me nderim të veçantë në maj të vitit 1971, kur u bë inaugurimi i Muzeut të Sportit të Rumanisë. Në Labovë të Madhe, që është vendlindja e Vangjel Zhapës, ende janë shtëpitë trekatëshe që u ngjajnë kështjellave historike. Megjithëse kanë kaluan 150 vjet nga koha e ndërtimit të tyre dhe dhjetëra vjet nga Lufta e Dytë Botërore, kur u dogjën, këto shtëpi janë ende të parrëzuara, dëshmi kjo e artit madhështor të ndërtimit të tyre. Këto shtëpi ishin pronë e Vasil dhe Kristo Zhapës, dy vëllezërve labovitë, përkatësisht babai dhe xhaxhai i Vangjelit, i cili emigroi në fillim në Janinë dhe më vonë në Rumani.
Vangjeli ringjalli Lojërat Olimpike
Nga libri "Vangjel Zhapa, mirëbërësi i madh labovit, të autorit Qiriako Hila, botim i Iliria 2003: "Vangjel Zhapa - rilindësi i lojërave të lashta olimpike. Lojërat olimpike filluan në shek. Vii para erës së re nga grekët e lashtë. Konsiderohen më të vjetrat në veprimtarinë sportive ndërkombëtare. Në vitin 392 të erës së re u shkatërruan nga një perandor romak. Pas 15 shekuj, në vitin 1896 rifilluan në Athinë dhe Vangjel Zhapa është quajtur themeluesi i Olimpiadës bashkë me francezin Pierre de Kuberte. Në vitin 1856 qeveria greke tronditet nga propozimi i Vangjel Zhapës që mbështet moralisht dhe materialisht ringjalljen e lojërave olimpike, duke u zotuar përpara mbretit Othon dhe Zotit duke dhuruar 3000 napolona flori dhe 4000 aksione të shoqërisë së lundrimit në Rumani.Fillimi i lojrave Olimpike

Lojërat filluan në vitin 1859 dhe u kritikuan me forcë nga shtypi grek i kohës dhe mbreti Othon nuk i pëlqente manifestimet atletike. Lojërat olimpike moderne filluan në vitin 1896 në stadiumin Panathinaikos, të cilin e veshi me pllaka mermeri me një vlerë 2.5 milion dhrahmi epirotasi nga Mecova J. Averof. Shuma të mëdha derdhi në arkën e Sillogut Pangrek të gjimnastikës shqiptari tjetër nga Qestorati i Lunxhërisë Kristaq Viktor Zografi, që inkurajoi lojërat olimpike të vitit 1896. Personalitetet greke shkruajnë: "Përfytyrimi dhe pasioni i Zhapës ishte bashkimi i Evropës përmes ringjalljes së lojërave olimpike ku do të sundonin fjalët dashuri, paqe e mirëqenie". Pra, përfytyrimi i Evropës së bashkuar u bë nga shqiptari Vangjel Zhapa një shekull para se të bëhej realitet Bashkimi Evropian. Fatkeqësisht Shqipëria, atdheu i Vangjel Zhapës, akoma qëndron jashtë këtij bashkimi."Për të gjithë unë jam i përbashkët si një ditë e ndritshme."(V.Zhapa).
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#198

Post by elikranon » Sun Jul 25, 2010 6:56 pm

Zeus10 wrote:Greket nuk jane komb i mirrefillte sic jane shqiptaret, dhe eshte nje trillim i madh qe gjasme ne memorjen e tyre "kombetare" ka jetuar e kaluara helenike. Vete nje nga filohelenet me te medhenje N.G.Hammond ne librin e tij Greece, Old and New, per kete ceshtje thote:

Most Greeks did not share Byron’s views and would not have understood his allusions. They did not think of themselves as Greeks at all – and certainly not as Hellenes. They think for themselves as Christians or Orthodox.

Elikranon, keshilla ime per ty eshte:' Mos kontribo ne perhapjen e falses dhe te rremes, por diskuto per ate qe beson se eshte e vertete, pa e mbrojtur me fanatizem, derisa te sigurohesh per vertetesine e saj'.
Γεώργιος Γεμιστός Πλήθων (Κωνσταντινούπολη, περ. 1355 – Σπάρτη, 1452).
«Εσμέν γαρ ουν ων ηγείσθε τε και βασιλεύετε Έλληνες το γένος, ως η τε φωνή και η πάτριος παιδεία μαρτυρεί. Έλλησι δε ουκ έστιν ευρείν ήτις άλλη οικειοτέρα χώρα, ουδέν μάλλον προσήκουσα η Πελοπόννησος τε και όση δη ταύτη της Ευρώπης προσεχής των τε αυ νήσων επικείμεναι. Ταύτην γαρ δη φαίνονται την χώραν Έλληνες αεί οικούντες οι αυτοί εξ ότουπερ άνθρωποι διαμνημονεύουσιν, ουδενών άλλων προενωκηκότων…» γράφει απευθυνόμενος προς τον Παλαιολόγο.
Gergios Plithon Gemistos (Kostandinopol,rreth 1355 - Sparte, 1452).
"Neve mbi te cilet ti je hegjemon dhe mbret, jemi Grek ne origjine, sic e deshmon gjuha dhe arsimimi tradicional brez pas brezi. Eshte e pamundur te gjeje njeri nje vend tjeter qe eshte me shume i afert dhe i lidhur me Greket sesa Peloponezi, gjithashtu dhe rajoni i Evropes fqinj me Peloponezin, po ashtu dhe ishujt fqinje me te. Sepse eshte e qarte se Greket banonin gjithmone ne kete vend, qe nga koha qe fillon kujtesa e njeresve, pa banuar paraprakisht ndonje tjeter mbi te..." shkruan duke iu drejtuar Paleologut.

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#199

Post by elikranon » Sun Jul 25, 2010 7:08 pm

Zeus10 wrote:Elikranon, po te sjelle nje interviste te nje figure te njohur aktuale Greke, ku flet mes te tjerash dhe per Kollokotronin:

[quote2="Christos Homenidis"][/quote2]

I must tell you that whenever I find myself in conversation with Greeks who feel inordinately proud of their ‘unadulterated Greekness,’ I love making them mad by reminding them that several of the revered heroes of the 1821 Greek Revolution ― such as Markos Botsaris, Kitsos Tzavellas and Andreas Miaoulis ― were Albanian-speaking warriors. And, furthermore, that Theodoros Kolokotronis himself wished for a bilingual country, with both Greek and Albanian inhabitants. From the time the modern Greek state was founded in 1830 to today, the conflict between the concepts of an open-minded, extrovert, cosmopolitan Greece and a small yet honorable, racially and religiously ‘clean and proper’ Greece has never ceased. It goes without saying that I side with the former and not with the latter, and that any kind of multiculturalism fascinates me.

Burimi:
http://www.bridge-mag.com/magazine/inde ... &Itemid=42
E para meso me mire ti historine. Kollokotroni foli per krijimin e nje mbreterie grek-shqiptare kur ka qene ne ishullin Zakinthos dhe kish vajtur atje dhe Ali Farmaqi, dmth para vitit 1820. Ali Farmaqi ishte nga fshati Llalla i Peloponezit qe banohej nga shqiptar mysliman (nga mesi i Revolucionit, shqiptaret myslyman u larguan nga Peloponezi). Dhe kuptohet perderisa flasin per mbreteri Greko-Shqiptare, njeri perfaqesonte Shqiptaret, dmth ishte Shqiptar (Ali Farmaqi) dhe tjetri perfaqesonte Greket, dmth ishte Grek (Kollokotroni). Nqs Kollokotroni ishte Arvanit (shqiptar ortodoks sipas jush), atehere si ka mundesi te fliste ne emer te grekeve?

Vini pak logjiken te punoje, dhe gjerat do qartesohen lehte per ju!

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#200

Post by elikranon » Sun Jul 25, 2010 7:18 pm

Arta wrote:
elikranon wrote: Ia niset me Ali pashen dhe me ate perrallen "na solli argate" se tere shqiptaret ishin "bejlere dhe agallare"(se marr vesh xhanem kush na kish pushtuar turku a shqiptari?).
Por koha e Ali pashes eshte e dokumentuar mire dhe asgjekundi nuk mund te gjendet dicka per nje zhvendosje te tille popullsie. Bile une te solla nje shembull per te kunderten nga libri i Mufit Bej Libohoves per Ali pashen ku shkruan se rreth viteve 1750 Kapllan pasha i lodhur nga trazirat e grekeve te Lazaratit dhe per te shtuar numrin e myslymaneve ne rajon, i zboi greket dhe e populloj Lazaratin me shqiptare nga Progonati.
Dhe kur e pate qe kjo perrallla me Ali pashen nuk kalon, i cuat gjerat ca shekuj me mbrapa, shekulli i 16 thoni tani, jo se keni ndonje reference historike, por thjesht per te turbulluar ujerat.
Perkundrazi per levizje te shqiptareve drejt jugut ke referenca historike.

elikranon perseri ti ngaterron shqiptaret ortodks me greket, kjo eshte edhe deliri grek qe e degjojme akoma nga prifterinjte tuaj, se cdo qenie, madje edhe Marsjan te pagezohet ortodks jane grek! Tani edhe Spiro Milua juaj ishte shqiptar o lumemadh, tjeter se mori nja 2 kacidhe nga greku e u be grek, se me duket i vellai i tij luftoi si shqiptar apo jo?! Them se po te ishin grek purro do te kishin luftuar keshtu si familje apo si farefis... ;)
Jo, une s`kam ngaterruar asgje, te thenat e nje tjetri solla.

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#201

Post by alfeko sukaraku » Sun Jul 25, 2010 7:35 pm

elikranon wrote: . Dhe kuptohet perderisa flasin per mbreteri Greko-Shqiptare, njeri perfaqesonte Shqiptaret, dmth ishte Shqiptar (Ali Farmaqi) dhe tjetri perfaqesonte Greket, dmth ishte Grek (Kollokotroni). Nqs Kollokotroni ishte Arvanit (shqiptar ortodoks sipas jush), atehere si ka mundesi te fliste ne emer te grekeve?

Vini pak logjiken te punoje, dhe gjerat do qartesohen lehte per ju!

ju nuk po e vini llogjiken te punoj...por me pare se te vini llogjiken te punoj hidhuni nje sy qindra dokumenteve qe e vertetojn Bithgurin si arvanit.

nje "greke" nuk do ta pranonte kurre te ndante kombin e vete me nje shqiptare ..apo jo?kjo edhe vetem kjo te tregon sa grek ishte.

fliste ne emer te grekeve...harroje kete, fliste ne emer te ortodoksve shqiptare qe evropa i quajti me zore greke.

KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arvanitet

#202

Post by Arbëri » Sun Jul 25, 2010 7:46 pm

alfeko sukaraku wrote:
elikranon wrote: . Dhe kuptohet perderisa flasin per mbreteri Greko-Shqiptare, njeri perfaqesonte Shqiptaret, dmth ishte Shqiptar (Ali Farmaqi) dhe tjetri perfaqesonte Greket, dmth ishte Grek (Kollokotroni). Nqs Kollokotroni ishte Arvanit (shqiptar ortodoks sipas jush), atehere si ka mundesi te fliste ne emer te grekeve?

Vini pak logjiken te punoje, dhe gjerat do qartesohen lehte per ju!

ju nuk po e vini llogjiken te punoj...por me pare se te vini llogjiken te punoj hidhuni nje sy qindra dokumenteve qe e vertetojn Bithgurin si arvanit.

nje "greke" nuk do ta pranonte kurre te ndante kombin e vete me nje shqiptare ..apo jo?kjo edhe vetem kjo te tregon sa grek ishte.

fliste ne emer te grekeve...harroje kete, fliste ne emer te ortodoksve shqiptare qe evropa i quajti me zore greke.

Shume me rendesi ta bindemi derman se na humbet historia pa te ore , pas sa dokumenteve qe postuam, perseri kapet per gjethi -haha-
Edhe ate me larte qe e postova quheshte ''Ευαγγέλης Ζάππας'' -haha- , me siguri edhe ai nuk eshte shqiptar , sikukurse qe shkruan wikipedia e tyre :
Evangelis or Evangelos Zappas (Greek: Ευαγγέλης/Ευαγγέλος Ζάππας, 1800–19 June 1865) was a Greek patriot, businessman and philanthropist. He is recognized today as a founder of the Olympic Games, who sponsored the Olympic Games of 1859, 1870 and 1875 and preceded the Olympic Games that came under the auspices of the International Olympic Committee
Kjo nuk don me shume koment .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#203

Post by elikranon » Sun Jul 25, 2010 7:47 pm

qe ta mbyll kete histori te Kollokotronit.
Nuk ka ndonje rendesi te madhe nese ishte Arvanit apo Grek. Ai eshte Heroi Kombetar i Grekeve.
Thjesht doja te qartesohej si fakt historik se cfare ishte. Ne kujtimet e tij nuk le ndonje nuance te tille dhe flet "για τον ξεσηκωμο του γενους".
Ata qe e konsiderojne Shqiptar i adresoj te replikojne me ata Grek qe e konsiderojne Gjergj Kastriotin Grek. Edhe ata do ju sjellin citate te ca autoreve (bile edhe shqiptar) qe e permendin Kastriotin Grek.

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Arvanitet

#204

Post by Arta » Sun Jul 25, 2010 7:50 pm

elikranon wrote:Jo, une s`kam ngaterruar asgje, te thenat e nje tjetri solla.
Elikranon, ju greket nuk pranoni as shprimtaret apo dietaret me te medhenj ne bote, biles as ata qe i quani si tuajet!

Image
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#205

Post by alfeko sukaraku » Sun Jul 25, 2010 7:52 pm

elikranon wrote:qe ta mbyll kete histori te Kollokotronit.
Nuk ka ndonje rendesi te madhe nese ishte Arvanit apo Grek. Ai eshte Heroi Kombetar i Grekeve.
Thjesht doja te qartesohej si fakt historik se cfare ishte. Ne kujtimet e tij nuk le ndonje nuance te tille dhe flet "για τον ξεσηκωμο του γενους".
Ata qe e konsiderojne Shqiptar i adresoj te replikojne me ata Grek qe e konsiderojne Gjergj Kastriotin Grek. Edhe ata do ju sjellin citate te ca autoreve (bile edhe shqiptar) qe e permendin Kastriotin Grek.
pikerisht ketu fillon abetarja e kesaj ceshtje

pas kesaj duhet te mesojm perse flisnin shqipen si gjuhen e nenes edhe quheshin greke.

ne se arrin ta kuptosh kete ateher beju te fala ahmet zogut enver hoxhes fatos nanos e sal berishes per shkollat greke qe hapen e po hapin ne shqiperi......pastaj merri me radhe prejardhjet e te gjithve heronjve kombetare te 1821

hidhi nje sy dokumenteve se cilet luftonin me 25 mars te 1821 edhe cila ishte gjuha e memes e te dy palve edhe perse pala ortodokse u quajt greke...kur gjuhen e nenes e kishte shqipe.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Arvanitet

#206

Post by Arta » Sun Jul 25, 2010 7:54 pm

elikranon wrote:qe ta mbyll kete histori te Kollokotronit.
Nuk ka ndonje rendesi te madhe nese ishte Arvanit apo Grek. Ai eshte Heroi Kombetar i Grekeve.
Thjesht doja te qartesohej si fakt historik se cfare ishte. Ne kujtimet e tij nuk le ndonje nuance te tille dhe flet "για τον ξεσηκωμο του γενους".
Ata qe e konsiderojne Shqiptar i adresoj te replikojne me ata Grek qe e konsiderojne Gjergj Kastriotin Grek. Edhe ata do ju sjellin citate te ca autoreve (bile edhe shqiptar) qe e permendin Kastriotin Grek.
U mundua dikush te sillte, eshte tek forumi anglez, edhe per disa arvanit te tjere, por ce do qe doli bllof. Te lutem silli keto autore, te shohim se c'fare thone! Ashtu thote edhe Serbia akoma qe Kosova eshte Jeruzalemi i tyre, por kur erdhi Tony Blair ne Kosove per vizit midis te tjerash e theksoi, "Kosova u be pjese e Serbise vetem shekullin e 20'te"! Keshtu qe jane piskerisht keto shtete te cilat ndihmuan ne shtetformimin e greqise qe po nxjerrin vete te gjitha ato libra e studime qe me perpara ishin ne sirtaret e mbyllura. Tani nuk mund te mbulosh dot te verteten, e keni teper gabim!
Last edited by Arta on Sun Jul 25, 2010 7:58 pm, edited 1 time in total.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#207

Post by elikranon » Sun Jul 25, 2010 7:55 pm

Arbëri wrote:Vangjel Zhapa
Fakti qe u be pasanik ne Rumani dhe beri tere ato donacione per Greqine, tregon se Greqine konsideronte atdheun e tij.
Fakti qe s`ka qofte edhe nje muze ne fshatin e tij, dhe shtepia e tij eshte lene ne meshiren e fatit, tregon se shqiptaret duan qe keta njerez (Zapas, Zografos, Arsakis) te harrohen.

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Arvanitet

#208

Post by Arta » Sun Jul 25, 2010 7:59 pm

elikranon wrote:
Arbëri wrote:Vangjel Zhapa
Fakti qe u be pasanik ne Rumani dhe beri tere ato donacione per Greqine, tregon se Greqine konsideronte atdheun e tij.
Fakti qe s`ka qofte edhe nje muze ne fshatin e tij, dhe shtepia e tij eshte lene ne meshiren e fatit, tregon se shqiptaret duan qe keta njerez (Zapas, Zografos, Arsakis) te harrohen.
E beri per Greqine, po Greqia nga se popullohej me teper? :D
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arvanitet

#209

Post by Arbëri » Sun Jul 25, 2010 8:01 pm

Ore , ju e keni bere me nacionalitet ''Grek'' , kupton ti ?
Pse e donte ate vend , nuk eshte i vetmi shqiptare qe punoi per ate vend , por edhe aty shtrohet pyetja
pse e donte mu ate vend , cfare e lidhi ta donte e luftonte per clirimin e atij vendi ?
Pse shkruani per te qe nuk eshte shqiptare ?
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arvanitet

#210

Post by Arbëri » Sun Jul 25, 2010 8:20 pm

Arbëri wrote:
Vangjel Zhapa
Vangjel Zhapa ka lindur më 23 gusht të vitit 1800 në fshatin Labovë të Madhe ose siç njihet ndryshe Labova e Zhapës në rrethin e Gjirokastrës.
Image
Në moshën 13-vjeçare, Vangjeli u largua nga vendlindja, të cilën nuk do ta harronte kurrë. Ai u vendos fillimisht në Janinë. Ambienti kulturor për disa vjet në këtë qytet influencoi edhe në formimin e personalitetit të tij. Për disa vjet, Vangjel Zhapa ishte ushtar në garnizonin e Ali Pashë Tepelenës, nga ku më vonë u shkëput dhe u bashkua me kryengritësit suljotë. Zhapa vazhdoi luftën antiturke edhe pas vdekjes së Marko Boçarit , dhe udhëheqësve të tjerë të kryengritjes antiturke. Ai është nderuar me medaljen e argjendtë, “për kontribut në luftën për pavarësi ”, gjë që konfirmohet edhe nga ministri i Jashtëm i Greqisë, L. Deligeorges, në një shkresë që mban për datë 31 dhjetorin e vitit 1890. Pjesëmarrja e Vangjel Zhapës në kryengritjen antiturke ra në sy të turqve, të cilët i arrestuan nënën, Sotirën, tashmë në moshë të thyer dhe i plaçkitën pasurinë atërore. Kompleksi i kësaj figure, vështirësitë gjuhësore, vendet e shumtë ku mund të ketë informacione bibliografike, kanë bërë që shumë studiues të braktisin, të mos e çojnë deri në fund, apo të studiojnë aspekte të veçanta të personalitetit të tij. Rumania, ku Vangjel Zhapa, kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij, është vendi që e ka vendosur më mirë në fokusin e studimit këtë figurë interesante. Ky personalitet u përkujtua me nderim të veçantë në maj të vitit 1971, kur u bë inaugurimi i Muzeut të Sportit të Rumanisë. Në Labovë të Madhe, që është vendlindja e Vangjel Zhapës, ende janë shtëpitë trekatëshe që u ngjajnë kështjellave historike. Megjithëse kanë kaluan 150 vjet nga koha e ndërtimit të tyre dhe dhjetëra vjet nga Lufta e Dytë Botërore, kur u dogjën, këto shtëpi janë ende të parrëzuara, dëshmi kjo e artit madhështor të ndërtimit të tyre. Këto shtëpi ishin pronë e Vasil dhe Kristo Zhapës, dy vëllezërve labovitë, përkatësisht babai dhe xhaxhai i Vangjelit, i cili emigroi në fillim në Janinë dhe më vonë në Rumani.
Vangjeli ringjalli Lojërat Olimpike
Nga libri "Vangjel Zhapa, mirëbërësi i madh labovit, të autorit Qiriako Hila, botim i Iliria 2003: "Vangjel Zhapa - rilindësi i lojërave të lashta olimpike. Lojërat olimpike filluan në shek. Vii para erës së re nga grekët e lashtë. Konsiderohen më të vjetrat në veprimtarinë sportive ndërkombëtare. Në vitin 392 të erës së re u shkatërruan nga një perandor romak. Pas 15 shekuj, në vitin 1896 rifilluan në Athinë dhe Vangjel Zhapa është quajtur themeluesi i Olimpiadës bashkë me francezin Pierre de Kuberte. Në vitin 1856 qeveria greke tronditet nga propozimi i Vangjel Zhapës që mbështet moralisht dhe materialisht ringjalljen e lojërave olimpike, duke u zotuar përpara mbretit Othon dhe Zotit duke dhuruar 3000 napolona flori dhe 4000 aksione të shoqërisë së lundrimit në Rumani.Fillimi i lojrave Olimpike

Lojërat filluan në vitin 1859 dhe u kritikuan me forcë nga shtypi grek i kohës dhe mbreti Othon nuk i pëlqente manifestimet atletike. Lojërat olimpike moderne filluan në vitin 1896 në stadiumin Panathinaikos, të cilin e veshi me pllaka mermeri me një vlerë 2.5 milion dhrahmi epirotasi nga Mecova J. Averof. Shuma të mëdha derdhi në arkën e Sillogut Pangrek të gjimnastikës shqiptari tjetër nga Qestorati i Lunxhërisë Kristaq Viktor Zografi, që inkurajoi lojërat olimpike të vitit 1896. Personalitetet greke shkruajnë: "Përfytyrimi dhe pasioni i Zhapës ishte bashkimi i Evropës përmes ringjalljes së lojërave olimpike ku do të sundonin fjalët dashuri, paqe e mirëqenie". Pra, përfytyrimi i Evropës së bashkuar u bë nga shqiptari Vangjel Zhapa një shekull para se të bëhej realitet Bashkimi Evropian. Fatkeqësisht Shqipëria, atdheu i Vangjel Zhapës, akoma qëndron jashtë këtij bashkimi."Për të gjithë unë jam i përbashkët si një ditë e ndritshme."(V.Zhapa).
Image
ImageImage
Image

Për gjdo fjale goje neve na duhet nga 4-5 argumente ti postojme , se ndryshe s'bëhet me ju , kshu me duken qe edhe sllavet e Shkupit qenkan me te vjetër se ju :mrgreen:
Fundi , ate qe e postoi Arta nga Nikos Dimou , pse nuk e pyet ate , ai eshte edhe sot drejtor në univerzitetin e Athines edhe eshte ''grek'' , po pse tha ai ashtu ''Neve flisnim Shqip '' ??
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Diasporë dhe komunitete”