"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Berisha, Ruçit: Ike nga Shqipëria me rroba grash.

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Tomorr
Senior Member
Senior Member
Posts: 150
Joined: Sat Jul 11, 2009 6:26 pm
Gender: Male

Berisha, Ruçit: Ike nga Shqipëria me rroba grash.

#1

Post by Tomorr » Mon Jan 17, 2011 9:03 pm

Tiranë, 17 janar 2011, NOA – Pas ofertës më të fundit që kreu i Grupit Parlamentar të socialistëve, Gramoz Ruçi i bëri kryeministrit Sali Berisha, që ai të largohej nga pushteti dhe t’i hapte rrugën zgjedhjeve të parakohshme, kryeministri replikoi me një fjali ndaj Ruçit, se “ti ia ke mbathur me minifund nga Shqipëria, një fjali që ka dalë nga vetë kryesocialisti Rama”, tha Berisha. Në vijim të sharjeve ndaj Gramoz Ruçit, kryeministri Berisha theksoi se këlyshët e bllokut mund të lehin por nuk kafshojnë.
“Ti kur u largove nga Shqipëria u veshe me rroba grash, dhe të lashë unë të ikje, pasi kur e mora vesh që po ikje me rroba grash, tha kryeministri, tregova që kam respekt ndaj grave.
Por, duke iu përgjigjur kryetari i Grupit parlamentar socialist, Gramoz Ruçi i kërkoi shefit të ekzekutivit të ikë sa s’i ka vajtur ende llumi në fyt, pasi në grykë sikundër tha Ruçi i ka mbërritur.
Ruçi e vijoi replikën ndaj kryeministrit duke e cilësuar atë jo bllokmen, por bllokmen.
Kështu ka nisur seanca e parë e këtij sesioni të ri parlamentar, ku pritet të miratohen edhe dekretet e Presidentit Bamir Topi, për emërimet e reja në qeveri.

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Berisha, Ruçit: Ike nga Shqipëria me rroba grash.

#2

Post by Arbëri » Mon Jan 17, 2011 9:25 pm

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Berisha, Ruçit: Ike nga Shqipëria me rroba grash.

#3

Post by elikranon » Mon Jan 17, 2011 10:17 pm

diktature rrugacesh....
Njerez patologjike. Po te kishte pak tru Berisha dhe ca te tjere, do dinin te benin politike, here njeri ne pushtet here tjetri ashtu si bejne ne tere boten, po ai jo, e zura karrigen dhe nuk e leshoj.

Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”