"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Prejardhja e arvaniteve

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: Prejardhja e arvaniteve

#16

Post by Trojan » Wed Nov 17, 2010 3:45 pm

Popullsia shqipetare ne Greqi ne shek. 19 (pa Thesaline dhe Epirin)

1)Simbas George Finlay.............ne fillim te shek. 19 shqipetaret ne Greqi = 200.000
2)Simbas Johann Georg von Hahn.ne fillim te shek. 19 shqipetaret ne Greqi = 173.000 - 200.000
3)Simbas Alfred Philippson...........ne 1888.............shqipetaret ne Greqi = 224.000

================================================================================
Popullsia e pergjithshme ne Greqi ne shek. 19

1)Nje numerim i pare i popullsise u be ne kohen e Kapodistrias ne 1828 = 753.400
2)Regjistrimi zyrtar grek i popullsise ne 1856 = 1.062.627
...............................................1861 = 1.096.810

Qytetet me te Medha greke ne shek. 19

Image

nga..

http://www.freeinquiry.gr/pro.php?id=1248

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Prejardhja e arvaniteve

#17

Post by Arbëri » Wed Nov 17, 2010 8:51 pm

By Jacob Philipp Fallmerayer 1836''Geschichte der Halbinsel Morea während des Mittelalters, 2''Fallmerayer, dijetari gjerman që rrëzoi madhështinë e mitit grekGrekët e sotëm janë një popullsi e përzier sllavësh, "sepse në dejet e popullit të krishterë të Greqisë së sotme nuk rrjedh asnjë pikë e vetme gjaku të pastër helen". Tani atje "jeton një fis i ri i vëllazëruar me fisin e madh të sllavëve". Si element i dytë i popullsisë së atjeshme janë për t'u përmendur shqiptarët .

Image
Image
Image
http://books.google.com/books?id=mKOrsC ... &q&f=false
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Prejardhja e arvaniteve

#18

Post by Leka SHQIP » Thu Nov 18, 2010 11:07 am

une nuk mendoj se ishin vetem gjysma e popullsise se peloponezit shqiptaret por rreth 80% sepse nje dokument i vitit 1690 shkruan se ne peloponez ka 197 fshartra prej te cileve 154 jane shqiptare dhe 43 greke. domethene 157/197= 78,2% shqiptaret dhe 21,8% shqiptaret e greqizuar= greket.

komentoni nese doni kete llogaritje per peloponezin dhe shkruani per popullsine e kretes sa flsinin si gjuhen e nenes shqip dhe sa greqisht.

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: Prejardhja e arvaniteve

#19

Post by Trojan » Thu Nov 18, 2010 1:27 pm

O Leka ne po te postojme disa te dhena qe jane te argumentuara nga Njerez te kohes... nqs do qe te behet me serioz debati hidh edhe ti ketu
dokumentin e vitit 1690 qe te kapim fillin edhe ne........

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Prejardhja e arvaniteve

#20

Post by Leka SHQIP » Fri Nov 19, 2010 11:56 am

evropianet nuk kane qene ndonjehere serioz me shqiptaret prandaj jane keto shifra te vogla prej maksimal 400.000 arvaniteve ne greqi me 1829 por e verteta eshte ndryshe sepse aristidh kola ka thene qe ne greqi sot jetojne 4.7 mililone arvanitas dhe popullsia e greqise eshte 3.454 fishuar nga viti 1829 dhe po te bejme nje llogari 4.7 mio. / 3.454= 1.36 moi. arvanite ne greqi me 1829 dhe ata ishin 1.36 mio. banore nga 1.7 mio. baore qe kishte greqia ne total por e theksoj pa epirin dhe maqedonine dhe trakine por keto shifra jane vetem per peloponezin, atiken, thesaline ishujt e egjeut dhe kreten dhe ata ishin 1.36mio./1.7mio.= 80% ishin arvanitet dhe 20% greqishtfolesit pra shqiptaret e greqizur.
nuk ishin arvanitet kurren e kurres aq pak sa thoni ju ketu nga ata faqezinjte dhe hipokritet e evropes kurve qe shqiptaret nuk i donin pradnaj e ulin perqindjen e shqiptareve nga 80% ne 50% ose edhe me pak.

por arvanitet ishin 80% e popullsise se greqise me 1829.

shkruani mendimin tuaj.

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: Prejardhja e arvaniteve

#21

Post by Trojan » Fri Nov 19, 2010 12:35 pm

Leka Mire eshte te flasim me fakte... Aristidh Kolja nuk i ka te gjitha ato cfare ka shkruar me vend.
Mire eshte te na sjellesh fakte .. pa fakte nuk mbrojme dot teza te ketilla si 80%shqipetar...

Mos harro Leka se ne ate kohe nuk i kishin debuar Turqit e greqise dhe as cifutet qe kishin nje popullsi te konsiderueshme.

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Prejardhja e arvaniteve

#22

Post by Leka SHQIP » Fri Nov 19, 2010 2:09 pm

atehere sa ishin po mos te ishin 80% shqiptar. vet mbreti Oto thoshte se shqiptaret perbejne pjesen me te madhe te popullsise se greqise dhe se u merzit shume kur erdhi ne greqi sepse populli nuk e fliste greqishten fare qe ai kishte mesuar per 4 vjet ne bavari dhe kjo tregon per vertetesine e 80% shqiptar.

komentoni nese doni.

Post Reply

Return to “Balkan history”