"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

130 libra ne shqip per tu shkarkuar falas.

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

130 libra ne shqip per tu shkarkuar falas.

#1

Post by Zeus10 » Fri Jul 17, 2009 12:53 am

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: 130 libra ne shqip per tu shkarkuar falas.

#2

Post by Socio » Thu Nov 12, 2009 12:26 pm

Kam shkeputur disa faqe nga nje liber i rralle ne gjuhen shqipe te cilin rastesisht e gjeta ne bibloteken me te madhe te Londres 'British Library'.
Ky liber me permbajtje te pasur te historise se Shqiperise eshte botuar me 1898 ne Skenderie (Alexandri) nga nje shqiptar anonim qe prezentohet vetem si: 'Nje gege qe e don vendin e vet' !!

Autori ka stil te mrekullueshem shkrimi vazhdimisht duke iu drejtuar lexuesit, pothuajse duke komunikuar me ate !!


Deshiroj te di nese dikush ka degjuar per kete liber ?!!

Image

Image

Image

Image
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: 130 libra ne shqip per tu shkarkuar falas.

#3

Post by Zeus10 » Thu Nov 12, 2009 3:32 pm

Falemnderit Socio. Me cfare shoh une ai eshte botuar me 1898, por nuk e di kush eshte autori dhe ne cvit eshte shkruar doreshkrimi?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: 130 libra ne shqip per tu shkarkuar falas.

#4

Post by Socio » Thu Nov 12, 2009 7:01 pm

Zeus10 wrote:Falemnderit Socio. Me cfare shoh une ai eshte botuar me 1898, por nuk e di kush eshte autori dhe ne cvit eshte shkruar doreshkrimi?
Kete edhe une po mundohem ta mesoj ! Libri nuk jep informate tjeter mbi autorin apo shkrimin e tij !

Nuk besoj se kam zbuluar veper te panjohur ?!


Image

Sinan Pashe Shqiptari - shkeputur nga i njejti liber !
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: 130 libra ne shqip per tu shkarkuar falas.

#5

Post by Socio » Fri Nov 13, 2009 5:53 pm

Ky liber i ka vetem 148 faqe si dhe kopertina pa shkronja !!
Ne faqen e fundit shihet vula e dhene nga muzeu britanik ne gusht 1989, dhe asnje informate me shume !!!

Keto jane faqet e fundit te librit, ne te cilat autori fantom i jep keshillat e fundit popullit shqiptar:

Image

Image
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

agona
Junior Member
Junior Member
Posts: 1
Joined: Sun Dec 11, 2011 9:14 pm
Gender: Female

Re: 130 libra ne shqip per tu shkarkuar falas.

#6

Post by agona » Sun Dec 11, 2011 9:33 pm

Pershendetje!
Socio faleminderit per informacionin rreth ketij libri! Ma nxitet shume kureshtjen e kam deshire ta lexoj kte liber.Mund tme thoni ju lutem si e gjetet ne librari, ne cilen dhome apo ne cilin katalog?
Shpresoj qe te jete akoma i disponueshem...
Faleminderit shume.
Agona

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: 130 libra ne shqip per tu shkarkuar falas.

#7

Post by Socio » Mon Dec 12, 2011 1:19 am

agona wrote:Pershendetje!
Socio faleminderit per informacionin rreth ketij libri! Ma nxitet shume kureshtjen e kam deshire ta lexoj kte liber.Mund tme thoni ju lutem si e gjetet ne librari, ne cilen dhome apo ne cilin katalog?
Shpresoj qe te jete akoma i disponueshem...
Faleminderit shume.
Agona
Me nder qofsh Agona dhe mireserdhe ne arberiaonline !

Vepren me larte e kam postuar ne kete teme me 2009. Vitin e kaluar e kam kuptuar emrin e autorit por kam harruar krejtesisht ta jap ketu. Ai quhej Stefan Zurani. Ne fakt ky shqipetar kishte qene vetem perkthyesi i vepres e cila origjinalisht ishte shkruar nga nje studjues (albanolog) austro-hungarez, Ludwig von Thalloczy, qe kishte qene njohes shume i mire i historise shqiptare prej kohes antike deri shek 19 . Fakt qe e ben vepren edhe me te rendesishme.

Per me teper, ketu:

http://www.gazeta-shqip.com/kulture/934 ... f738c.html

Libri gjindet ne British Library, dhe mund te lexohet vetem ne bibloteke, pasi te jesh rregjistruar. Nese jeton ne Londer, e ke fare lehte. Ketu katalogu i biblotekes:

http://catalogue.bl.uk/F/RTKIX96X6L8LXA ... ame=find-b
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Post Reply

Return to “Proza”