"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

Flisni për folklorin tonë të mrekullueshëm si gojëdhënat, legjendat, këngët e trimërisë, anegdodat popullore, kostumë popullorë, etj.

Moderators: uck_aksh, Strokulli

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3807
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#61

Post by Arbëri » Thu Oct 14, 2010 9:42 pm

Prespar wrote:kenge e fort ....po sa xhdi un nuku kendojn shku ne Ladorisht ....

po munt te jem gabim
Po . kendojne kshu .. Do mundohem nderkohe te sjelli tjera , edhe nga gjeneratat e vjetra .
-------------------------------------------

Kjo kenge ska te beje me themen , por te ai video qe e postova ka te beje me fustanellen ketu , te - te njejtit vend http://www.youtube.com/watch?v=NRMDbRC_zCY
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2934
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#62

Post by Mallakastrioti » Thu Oct 14, 2010 9:51 pm

Arbëri wrote:
Mallakastrioti wrote:
Arbëri wrote:Kjo kenge Mallakstrioti a te duket Polifinike nga Ladorishti -Struge MK


Derman eshte stili Lab si kenge kjo... :D

Tani duhet pare menyra e se kenduari qe eshte katerzeresh ketu si dhe karakteristika e hedhesit qe eshte tipike Laberie....pra kur hedhesi ka ate menyre pritje te kenges:"OOOO- HO-OOO"

Personalisht mendoj se eshte grup Lab qe kendon,ndoshta gabohem,por menyra e te kenduarit eshte Labçe.

Flm. derman pasi nuk e kisha degjuar me pare.shume e bukur dhe domethenese.
Po i shofi live te TV shteterore ketu per momentin , tamam Polifonike per ate edhe kerkoja ne youtube por ate cka po i shofi nuk jane ne youtube per fat te keq .. Muzika ndoshta eshte Labe por kjo muzike kendohej gjithehere kshu nga ajo pjese , dhe veshjen kombetare e kane fustanellen .

Personalisht me vjen mire qe ndeshet ne ato treva si menyre te kenduari,pasi provon shume gjera.pike se pari qe Poloifonia Labe nuk eshte apo ka qene thjeshte e Laberise,pasi siò po tregon kemi nje ngjashmeri te jashtzakonshme menyre te kenduari.Siç te thashe,pergjigja e pare qe te dhashe pasi e degjova pa kerkuar me tej thashe eshte Labçe.

Ne se eshte kenduar gjithmone keshtu ne keto treva ky eshte nje element me teper per tu studiuar,pasi tregon qe kenga Polifonike p.sh e Laberise shume here ka qene e njejte ne treva te tjera.

Ne kengen me siper kemi katerzereshin tipik Lab dhe hedhesi qe ka funksion tipik si nga anet e Laberise.Pra pyetja qe lind dhe qe pa tjeter studiuesit duhet te bejne,eshte si ka mundesi te ndeshim gati te njejten menyre te kenduari?

Ne Antologjine e kenges Labe shume here eshte shkruar se ka qene teje e mbyllur,gati brenda shtepise apo vetem brenda fshatit,kjo menyre se kenduari ne Laberi dhe vetem ne fillim te viteve 900' filloi te nxirrej ne pah.Jo vetem kaq por edhe brenda per brenda fshatrave ne Lberi apo edhe Mallakaster po te shohim kemi ndryshime ne menyre te kenduari,pra tek rolet e kengetareve me teper sesa karakteristika kryesore e stilit,pasi ky i fundit ka ngelur disi i pandryshuar.

Qe te perfundoj konkluzioni eshte se Maqedonet me Epirotet jo vetem qethnin kokat njesoj dhe kishin te njejten gjuhe----por edhe menyren e te kenduarit!

Mos harrojme se kjo menyre se kenduari eshte teje e vjeter dhe siç te kam shkruar me pare per Polifonine dyzereshe qe ndeshim midis shqiptareve te Maqedonise,ajo ngelet vertet teje arkaike---ndoshta me e vjeter dhe enigmatike se katerzereshi ti gjendet zanafilla. :)
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3807
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#63

Post by Arbëri » Thu Oct 14, 2010 9:58 pm

Duhet studiuar derman , pasi keto kenge neve kendej edhe i kishim te ndaluara , kendonim vetem per Titon :mrgreen:
Por fshehtas e di gjyshi im kur u permallonte kapte Kavallin qe vet e maronte dhe i biej , njejte vlente edhe per kenget dhe veshjet tradicionale ..
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4202
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#64

Post by Zeus10 » Thu Oct 14, 2010 11:32 pm

Arbëri wrote:Por fshehtas e di gjyshi im kur u permallonte kapte Kavallin qe vet e maronte dhe i biej , njejte vlente edhe per kenget dhe veshjet tradicionale ..
Une jam i sigurte, qe dhe krahinat e tjera shqiptare, e kane veshur fustanellen, por me vjen keq qe ka humbur kjo tradite, por persa i perket kengeve, ato vdesin vetem bashke me shprtin dhe qenien. Une jam i sigurte po ashtu, qe kur te jetojme ne liri, si nje komb i vetem te drejtuar po nga vetja, shqiptaret do rigjejne shpirtin e tyre dhe do kendojne si dikur. Persa i perket kenges polifonike, eshte nje pasuri e pacmueshme e jona, nga ato pasuri qe vetem Zoti i i krijon.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3807
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#65

Post by Arbëri » Thu Oct 14, 2010 11:37 pm

Zeus10 wrote:
Arbëri wrote:Por fshehtas e di gjyshi im kur u permallonte kapte Kavallin qe vet e maronte dhe i biej , njejte vlente edhe per kenget dhe veshjet tradicionale ..
Une jam i sigurte, qe dhe krahinat e tjera shqiptare, e kane veshur fustanellen, por me vjen keq qe ka humbur kjo tradite, por persa i perket kengeve, ato vdesin vetem bashke me shprtin dhe qenien. Une jam i sigurte po ashtu, qe kur te jetojme ne liri, si nje komb i vetem te drejtuar po nga vetja, shqiptaret do rigjejne shpirtin e tyre dhe do kendojne si dikur. Persa i perket kenges polifonike, eshte nje pasuri e pacmueshme e jona, nga ato pasuri qe vetem Zoti i i krijon.
Po kthehet tashi me te madhe , kesi lloj dasmash tubime ka shume ne kohen e fundit me veshje shqiptare http://www.youtube.com/watch?v=NRMDbRC_zCY Fale gjenerates me te vjeter qe nuk i harruan traditat.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#66

Post by erix77 » Sun Oct 17, 2010 11:44 am

Haxhi Qamili,turpi me i madh qe ka nxjerre Shqiperia,kush ka qelluar kunder tij ne beteje duhet te vendoset ne piedestalin e heronjeve te Atdheut.
Kenge e mrekullueshme.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#67

Post by ALBPelasgian » Sun Oct 17, 2010 12:22 pm

Ndoshta eshte ca jashte teme, por edhe kenget e Kercoves (Uskanes) permbajne nuanca polifonike:

Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2934
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#68

Post by Mallakastrioti » Sat Oct 23, 2010 2:44 pm

Me kete video ju pershendes te gjitheve:


Image

Prespar
Senior Member
Senior Member
Posts: 101
Joined: Thu Sep 09, 2010 6:35 pm
Gender: Male
Location: Chicago

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#69

Post by Prespar » Sat Oct 23, 2010 2:47 pm

RROFSH !

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2934
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#70

Post by Mallakastrioti » Sun Nov 07, 2010 9:36 am

Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2934
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#71

Post by Mallakastrioti » Mon Dec 27, 2010 5:40 pm

-RRETH ISOPOLIFONISE SHQIPTARE-
Image

Nel libro di Lorenzo Tardo “L’Antica Melurgia Bizantina”, pubblicata nel 1938, troviamo una
citazione interessante che ci fa capire l’antichità di questa forma musicale: “…Gli albanesi, odiando
la schiavitù ottomana e lasciando la loro terra patria, non portarono con sé né il modello finale
musicale di Costantinopoli, e nemmeno l'arte accademica del Protopsalti raffinati, piuttosto
portarono con sé la loro tradizione musicale provinciale, montanara e arcaica che risale al 4-5
secolo A.D., al tempo dei Basilei e può darsi anche antecedenti”.

Perkthim:

-Ne librin e Lorenzo Tardo "L'Antica Melurgia Bizantina", publicuar ne 1938, gjejme nje citim interesant qe na le te kuptojme vjetersine e kesaj menyre se kenduari (muzikore): "...Shqiptaret, duke urryer skllaverine otomane dhe duke lene token e te pareve, nuk sollen me vete as menyren muzikore te Konstandinopojes, dhe as artin akademik te Protospaltit te holle (rafinuar), por sollen me vete traditen e tyre muzikore krahinore, malesore dhe arkaike qe ka rrenjet deri ne shek. 4-5 mbas Krishtit., ne kohen e Bazilejve dhe ndoshta edhe me perpara".-

----

Kohet e fundit isha per nje vizite dy ditore ne Napoli dhe duke vizituar nje kishe te vjeter aty, ciceroni (guida) me tha diçka qe ndoshta do dukej disi banale ne degjim te pare, por teje domethenese.
Fjalet e tij:"...gjithe kete shkelqim apo piktura te shumta qe paraqiten neper kisha, cili ka qene qellimi sipas jush?. Qellimi kryesor i pikturave kishtare, ku paraqiten shembuj nga jeta e apostujve, apo Krishtit apo shenjtoreve te tjere, eshte e njejta ajo e fumeteve (tregime me figura) te sotme. Liturgjia kishtare apo psallmat etj..., ne mesjete dhe me heret behej ne menyre kanonike ne gjuhen latine, por si mund tu shpjegohej kjo njerzeve te thjeshte qe latinisht nuk kuptonin aspak?---Pra vetem me parqitje figurash neper piktura, qe kishin jo vetem qellimin e shpjegimit tregues (narrativ9, por edhe anen mistike..."

Por ç'lidhje ka kjo me pjesen qe solla me lart me figuren e Lorenzo Tardo (prift dhe studiues arberesh) dhe aq me teper me isopolifonine shqiptare?
Sipas E. Cabej dhe M. Lambertz citojme qe "polifonia shqiptare kopjoi muziken e te kenduari te bazilejve, pra menyren kishtare".
Po a do kishte nje fill llogjik kjo thenie e Cabej?
Lorenzo Tardo thote.
"Shqiptaret, duke urryer skllaverine otomane dhe duke lene token e te pareve, nuk sollen me vete as menyren muzikore te Konstandinopojes, dhe as artin akademik te Protospaltit te holle (rafinuar), por sollen me vete traditen e tyre muzikore krahinore, malesore dhe arkaike qe ka rrenjet deri ne shek. 4-5 mbas Krishtit., ne kohen e Bazilejve dhe ndoshta edhe me perpara"

Pra kjo menyre se kenduari njihet te pakten qe ne kohe te Bazilejve, por nuk mund te pranojme aspak qe populli kopjoi kete menyre te kenduari nga prifterinjte, por ka me teper mundesi qe bazilejte perqafuan kete menyre te kenduari apo e kopjuan kete zhaner te kenduari, qe te behej ndoshta me interesant apo i degjueshm predikimi, per njerezit e thjeshte, pra per bujqerit apo barinjte etj.,pasi bazilejte predikimet apo psallmat dhe theniet e librave te shenjte i benin ne greqishten kishtare, qe sikurse dime ka qene nje gjuhe kishtare dhe jo e kuptueshme per popullin. Pra paralelizmi midis dy reliteteve per mendimin tim qendron, ate te pikturave kishtare per te shpjeguar sikurse zhanrit muzikor polifonik kopjuar nga bazilejte per te afruar njerezit sa me prane kishes.
Image

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#72

Post by CERMENIKASI » Wed Jan 12, 2011 9:54 pm

Mallakastrioti wrote:

Personalisht me vjen mire qe ndeshet ne ato treva si menyre te kenduari,pasi provon shume gjera.pike se pari qe Poloifonia Labe nuk eshte apo ka qene thjeshte e Laberise,pasi siò po tregon kemi nje ngjashmeri te jashtzakonshme menyre te kenduari.Siç te thashe,pergjigja e pare qe te dhashe pasi e degjova pa kerkuar me tej thashe eshte Labçe.

Ne se eshte kenduar gjithmone keshtu ne keto treva ky eshte nje element me teper per tu studiuar,pasi tregon qe kenga Polifonike p.sh e Laberise shume here ka qene e njejte ne treva te tjera.

Ne kengen me siper kemi katerzereshin tipik Lab dhe hedhesi qe ka funksion tipik si nga anet e Laberise.Pra pyetja qe lind dhe qe pa tjeter studiuesit duhet te bejne,eshte si ka mundesi te ndeshim gati te njejten menyre te kenduari?

Ne Antologjine e kenges Labe shume here eshte shkruar se ka qene teje e mbyllur,gati brenda shtepise apo vetem brenda fshatit,kjo menyre se kenduari ne Laberi dhe vetem ne fillim te viteve 900' filloi te nxirrej ne pah.Jo vetem kaq por edhe brenda per brenda fshatrave ne Lberi apo edhe Mallakaster po te shohim kemi ndryshime ne menyre te kenduari,pra tek rolet e kengetareve me teper sesa karakteristika kryesore e stilit,pasi ky i fundit ka ngelur disi i pandryshuar.

Qe te perfundoj konkluzioni eshte se Maqedonet me Epirotet jo vetem qethnin kokat njesoj dhe kishin te njejten gjuhe----por edhe menyren e te kenduarit!

Mos harrojme se kjo menyre se kenduari eshte teje e vjeter dhe siç te kam shkruar me pare per Polifonine dyzereshe qe ndeshim midis shqiptareve te Maqedonise,ajo ngelet vertet teje arkaike---ndoshta me e vjeter dhe enigmatike se katerzereshi ti gjendet zanafilla. :)
Ne rrethin e Struges kendohet kanga polifonike ne keto katunde:KALISHT(katund ku ka dhe disa banor maqedonas),
FERNGOVE(krejt banoret jane Shqiptar),LADORISHT(krejt banoret jane Shqiptar),SHUM(krejt banoret jane shqiptar),
ZAGRACAN(krejt banoret jane Shqiptar).Katundet e tjere te rrethit te Struges nuk kendojne kange polifonike dhe folin nji dialekt gege te shqipes ndersa ne katundet qe shenova ma nalt flitet nji dialekt tosk te shqipes.
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3807
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#73

Post by Arbëri » Sat Jan 15, 2011 11:28 pm

"Komandant ADEM JASHARI''nga Grupi Lab:JEHONA SHQIPTARE

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3807
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#74

Post by Arbëri » Sat Jan 15, 2011 11:44 pm

CERMENIKASI wrote:
Mallakastrioti wrote:

Personalisht me vjen mire qe ndeshet ne ato treva si menyre te kenduari,pasi provon shume gjera.pike se pari qe Poloifonia Labe nuk eshte apo ka qene thjeshte e Laberise,pasi siò po tregon kemi nje ngjashmeri te jashtzakonshme menyre te kenduari.Siç te thashe,pergjigja e pare qe te dhashe pasi e degjova pa kerkuar me tej thashe eshte Labçe.

Ne se eshte kenduar gjithmone keshtu ne keto treva ky eshte nje element me teper per tu studiuar,pasi tregon qe kenga Polifonike p.sh e Laberise shume here ka qene e njejte ne treva te tjera.

Ne kengen me siper kemi katerzereshin tipik Lab dhe hedhesi qe ka funksion tipik si nga anet e Laberise.Pra pyetja qe lind dhe qe pa tjeter studiuesit duhet te bejne,eshte si ka mundesi te ndeshim gati te njejten menyre te kenduari?

Ne Antologjine e kenges Labe shume here eshte shkruar se ka qene teje e mbyllur,gati brenda shtepise apo vetem brenda fshatit,kjo menyre se kenduari ne Laberi dhe vetem ne fillim te viteve 900' filloi te nxirrej ne pah.Jo vetem kaq por edhe brenda per brenda fshatrave ne Lberi apo edhe Mallakaster po te shohim kemi ndryshime ne menyre te kenduari,pra tek rolet e kengetareve me teper sesa karakteristika kryesore e stilit,pasi ky i fundit ka ngelur disi i pandryshuar.

Qe te perfundoj konkluzioni eshte se Maqedonet me Epirotet jo vetem qethnin kokat njesoj dhe kishin te njejten gjuhe----por edhe menyren e te kenduarit!

Mos harrojme se kjo menyre se kenduari eshte teje e vjeter dhe siç te kam shkruar me pare per Polifonine dyzereshe qe ndeshim midis shqiptareve te Maqedonise,ajo ngelet vertet teje arkaike---ndoshta me e vjeter dhe enigmatike se katerzereshi ti gjendet zanafilla. :)
Ne rrethin e Struges kendohet kanga polifonike ne keto katunde:KALISHT(katund ku ka dhe disa banor maqedonas),
FERNGOVE(krejt banoret jane Shqiptar),LADORISHT(krejt banoret jane Shqiptar),SHUM(krejt banoret jane shqiptar),
ZAGRACAN(krejt banoret jane Shqiptar).Katundet e tjere te rrethit te Struges nuk kendojne kange polifonike dhe folin nji dialekt gege te shqipes ndersa ne katundet qe shenova ma nalt flitet nji dialekt tosk te shqipes.
"Valët e Liqenit" çmallin Mërgimtarët

Këngët karakteristike polifonike nga vendlindja gjallëruan për disa orë sallën ku u mbajt koncerti.

Shoqata e mërgimtarëve të Ladorishtit të Strugës, organizoi në Winterthur një koncert për anëtarët e vet dhe për mysafirët e shumtë. Në koncert, me programin e vet tejet të pasur u prezantua Shoqëria Kulturore Artistike "Valët e Liqenit" nga Ladorishta, e ftuar enkas për këtë qëllim.

Image

Këngët karakteristike polifonike, vallet e bukura, kostumet e bukura dhe interpretimet e shumë këngëtarëve nga vendlindja dhe të atyre që jetojnë në Zvicër, gjallëruan për disa orë sallën ku u mbajt koncerti. Aktiviteti i kushtohej edhe përvjetorit të masakrës së Ladorishtit, që është kryer mbi qytetaret e pafajshëm të këtij fshati në vitin 1944.

Kryesia e shoqatës, një nga më aktivet në Zvicër, ka organizuar edhe më parë aktivitete të ngjashme dhe ka mbështetur iniciativa me interes për fshatin dhe me interes të përgjithshëm.
http://webcache.googleusercontent.com/s ... =firefox-a

@Mallakastrioti


Po kjo ?


Është e kuptueshme se lumi Shkumbin nuk mund t’i ndajë si me thikë këto zona, pasi në të dy brigjet e tij, si në atë verior ashtu edhe në atë jugor, shtrihen disa mikrozona, të cilat le t’i quajmë kufitare, në foklorin e të cilave shkrihen tiparet që reflektohen nga të dy anët. Si rezultat, do të gjejmë polifoni dhe pentatonikë edhe në disa fshatra të rrethit të Tiranës, disa ngjyrime modale në Librazhd, si dhe bashkëjetesë të polifonisë dhe monodisë në muzikën popullore brenda disa fshatrave, siç është rasti i fshatit Ladorisht pastaj Kercove , Prespe , Manastir , Oher etj , që gjenden në “Maqedoninë toske” etj. Por, gjithësesi ky është një fenomen që nuk e prish këtë klasifikim të hartës sonë etnomuzikore.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3807
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#75

Post by Arbëri » Sun Jan 16, 2011 12:05 am

Kjo eshte me e qarte
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Folklori shqiptar”