"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Hoxha shan Gjergj Kastriotin, Nene Terezen e Pjeter Bogdanin

Diskutoni për besimin musliman, mund të ndani me komunitetin e kësaj feje eksperiencat e besimit tuaj.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Hoxha shan Gjergj Kastriotin, Nene Terezen e Pjeter Bogdanin

#1

Post by Adriana » Sat Nov 12, 2011 6:07 pm

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Hoxha shan Gjergj Kastriotin, Nene Terezen e Pjeter Bogd

#2

Post by Adriana » Sat Nov 12, 2011 6:10 pm

:roll: dikush nga shoket tane besimtare mund te na thote dicka?!
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Hoxha shan Gjergj Kastriotin, Nene Terezen e Pjeter Bogd

#3

Post by Adriana » Sat Nov 12, 2011 6:44 pm

Ai qe heshte nuk don te komentoje sepse ndjehet fetar , mendoj une.
Por a mund te ndjeheni fetare pa u ndjere Atdhetare?!
A nuk jeni ju ata qe nate e dite flisni per historine e Heronjeve tane?!
Tani duhet te heshtim nese nje HOXHE apo nje PRIFTE kerkon te marre neper kembe emrat e heronjeve tane?!
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Hoxha shan Gjergj Kastriotin, Nene Terezen e Pjeter Bogd

#4

Post by Adriana » Sat Nov 12, 2011 6:52 pm

Shqiperia e SHQIPTAREVE !! Shqiptaret kur vjen puna per te zgjedhur nga keto percarjet e juaja si Ty apo kundershtaret e tu, Shqiptaret gjithmon e kane treguar veten dhe kan zgjedhur SHQIPERINE, as ty ( i ardhur nga turqia me shoke ) dhe as ata ( te ardhur nga greqia me shoke).

Propagandat e juaja kurre nuk kane pushuar per te percare SHQIPTARINE, por kurre nuk do fitojne keto propaganda! TURP per ju qe edhe pse thone qe merreni me punet e zotit fusni hundet atje ku nuk ju takon, shikoni punet tuaja me mire.................. se ka kush mendon per Shqiperine dhe Heronjte e saj!
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Hoxha shan Gjergj Kastriotin, Nene Terezen e Pjeter Bogd

#5

Post by Zeus10 » Sat Nov 12, 2011 8:29 pm

Ky misionar faqezi, ben te njejten pune qe ben nje faqezi tjeter, por i nje besimi tjeter, forumin shqiptar(lexo: antishqiptar). Fomulimit tim, per shqiptarin:
dias10 wrote:
Shqiptar quhet ai, qe ka lere ne ate toke, ku ka lindur i ati, gjyshi stergjyshi dhe katragjyshi i tij per mijera vjete, qe ka folur ate gjuhe si nena, gjyshja dhe katragjyshja e tij kane folur ne vatren e familjes kur koha filloi te rridhte, quhet ai qe ka te shenjte nene e ate, nder e bese, qiell e toke, quhet ai qe ndjek prijesin e vet deri ne sakrifice, quhet ai qe nuk ulet ne gjunje para Perendise por e nderon ate ne kembe, sepse Perendia e tij ja kerkon qe ai te roje me dinjitet, quhet ai qe lufton si askush tjeter, per te mbrojtur vater e vatan, femijte vella e moter, dhe nuk lufton per fe sepse fe ka atdhene, ka te paret, ka diell e hene, ka token ku ka lere, ka gjakun dhe besen e dhene.
Pyetja eshte:
A e ndjen ti veten te tille?
ai ju pergjigj me te njejtin stil, si fanatiku i mesiperm
Albo wrote:
Une nuk jam "shqiptar" i tille.
Humbet lirine, mos u frikesoni se nje dite do ta fitoni perseri.
Humbet trojet e te pareve, mos u ligeshtoni se femijet tuaj do te kthehen perseri atje.
Humbet besimin qe na lane te paret, dijeni se keni humbur gjithcka!"
Dhe identiteti im nuk eshte i lidhur as me "token" e as me "gjuhen" ,....
eshte i lidhur me fene e traditen e te pareve te mi, eshte i lidhur me BESEN QE I KEMI DHENE PERENDISE E JO NJEREZVE! Prandaj orthodhokset shqiptaret jane shperndare ne Greqi, Itali, Amerike, Argjentine e Australi, dhe kudo ku i ka degdisur jeta, nuk e kane humbur as besimin dhe as traditen e te pareve te tyre.

Albo
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Hoxha shan Gjergj Kastriotin, Nene Terezen e Pjeter Bogd

#6

Post by Arbëri » Sat Nov 12, 2011 9:03 pm

Adriana wrote:
Ky "Hoxha" sipas meje ,( qe qenka edhe ky nga Shkupi ) kundershton shqiptaret e Shkupit pse kane kerkuar Bustin e P.Bogdanit , kjo ishte si kunderpergjigje e SLLAVEVE pasi qe ata ndertuan shume buste neper Shkup , njera nga ato buste ishte Leka i Madh dhe shume tjere ..
Shqiptaret e kerkuan P.Bogadanin si Bust ta kene ne mesin e Shkupin VULLNETARISHTE dhe ketij i pengoka kjo qe deshira e shqiptareve ishte ta ven P.Bogdanin aty sikurse qe ben me bustin e N.Terezes , dhe per mendimin tim nuk eshte gje e trishtueshme kjo , se ky nuk eshte person qe vendos e as prijes i shqiptareve ne Shkup edhe pse ka shum fetar ketu , perseri puna e ketij eshte KOT FARE .
Tipat si ky regjistrohen me nacionalitet Turk kendej , dhe nuk e besoj qe eshte Shqiptar ky edhe pse ne Xhami flitet vetem Shqip , ne shtepin e tij nuk e besoj .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Hoxha shan Gjergj Kastriotin, Nene Terezen e Pjeter Bogd

#7

Post by erix77 » Sun Nov 13, 2011 9:57 am

Po cfare shqiptari eshte ky kur ne 100 fjale flet vetem 2 apo 3 shqip!
Zeus10 wrote:Ky misionar faqezi, ben te njejten pune qe ben nje faqezi tjeter, por i nje besimi tjeter, forumin shqiptar(lexo: antishqiptar). Fomulimit tim, per shqiptarin:
dias10 wrote:
Shqiptar quhet ai, qe ka lere ne ate toke, ku ka lindur i ati, gjyshi stergjyshi dhe katragjyshi i tij per mijera vjete, qe ka folur ate gjuhe si nena, gjyshja dhe katragjyshja e tij kane folur ne vatren e familjes kur koha filloi te rridhte, quhet ai qe ka te shenjte nene e ate, nder e bese, qiell e toke, quhet ai qe ndjek prijesin e vet deri ne sakrifice, quhet ai qe nuk ulet ne gjunje para Perendise por e nderon ate ne kembe, sepse Perendia e tij ja kerkon qe ai te roje me dinjitet, quhet ai qe lufton si askush tjeter, per te mbrojtur vater e vatan, femijte vella e moter, dhe nuk lufton per fe sepse fe ka atdhene, ka te paret, ka diell e hene, ka token ku ka lere, ka gjakun dhe besen e dhene.
Pyetja eshte:
A e ndjen ti veten te tille?
ai ju pergjigj me te njejtin stil, si fanatiku i mesiperm
Albo wrote:
Une nuk jam "shqiptar" i tille.
Humbet lirine, mos u frikesoni se nje dite do ta fitoni perseri.
Humbet trojet e te pareve, mos u ligeshtoni se femijet tuaj do te kthehen perseri atje.
Humbet besimin qe na lane te paret, dijeni se keni humbur gjithcka!"
Dhe identiteti im nuk eshte i lidhur as me "token" e as me "gjuhen" ,....
eshte i lidhur me fene e traditen e te pareve te mi, eshte i lidhur me BESEN QE I KEMI DHENE PERENDISE E JO NJEREZVE! Prandaj orthodhokset shqiptaret jane shperndare ne Greqi, Itali, Amerike, Argjentine e Australi, dhe kudo ku i ka degdisur jeta, nuk e kane humbur as besimin dhe as traditen e te pareve te tyre.

Albo
Perkufizim as me shume e as me pak, thjesht Shqiptar.Besen tone ja kemi vetem Atdheut dhe vellezerve.

Shqiptari qe ndjehet Shqiptar flet direkt me zotin ne gjuhen e Perendise Shqip dhe nuk ka nevoje per tellalle me mjeker te perkthejne ate qe thote zemra.

P.s.Zeus po ti akoma me Albosssssssss merresh? e dine te gjithe qe ai eshte grek.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Hoxha shan Gjergj Kastriotin, Nene Terezen e Pjeter Bogd

#8

Post by CERMENIKASI » Sun Nov 13, 2011 5:51 pm

Nuk arrij të kuptoj se përse duhet mbajt fjalim n'hytbe për punë bustesh cila do qofshin ata.
Si mbas mendimit tim çdokush ka të drejt me shpreh mendimin e tij por pa ofendime .Cdo mendim kërkon edhe argumentim dhe jo me e ba si njani që tha meqenëse nuk më pelqen mu atëhere kjo nuk duhet të bahet. Ay që e mban veten hoxhë,si mbas meje duhet të japin argumente(por jo në xhami) se përse nuk i pëlqen që të ngrehet nji bust i Pjetër Bogdanit dhe ketë mund ta baj çdokush tjetër dhe në fund vendos populli dhe askush tjetër.

Sa i përket figurës së Skënderbeut,ky heronj i kombit tonë ka veprue në NJI KOHE TE CAKTUEME DHE NE RRETHANA TE CAKTUEME dhe nuk e kuptoj pse kjo nuk merret parasysh por disave nuk ju lodh kurrë goja me shamje dhe ofendime.Kjo mu më habit.

Sa për nanë Terezën,ajo (SI MBAS MENDIMIT TIM) ishte nji figurë e shqueme e besimit katolik.Jeta e saj qe nji shembull tejet i veçantë sepse ajo gjatë gjithë jetës së saj u mundue me ndihmue të tjerët.Meqenëse ajo ishte e gjakut arbëror
asht e natyrshme që kombi shqiptar të ndien mburrje për prejardhjen e saj.
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Hoxha shan Gjergj Kastriotin, Nene Terezen e Pjeter Bogd

#9

Post by Adriana » Tue Nov 15, 2011 12:39 am

Qeveria kosovare pranon kërkesën e turqve, vendos të ndryshojë historinë

Qeveria e Kosovës ka bërë një marrëveshje me Qeverinë turke që të ndryshohen disa pjesë të historisë në librat shkollor që kanë të bëjnë me Turqinë. Burime të Radio Kosovës brenda Qeverisë konfirmojnë marrëveshjen mes të dyja shteteve. Qeveria e Kosovës ka bërë një marrëveshje me Qeverinë turke që të ndryshohen disa pjesë të historisë në librat shkollor që kanë të bëjnë me Turqinë.

Burime të Radio Kosovës brenda Qeverisë konfirmojnë marrëveshjen mes të dyja shteteve, ndonëse historianë nga Kosova dhe Shqipëria vazhdojnë ta kundërshtojnë këtë.

Autoritetet kosovare, mësohet se kanë vendosur paraprakisht të pranojnë ndryshimin e gjithë atyre elementeve që Turqia i quan fyese dhe të njëanshme në historinë shqiptare, pavarësisht se historianët në Kosovë dhe Shqipëri po e mohojnë këtë.

Për këtë, të dyja palët, kishin bërë një marrëveshje gjatë vizitave që kishin bërë në Kosovë, Ministrat turk të Punëve të Jashtme dhe të Arsimit.

Zëvendësministri kosovar i Arsimit, Nehat Mustafa thotë se ndryshimet do të bëhen për shkak se autorët e teksteve historike kanë bërë gabime.

“Kompromis do të ketë në disa pjesë ku autorët e historisë nuk kanë ditur të bëjnë dallime midis Turqisë dhe Perandorisë Turke, sepse edhe strategjia e BE-së kërkon që tekstet të lirohen nga gjuha e dhunës”, ka thënë Mustafa.

Edhe Ministri turk në Qeverinë e Kosovës, Mahir Jagxhilar, konfirmon marrëveshjen mes të dyja vendeve, por nuk jep detaje rreth ndryshimeve që mund të bëhen.

“Ka disa gjëra që duhet të ndryshohen. Nevojitet për të hequr perceptimet e gabuara që janë krijuar në kohën e komunizmit për Turqinë”, thotë Jagxhillar.

Por, Pëllumb Xhufi një historian nga Universiteti i Tiranës thotë se ndryshimet mund të bëhen për shkaqe politike, por e vërteta është se nuk ka asgjë fyese dhe jo reale në librat historike.

“Në tekstet e historisë së popullit shqiptar nuk ka gjuhë fyese. Qeveria e Kosovës nëse pranon ndryshimet atëherë bënë pranimin e një kërkese politike dhe për nevoja politike”, thotë Xhufi.

Sipas Xhufit, një kërkesë e tillë, të paktën, është dashur të shqyrtohet me autoritetet e Shqipërisë, për shkak se Shqipëria dhe Kosova ndajnë të njëjtën materie historike sa u përket kësaj periudhe për të cilën kërkohen ndryshime.

Megjithatë, Ministria e Arsimit e Kosovës, pritet që nga muaji i ardhshëm të formojë ekipet punuese që do të rishikojnë pjesët e historisë që kanë të bëjnë me Turqinë dhe Perandorinë Osmane.


http://www.gazetatema.net/web/2011/09/1 ... historine/
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Hoxha shan Gjergj Kastriotin, Nene Terezen e Pjeter Bogd

#10

Post by Arbëri » Mon Dec 12, 2011 8:34 pm

Hoxha shan Gjergj Kastriotin, Nene Terezen e Pjeter Bogdanin
Figurat shqiptare, gati në afat brenda gjashtë muajsh

Image

Përmendoret e bronzta të Pjetër Bogdanit, Josif Bagerit e Nexhat Agollit, pritet që të jenë gati në afat brenda gjashtë muaj, kurse hapat e para akoma nuk po shënojnë rezultate.

Akoma nuk është vendosur se cila do të jetë firma e cila do të bëjë lyerjen e përmendoreve, në kërkim është edhe firma e cila do të ndërtojë bazamentet, firma që do të bëjë transportin dhe të tjera.

“Shuma e përgjithshme e zhvillimit financiar, transporti dhe sigurimi tek firma për lyerjen me bronz, duke përfunduar me vendosjen e bazamentit do shpallet në Byronë për furnizime publike, pas përfundimit dhe kompletimit të procedurave”, ka thënë për “Zhurnal plus”, Jovica Ackovski, zëdhënës i komunës Qendër.

Deri më tani, është nënshkruar vetëm një marrëveshje për furnizim publik për përzgjedhjen e firmës ndërtimore e cila do të ndërtojë bazamentet e përmendoreve të të tre veprimtarëve shqiptarë.

Ndërkaq, autor i përmendores së Pjetër Bogdanit është Lindita Beqiri, e Josif Bagerit Muamer Sadiku, kurse autor i Nexhat Agollit është Ismet Ramiqeviq.
Kështu, përmendorja e Pjetër Bogdanit është paraparë të vendoset te parku “Zhena borec”, Josif Bageri te Teatri i vjetër, derisa skulptura e Nexhat Agollit është paraparë të vendoset në zonën që lidh “Kej 13 Nëntori” dhe sheshin Maqedonia. Ato do të jenë të larta 5 metra dhe do të vendosen në bazament me lartësi prej 3 metrash.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Feja Islame”