"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Paul Allen do ndërtojë aeroplanin më të madh në botë

Diskutoni për teknologjinë, arritjet e saj, ndikimi i saj në jetën tonë të përditshme.

Moderator: uck_aksh

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Paul Allen do ndërtojë aeroplanin më të madh në botë

#1

Post by Adriana » Wed Dec 14, 2011 1:52 pm

Aeroplani më i madh në botë me krahët më të gjatë se një fushë futbolli

Themeluesi i Microsoft, miliarderi Paul Allen ka në plan ndërtimin e aeroplanit më të madh në botë. Ai bëri të ditura sot planet për ndërtimin e këtij mjeti fluturues me krahët më të gjatë se një fushë futbolli, që do jetë në gjendje të mbajë sipër dhe më pas të lëshojë një raketë. Në këtë mënyrë do shmangej ndërtimi i platformave të kushtueshme për lëshimin e tyre. Allen tha se një projekt i tillë do e mbajë Amerikën në frontin e parë për eksplorimin e hapësirës dhe do u japë fëmijëve diçka të re për të ëndërruar.

Disa kompani po konkurrojnë për të krijuar një mjet fluturues që do dërgonte pajisje dhe astronautë në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar. Miliarderi Allen kritikoi qeverinë për reduktimin e programeve hapësinore.

“Kur unë rritesha, programi hapësinor i Amerikës ishte një simbol për frymëzim. Për mua, pasioni për hapësirën nuk ka përfunduar kurrë. Gjithmonë ëndërroj për atë që mund të jetë e mundur,” tha ai.


Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Teknologji”