"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Ckombtarizimi

Këtu mund të bashkohen për të shkëmbyer mendime, pjesëtarë të diasporës ose komuniteteve të ndryshme arbërore.

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Ckombtarizimi

#1

Post by CERMENIKASI » Wed Jan 11, 2012 11:00 pm

Nji pjesë e madhe e kombit tonë jeton nëpër botë deri në vendet ma të largëta si psh Alaska.
Si çdo dukuni,kjo ka të mirat dhe të këqijat e veta.
Kue jeton në dhe të huej nji nga të këqijat e mundshme (ose të pashmangshme) asht çkombtarizmi.
Para ma se 20 vjet, nji plak nga Kosova në nji bisedë që pata me të më pat thonë këto fjalë:

"Ne që gjindemi në mërgim në dhe të huej jemi nis të gjithë në të njajtin drejtim .Ajo që na dallon njani prej tjetrit asht që dikush i ka hyp aeroplanit,dikush veturës,të tjerë trenit,dikush biçikletës dhe të tjerë shokjnë në kamb por të gjithë shkojmë në drejtimin e çkombtarizmit.Mund të qëndrojmë ndoshta dy ose tre breza por soni (fundi) asht po i njajti."

Plaku nga Kosova ka ndrrue jetë moti (rr.p.) por fjalët e tij shpesh më kujtohen .

C'mendim keni për ata fjalë që më tha plaku nga Kosova???
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Ckombtarizimi

#2

Post by erix77 » Thu Jan 12, 2012 7:36 pm

Problemi eshte kur ckombetarizohen ne toke Shqiptare!
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Ckombtarizimi

#3

Post by CERMENIKASI » Thu Jan 26, 2012 9:32 pm

erix77 wrote:Problemi eshte kur ckombetarizohen ne toke Shqiptare!
Edhe në vendlindje ka që e harrojnë gjuhën shqipe??????
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Ckombtarizimi

#4

Post by erix77 » Thu Jan 26, 2012 9:50 pm

ndoshta nuk e harrojne gjuhen por per fat te keq per nje grusht eurosh e shesin te gjithe kombin.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Ckombtarizimi

#5

Post by CERMENIKASI » Thu Jan 26, 2012 10:11 pm

Erix,ata që përmend ti janë Shqiptar që kanë mberdhif në midis të gushtit,ndërsa unë e kam fjalën për ata që u rritën dhe po rriten këndej nëpër dheun e huej.
Njof nga mërgata e vjetër,që i takojnë brezit të dytë si unë ,të cilët ende nuk u ka shkel kamba në vendin e prindëve të tyne dhe të cilët kur tu folish për Shqipninë shfaqin të njajtin "interesim sikur t'u folish për Nepalin!!!!!
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Ckombtarizimi

#6

Post by Gardhi i Ondrrave » Thu Jan 26, 2012 11:46 pm

Varet nga njarzit. Disa jane patriote, i msojne femijve gjuhn dhe historine e Shqipnis, te tjere nuk dun me pat lidhje ma me Shqipnin, po besoj keta t'fundit jan pak. ne pergjithsi vrehet nji fryme patriotike ner shqiptare qe asht shume positive. Edhe aktoret e hollywoodit nuk ngurojn me deklaru origjinen e tyne shqiptare. Ata qe e tretin kombsin e tyne per i kile grosh asht ma mire qe kan ik se na turprojne tan me qujt vedin shqiptare. Besoj e ardhmja asht ma e ndritun per shqiptaret po du me ken optimist.

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Ckombtarizimi

#7

Post by CERMENIKASI » Fri Jan 27, 2012 6:16 pm

Kur të jetojsh në tokë të huej,herët a vonë ka me të hy "krimbi në shtëpi".Nëse e ke lexue me vemendje postimin tim të parë,plaku nga Kosova m'ka pas thonë që të gjithë në nji drejtim janë (çkombtarizimi) veçse ndryshon sesa dikush e zgjat ose jo.
Kur dihet sesa asht numri i Shqiptarve që jeton nëpër botë jasht tokës arbërore,merre me mend se çfar goditje asht kjo për kombin tonë.
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Ckombtarizimi

#8

Post by Gardhi i Ondrrave » Fri Jan 27, 2012 7:58 pm

un jetoj ne toke t'huj, dhe nuk di si asht situata ne Kosove. Por ne margim, shqiptaret e vartet, kurr nuk e harrojne origjinen e tyne. Natyrisht, shqiptaret jasht vendit jane shume, kjo besoj asht per arsye ekonomike jo se urrejn me kene shqiptare. Duhet me shpresu qe ata qe jane jashte mos t'harrojne nga vin dhe cilit gjak i perkasin. Gjeri tash, nuk kam taku shqiptare qe muj me e konsideru 100% te asimilum. As ata qe kane lind femij ne tok t'huj. Ata qe kam njojt, me fat te mire, tan i mesojne femijvet gjuhen shqipe. çfare me shqetson mu ma shume asht asimilimi i gjakut, martesat nderetnike, sidomos me serb, qe tash jane tu nodh ne mes t'Shkodres e t'veriut. Kjo duhet nalu sa ma shpejt!!! Vetem me humb gjakun shqiptari s'asht ma shqiptare!!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Ckombtarizimi

#9

Post by Rina » Tue Feb 28, 2012 8:55 pm

Shume e vertete qe larg tokave shqiptare asimilimi eshte shume me i lehte dhe, realisht eshte duke ndodhur tek nje pjese e shqiptareve, qe jetojne jashte trojeve shqiptare, sidomos brezat, qe lindin atje, preferojne ta flasin gjuhen e vendlindjes se tyre se edhe eshte e vetmja gjuhe, te cilen e flasin rrjedhshem.

Nuk eshte kjo kurfare sekreti.

Post Reply

Return to “Diasporë dhe komunitete”