"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Masakrohen 5 Maqedonas.

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
Prespar
Senior Member
Senior Member
Posts: 101
Joined: Thu Sep 09, 2010 6:35 pm
Gender: Male
Location: Chicago

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#166

Post by Prespar » Tue May 15, 2012 7:10 pm

as a people let alone a nation .....


yes I can fathom some other hands involved and promoting such bs ....which does not belong or even had such elements in the history of the Balkans . And when thinking who is to gain from such ,the answer is obvious ....all the enemies of the Albanian people

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#167

Post by Gardhi i Ondrrave » Tue May 15, 2012 7:36 pm

Hymniarber wrote:
Gardhi i Ondrrave wrote:Nuk i ka ardh dam shqiptarvet prej Islamit thu?
Mos e transformo ate qe kam shkruar, une shkrova:
Nuk i ka ardhur e keqja Shqiperise nga muslimanet.
duke nenkuptuar ne pergjithesi muslimanet shqiptare, shumica e te cileve nuk kane shkelur ndonje here ne xhami, ose qe jane aq indiferente ndaj atij besimi, sa vetem per statistike klasifikohen si te tille.
Ku asht diferenca mbidis "keqes" dhe damit? Islami ne Shqipni ka ba dame dhe vazhdon me ba dame, pra te keqe. E keqja ne Shqipni ka ardh prej 400 vjet robni dhe tentativ zhdukje te kulturs tone shpirtnore autoktone per me e zvansu me nji kulture te peshtym skllevrish dhe me bestytni te botes se tret. Ky ka ken nji plan i shtjellum dhe i pergatitun ne pallatet e osmanllinjve. Ka dokumente per kto gjana. Sulltant deshen me transformu shqiptart rranjsisht,ne gjak dhe ne shpirt, per me i ba sherbtoret e tyne ma fanatik, krahun e armatosun qi do hapte rrugn drejt Evrops, dhe kja asht tuj nodh sot, edhe pse dhuna hala ska arrit. Por ky plan po shkon ne perfundimin e tij. E ashtuquajtun "vllaznia" shqiptaro-turke, nji paradoks qesharak historik, ashtu si jena vet ne ne sy t'bots, asht tuj konsolidue ma fort se kurr. Ti m'thu mu mos çaj kryt per Islam, un t'them qi Islami asht ne rritje ne zonat shqipfolse, sidomos ne ato rurale. Un nigjoj presidentin turk qi kercnon me luft fqinjt tane ne emen te "vllaznis turko-shqiptare" dhe kjo me ban me ulerij se si shqiptart nuk distancohen prej humners drejt se ciles jan tu vrapu. Ne kena hum driten, kena hum kujtemin se çfare kena ken e çfare jena ba. Kena hum idealet e njihershme qi drejtoshin ket komb, besa, gjaku, trimria, forca shpirtnore. çfare njeriu asht sot shqiptari? E ti thu qi ska ardh e keqja prej Islamit!! Nase ska ardh prej 400 vjet robni anadollake, kush ka ken shkaku misterioz i rrnimit te ktij komi? Kush e man ket komb t'lidhun ne zinxhirat e kuranit ne ven se t'jet i lire me shku drejt Evrops qi i perket?

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#168

Post by Rina » Tue May 15, 2012 8:05 pm

Zeus10 wrote:It's obvious that the Vehabists have grown strong among Muslim Albanians in RFJ Macedonia, and I wouldn't be surprised if secret services have a contribution on that, so we have to act fast before they ruin our image as a nation.

Kane pase qarkulluar edhe video ne youtube sesi hynin me force neper xhamia te Shkupit keta me mjekrra edhe i largonin predikuesit tradicionale me dhune, madje edhe fizike dhe e merrnin rolin e tyre. Tashti kush qendron prapa tyre nuk dihet. Po se duhet te reagohet shpejt kjo eshte e vertete, por problemi eshte se shqiptaret ne Maqedoni nuk kane as klase politike, as nje njeri te cilin e shohin edhe si lider te mirefillte kombetar edhe shpirteror. Dhe, eshte e vertete se eshte punuar shume qe ky popull te paraqitet mu ashtu sic i pame.

Mendoj se duhet te mobilizohen edhe vendet tjera ku ka shqiptare per kete!

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#169

Post by erix77 » Tue May 15, 2012 9:11 pm

Mendoj se duhet te mobilizohen edhe vendet tjera ku ka shqiptare per kete!
Ky eshte problemi me i madh,shteti shqiptar nuk tregon as interesin me te vogel per bashkekombasit jashte shqiperise.Do te mjaftonte sikur Shqiperia te bente 1/10 e asaj qe bejne vendet fqinje per ca minoritete pothuajse inekzistente dhe gjendja e shqiptareve ne maqedoni do te ishte shume me e mire sot.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#170

Post by Patush » Tue May 15, 2012 10:50 pm

Gardhi i Ondrrave wrote:
Hymniarber wrote: Gardhi, ketu e ke tepruar shume. Nuk e di si arrite ne kete konkluzion, por kete qe po thua ti dikush prane kufijve tane, do te jepte njerin sy, ta degjonte te dilte nga goja e shqiptareve. Mos u beni klane tani e mos akuzoni njeri-tjetrin per turq e serbe.
I kerkoj Patushit dhe Erix te lene menjane grindjet dhe te shkruajne me arsye.
E kam tepru?? Mase, por imazhet flasin ma shum se njimije fjale. Nase ma gjen nji "evropjan" mes ktyne "shqiptarvet", po t'tham bravo!!!
RRACE E DEGJENERU!!! Sdona me pranu realitetin!!!

Kurre ma mire se sot nuk a kena koha per Shqiptaret ne 500 e sa vitet e fundit, dhe per kyt arsye sulmet ndaj nesh vijne nga ana ma te ndryshme! At qi nuk munden me e ba ne kohe lufte anti Shqiptaret po mundohen me e ba ne kohe paqeje, perqamjen vllaznore nder ne!
Une jam ne dijeni per lozhat turko arabe ne mesin e Shqiptareve te fese myslimane, po ashtu jam ne dijeni per indiferizmin mbare kombetare, kryesishte ne Shqiperi ku gjdo gja ashte ndryshu ne vlere monetare, por te luash lojen e armiqve tone dhe te fajesoshe te gjithe Shqiptaret mysliman, dhe te shkosh dery aty sa tju shash rracen (rracen tande) kjo gardhi ashte marre e faqe e zeze! N'qoftese e ke pas per ato ne foto qi solle athere a muhabet tjeter!
Hitherimin tand shoq e ndajn shume kushe nuk je i vetmi! Thirri mendjes dhe mos bje gjah i tyne, banu drite n''kyt errsine qi ka mbulu te tjeret.

Gardhi deshte me t'perjashtu byroja por nuk i lash, heren tjeter do ta baj vete nqoftese lshon fjale te pa matuna nga deshira per me shfry e me u cliru!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#171

Post by Patush » Tue May 15, 2012 10:59 pm

erix77 wrote:
Mendoj se duhet te mobilizohen edhe vendet tjera ku ka shqiptare per kete!
Ky eshte problemi me i madh,shteti shqiptar nuk tregon as interesin me te vogel per bashkekombasit jashte shqiperise.Do te mjaftonte sikur Shqiperia te bente 1/10 e asaj qe bejne vendet fqinje per ca minoritete pothuajse inekzistente dhe gjendja e shqiptareve ne maqedoni do te ishte shume me e mire sot.

Problem po, por jo ma i madhi!
Problemi a feja qi po i sjell kto lozha dhe po ju gjen strehim, mos perpjekja e shtetit Shqiptare per me largu influencen e kesaj feje nuk e ban ate problem por thjeshte nje mos problem zgjithes!

Tjatri problem a se ato shtetet e tjera me Shqiptare dhe ay Shqiptare popullsia e tyne (nje numer i konsiderueshem) nuk shohin aspak gja te keqe me inlfuencen turko arabe! Perkundrazi e mirepresin, oj daj apo m'kupton?!

A thu valle Shqiptaret ne mal te zi nuk kan hjek dhe hjekin keq? Adhe ata nen kamen sllave jan. Pse nuk po lozin menshe adhe ata?
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#172

Post by erix77 » Wed May 16, 2012 8:46 am

Nje shtet i forte i kontrollon shume lehte ekstremizmat fetare te cfaredo lloji qofshin ato,dhe per me teper nje shtet serioz rrezaton kulturen e vet edhe tek bashkekombasit e vet jashte territorit por me e rendesishmja nje shtet i vertet eshte guida thelbesore per ata bashkekombas.
Mendimi im eshte se shteti shqiptar per shume arsye nuk arrin dot te rrezatoje kulturen dhe udheheqjen e vet tek shqiptaret e maqedonise,per me keq klasa politike ne maqedoni eshte totalisht e paafte te drejtoj popullin dhe sot atje ka nje vakuum lidershipi.
Tjatri problem a se ato shtetet e tjera me Shqiptare dhe ay Shqiptare popullsia e tyne (nje numer i konsiderueshem) nuk shohin aspak gja te keqe me inlfuencen turko arabe! Perkundrazi e mirepresin, oj daj apo m'kupton?!
E pranoj qe ka idiote qe do te deshironin nje prezence turko-arabe te fuqishme tek shqiptaret e maqedonise por te thush se popullsia shqiptare e mirepresin eshte ekzgjerim dashakeqas.

Edhe njehere do tju lutesha te mos beni pergjithesime te tilla ofenduese dhe te papergjegjshme.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#173

Post by erix77 » Wed May 16, 2012 9:34 am

Mario Borghezio, deputet italian në Parlamentin Evropian ka lëshuar vrer ndaj shqiptarëve. Anëtari i Ligës së Veriut gjatë një interviste me 12 maj në Radio24 në programin “La Zanzara”.

Borhezio e ka nisur deklaratën për Shqipërinë me fjalët: “Ky vend i botës së tretë që ndodhet përtej Adriatikut”.

Duke u nisur nga skandali i diplomimit të djalit të Bosit në Tiranë, ai nuk humb rastin për të sulmuar, jo Bosin por shqiptarët.

“Asnjë prej nesh nuk frekuenton Shqipërinë, që po t’i heqësh banorët është një vend i mrekullueshëm. Mbi shqiptarët secili ka mendimin e vet, unë kam një mendim timin. Ato pak herë që kam qenë në Shqipëri sipërmarrësit italianë atje më kanë thënë se ishin shumë të kënaqur nga gratë shqiptare që punojnë shumë, ndërsa burrat nuk bëjnë asgjë, rrinë gjithë ditën në kafene duke pirë nargjile. Mjafton të shkosh në Tiranë dhe e sheh që gratë punojnë rëndshëm ndërsa burrat nuk lëvizin as gishtin”.

Kjo dekoratë është fyese për 500 mijë emigrantët shqiptarë që jetojnë në itali por edhe për të gjithë qytetarët e territorit të Shqipërisë. Një eurodeputet që sulmon një vend që pretendon të marrë statusin e vendit kandidat. Në pritje që qeveria italiane dhe ambasada shqiptare në Romë të reagojë të indinjuarit mund të bashkohen në Facebook për të protestuar kundër këtyre deklaratave fyese. Borghezio e mbyll deklaratën me fjalët:

“Shqipëria nuk bën pjesë në bashkimin evropian, ndonjëri dëshiron t’i fusë, por ne jo!”.

Në rrjetin social Facebook ka nisur një fushatë kundër Borghezios, ku kërkohet largimi i tij nga Parlamenti Evropian.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#174

Post by Rina » Wed May 16, 2012 10:50 am

erix77 wrote:
Mendoj se duhet te mobilizohen edhe vendet tjera ku ka shqiptare per kete!
Ky eshte problemi me i madh,shteti shqiptar nuk tregon as interesin me te vogel per bashkekombasit jashte shqiperise.Do te mjaftonte sikur Shqiperia te bente 1/10 e asaj qe bejne vendet fqinje per ca minoritete pothuajse inekzistente dhe gjendja e shqiptareve ne maqedoni do te ishte shume me e mire sot.

Po sigurisht se eshte problem se deri me tani nuk kemi pare ndonje hap serioz qe kane bere keto dy shtetet shqiptare per ata njerez, qe perdite terrorizohen nga ky shteti dhe "kombi" fallco bugar. Se pari, Shqiperia nuk eshte dashur ta njoh shtetin sllavo-bullgar, pa u vene kusht permiresimin e pozites se shqiptareve ne Maqedoni. Dhe, tani duhet ta marr Shqiperia, ma ne fund guximin, e mos te shfaqet vetem shtet servil sic e kemi pare gjate tane kohes, por te ve veton, kunder pranimit te Maqedonise ne NATO, qe e lexova diku ne internet, ide shume e mire. Le te merr shembull nga shtetet tjera edhe perreth sesi mbrohen interesat kombetare. Duhet ta deshmoje me dicka qe eshte shtet-ame, se bashku me Kosoven se nga sjelljet e tyre me shume si njerka po duken. Po mjere ata nga kush presin ndihme, a tek kush mbajne shpresa. :oops:

Se llafologjia na mbyti, per kete e kuptuam se ka shume eksperte, futja kot muhabet kishash e xhamiash, u mbush kjo teme, pa nje debat apo ide konstruktive apo konkrete! Nga terrorizmi real qe ushtron shteti bullgar ndaj shqiptareve per dekada te tera, tani debati ka kaluar ne ata "terroristet adoleshente", qytetare, individe te thjeshte, qe sdihet as kush jane !

Kjo menyre debatimi dhe shtjellimi i tere ngjarjes te ngjan ne ate ujkun e gjurmet e ujkut! disa me shume jane fokusuar tek keto te fundit!

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#175

Post by bardus » Wed May 16, 2012 1:38 pm

Nga terrorizmi real qe ushtron shteti bullgar ndaj shqiptareve per dekada te tera, tani debati ka kaluar ne ata "terroristet adoleshente", qytetare, individe te thjeshte, qe sdihet as kush jane !
Perpara se te fajsohet Shqiperia per mosmbeshtetje ndaj shqiptareve te maqedonise desha tua freskoj pak memorjen se qeveria ne Maqedoni nuk eshte bullgare por eshte maqedono-shqiptare e koalicionit ku shqiptaret kane poste shume te rendesishme.Nqse behet reprezalje terror mbi popullsine shqiptare ku jane keta qeverises,ku jane tere deputetet dhe tere klasa politike qe duhet te ishin ne rradhe te pare te te gjitha levizjeve dhe jo tua lene ne dore 15 vetave me maska Ne rast se partia shqiptare BDI e koalicionit Gruevski do te jepte doreheqje serioziteti i ngjarjeve do te shihej ndryshe.Kur keta politikane shqiptare ne Maqedoni jane gati ti shesin interesat e atyre qe ua dhane votat, cfare prisni nga Shqiperia?


QEVERIA NË KOALICION VMRO-DPMNE E BDI:
Nikolla Popovski – ministër i Punëve të Jashtme
Gordana Jankullovska – ministre e Punëve të Brendshme
Zoran Stavrevski – ministër i Financave dhe zëvendëskryeministër
Elizabeta Kançevska – Milevska – ministre e Kulturës
Nikolla Todorov – ministër i Arsimit
Spiro Ristovski - ministër i Punës dhe Politikës Sociale
Maja Parnarxhieva - Zmejkovska – ministre e Shëndetësisë
Vladimir Peshevski – zëvendëskryeministër për çështje ekonomike
Ivo Ivanovski – ministër për Informatikë dhe Administratë Publike
Mile Janakievski – ministër i Transportit dhe Lidhjeve
Lupço Dimov – ministër i Bujqësisë [*]
Ministrat nga radhët e BDI-së:
Fatmir Besimi – ministër i Mbrojtjes
Blerim Bexheti – ministër i Drejtësisë
Valon Saraçini – ministër i Ekonomisë
Abdylaqim Ademi – ministër i Ekologjisë
Nevzat Bejta – ministër i Pushtetit Lokal
Musa Xhaferi – zëvendëskryeministër për Marrëveshjen e Ohrit
Teuta Arifi – zëvendëskryeministre për Evrointegrime


Mos duhet ti meshojne me pak rolit te viktimes dhe te vihen perballe fakteve politikanet sepse per ate pune jane zgjedhur ,per te perfaqesuar elektoratin e tyre.

Ja nje lajm i fundit:
Manastir, 16 maj 2012
3 nga 6 të arrestuarit në aksionin policor `Monstrum’ të cilët gjenden në paraburgim janë torturuar dhe rrahur në burgun e Manastirit, mëson sot Alsat M.
Lajmi është denoncuar nga familjarët e të paraburgosurve të cilët i kanë vizituar në burg dhe kanë vërejtur se të afërmit e tyre kanë në trup dhe fytyrë, shenja të dukshme që tregojnë se janë keqtrajtuar dhe rrahur. Nga ana tjetër ministri i Drejtësisë Blerim Bexheti nën kompetencën e të cilit janë Burgjet e Maqedonisë, thotë se nuk ka njohuri që të akuzuarit për vrasjen e pesëfishtë në Smillkovcë, që gjenden në burgun e Manastirit, të jenë keqtrajtuar. “Nëse konstatohet një gjë e tillë -thotë ai- do të ndërmerren masat përkatëse”.
“Ne gjithsesi që do të ndërmarrim masa, të burgosurit kanë të drejtat e tyre edhe pse janë të paraburgosur ose të burgosur megjithatë kanë të drejtat e tyre. Ata mund të drejtohen edhe deri tek Avokati i Popullit i cili duhet ti mbron liritë dhe të drejtat e tyre edhe nga institucionet dhe nëse ka situata të atilla, gjithsesi se do ti ndërmarrim të gjitha masat ligjore’, ka derklaruar ministri i drejtësis Blerim Bexheti. I pyetur nga Alsat M se a do t’i vizitoni këta të paraburgosur?
“Nëse ka nevojë pse jo!”, tha Bexheti.
Familjarët e kanë paraqitur rastin edhe tek Avokati i Popullit për të kërkuar hetime dhe masa përkatëse për të parandaluar përsëritjen e keqtrajtimit dhe torturimit të të afërmve të tyre që gjenden në paraburgim, si dhe me qëllim, ndëshkimin e autorëve të këtij akti.
.
http://rtv21.tv/home/?p=76076&utm_sourc ... n-monstrum
Te arrestuarit qe skam aspak dyshim jane te pafajshem por pjese e nje skenari ,keqtrajtohen nen hunden e ministrit shqiptar te drejtesise.

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#176

Post by Rina » Wed May 16, 2012 1:53 pm

Duhet te fajesohet se duhet te jete obligim i Shqiperise edhe i Kosoves, qe te shfaq nje interesim me te madhe per shqiptaret kudo qe jane. Madje eshte turp per to qe rrine te shushatura sikurse tu kene borxh sllaveve dicka.

Ate skemen politike, apo koalicionin qeveritar qe po e shohim, te ngjan ne kohen kur ne Jugosllavi kishte qene nje shqiptar kryetar i Jugosllavise, derisa ne anen tjeter Kosova terrorizohej. Se dihet per cfare shqiptaresh po flasim, qe mbase shantazhohen dhe manipulohen lehte nga sllavet, apo jane vetem politikane kukulla, qe perdoren nga sllavet, per te perligjur krimet e tyre. Megjithkete, kjo nuk duhet te jete arsye qe Shqiperia dhe Kosova te vezhgojne nga distanca, por kush eshte me i zoti, duhet te punoje per shqiptaret! ska lidhje rajoni!

Mandej aty shtetin dhe pushtetin realisht e kane sllavet, shqiptaret jane thjesht fasade aty!

Edhe, nuk eshte ky rasti i pare qe shqiptaret burgosen masovikisht, terrorizohen nga bullgaret pa arsye. Ka raste tjera plote!

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#177

Post by Gardhi i Ondrrave » Wed May 16, 2012 5:54 pm

Patush wrote: Kurre ma mire se sot nuk a kena koha per Shqiptaret ne 500 e sa vitet e fundit, dhe per kyt arsye sulmet ndaj nesh vijne nga ana ma te ndryshme! At qi nuk munden me e ba ne kohe lufte anti Shqiptaret po mundohen me e ba ne kohe paqeje, perqamjen vllaznore nder ne!
Une jam ne dijeni per lozhat turko arabe ne mesin e Shqiptareve te fese myslimane, po ashtu jam ne dijeni per indiferizmin mbare kombetare, kryesishte ne Shqiperi ku gjdo gja ashte ndryshu ne vlere monetare, por te luash lojen e armiqve tone dhe te fajesoshe te gjithe Shqiptaret mysliman, dhe te shkosh dery aty sa tju shash rracen (rracen tande) kjo gardhi ashte marre e faqe e zeze! N'qoftese e ke pas per ato ne foto qi solle athere a muhabet tjeter!
Hitherimin tand shoq e ndajn shume kushe nuk je i vetmi! Thirri mendjes dhe mos bje gjah i tyne, banu drite n''kyt errsine qi ka mbulu te tjeret.

Gardhi deshte me t'perjashtu byroja por nuk i lash, heren tjeter do ta baj vete nqoftese lshon fjale te pa matuna nga deshira per me shfry e me u cliru!
Natyrisht qi isha tuj fol per "shqiptart" tek fotot, nuk diskutohet qi ka plot shqiptare musulman qi jan i gjakut ton te bardhe. Sdesha me ofenu, por ka ca gjana qi duhet than, edhe pse na vjen te vshtin me i shpreh. Musulmanet e gjakut shqiptare devjohen dhe iu shplahen trut prej ktyne kopilave te turkut, agjente ne sharbim te Ankaras dhe Arabis sepse ata jan te dobet shpirtnisht. Populli yn njen nji munges te thelle vlerash dhe idealesh historike me t'cilat mujt me u identifiku, ai asht tejmas i perulun me u ba pre e fevet dhe besimevet na ma te ndryshmit. Nuk asht faj i tij, jan pasojat e rrnimit shekullor. Nuk asht veq Islami qi asht rrezik ne Shqipni jo, jan dhe dashmitart e Jehovait per shamull, qi jan tuj ba me mijra, biles me propagandista t'huj qi kan msu me fol shqip ne mnyre te persosun e qi jan tuj shku der me der me konvertu njarzit injorante dhe te pafajsham. Por Islami asht nji fe tejmas e rrezikshme, jo vetem per arsye historike qi na prekin ne nga afer si kom, por edhe per arsye te thjeshta gjeo-politike. Pranaj edhe un kamngul mi ket pik. Shqiptart nase dun me shku ne Evrop duhet patjeter me hek syt prej lindjes dhe tij drejtojn perendimit, nryshe un parashikoj luftra te pafund ne Ballkan dhe vujtjet tona si popull nuk kan me njojt te sosun!!! Kaq..

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#178

Post by Mallakastrioti » Wed May 16, 2012 6:52 pm

Zoteri i nderuar Gardhi i Ondrrave. Ne se je ketu te besh analiza fetare apo lidhur cila Fè e ka me te madh....besimin dhe ne dore te verteten, besoj se je i vetedijshem qe ke ngaterruar Forum.
---
Ne qualitet te Administratorit te ketij Forumi, per momentin jam duke ju keshilluar te vetpermbaheni ne disa deklarata fyese karshi shqiptareve,(apo njeri-tjetrit) te cilitdo besimi qofshin. Analizat dhe debatet e shendosha te cilat lene jashte emocionet personale, si dhe mbi te gjitha bindjet politiko-fetare personale, jane teje te mirepritura. Luftenxitja fetare dhe politike apo krahinore ketu nuk lejohen.
Ne se ne kete teme do vazhdohet me urrejtje dhe fyreje emocionale personale subjektive si dhe te papaergjegjeshme, atehere do jem i detyruar qe fillimisht do largoj shkrimet te cilat sipas stafit do te gjykohen ofensive.
Ne se disa anetare ketu do vazhdojne me deklaratat apo me shkrimet e siperpermendura te cilat citova me lart, atehere do jem i detyruar te marr hapa te metejshme te cilat edhe pse do munden te duken drastike apo te renda, do jene te domosdoshme.
Ju faleminderit per vemendjen tuaj!
Image

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#179

Post by Gardhi i Ondrrave » Wed May 16, 2012 8:58 pm

Mallakastrioti wrote:Zoteri i nderuar Gardhi i Ondrrave. Ne se je ketu te besh analiza fetare apo lidhur cila Fè e ka me te madh....besimin dhe ne dore te verteten, besoj se je i vetedijshem qe ke ngaterruar Forum.
---
Ne qualitet te Administratorit te ketij Forumi, per momentin jam duke ju keshilluar te vetpermbaheni ne disa deklarata fyese karshi shqiptareve,(apo njeri-tjetrit) te cilitdo besimi qofshin. Analizat dhe debatet e shendosha te cilat lene jashte emocionet personale, si dhe mbi te gjitha bindjet politiko-fetare personale, jane teje te mirepritura. Luftenxitja fetare dhe politike apo krahinore ketu nuk lejohen.
Ne se ne kete teme do vazhdohet me urrejtje dhe fyreje emocionale personale subjektive si dhe te papaergjegjeshme, atehere do jem i detyruar qe fillimisht do largoj shkrimet te cilat sipas stafit do te gjykohen ofensive.
Ne se disa anetare ketu do vazhdojne me deklaratat apo me shkrimet e siperpermendura te cilat citova me lart, atehere do jem i detyruar te marr hapa te metejshme te cilat edhe pse do munden te duken drastike apo te renda, do jene te domosdoshme.
Ju faleminderit per vemendjen tuaj!
Un nuk baj analiz fetare, por them at qi asht e domozdoshme me than, simbas mendimit tem personal. Feja nuk asht dhe nuk duhet me ken argoment tabu, se ne jeten edhe historin e shqiptarit ajo ka lujt dhe lujn nji rol parsor ne dinamiken e komit ton. Un nuk i konsideroj shqiptare ato monstrat me mjeker dhe flamuj arab, nuk shof pse duhet me pat "edukat" naj ktyne individvet qi helmojn kombin shqiptare, gjithashtu nuk kuptoj perse ty te dhembsen. Kur kam perdor gjuhe ofensive kam kerku ndjes...

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#180

Post by erix77 » Thu May 17, 2012 9:19 am

bardus wrote:
Nga terrorizmi real qe ushtron shteti bullgar ndaj shqiptareve per dekada te tera, tani debati ka kaluar ne ata "terroristet adoleshente", qytetare, individe te thjeshte, qe sdihet as kush jane !
Perpara se te fajsohet Shqiperia per mosmbeshtetje ndaj shqiptareve te maqedonise desha tua freskoj pak memorjen se qeveria ne Maqedoni nuk eshte bullgare por eshte maqedono-shqiptare e koalicionit ku shqiptaret kane poste shume te rendesishme.Nqse behet reprezalje terror mbi popullsine shqiptare ku jane keta qeverises,ku jane tere deputetet dhe tere klasa politike qe duhet te ishin ne rradhe te pare te te gjitha levizjeve dhe jo tua lene ne dore 15 vetave me maska Ne rast se partia shqiptare BDI e koalicionit Gruevski do te jepte doreheqje serioziteti i ngjarjeve do te shihej ndryshe.Kur keta politikane shqiptare ne Maqedoni jane gati ti shesin interesat e atyre qe ua dhane votat, cfare prisni nga Shqiperia?


QEVERIA NË KOALICION VMRO-DPMNE E BDI:
Nikolla Popovski – ministër i Punëve të Jashtme
Gordana Jankullovska – ministre e Punëve të Brendshme
Zoran Stavrevski – ministër i Financave dhe zëvendëskryeministër
Elizabeta Kançevska – Milevska – ministre e Kulturës
Nikolla Todorov – ministër i Arsimit
Spiro Ristovski - ministër i Punës dhe Politikës Sociale
Maja Parnarxhieva - Zmejkovska – ministre e Shëndetësisë
Vladimir Peshevski – zëvendëskryeministër për çështje ekonomike
Ivo Ivanovski – ministër për Informatikë dhe Administratë Publike
Mile Janakievski – ministër i Transportit dhe Lidhjeve
Lupço Dimov – ministër i Bujqësisë [*]
Ministrat nga radhët e BDI-së:
Fatmir Besimi – ministër i Mbrojtjes
Blerim Bexheti – ministër i Drejtësisë
Valon Saraçini – ministër i Ekonomisë
Abdylaqim Ademi – ministër i Ekologjisë
Nevzat Bejta – ministër i Pushtetit Lokal
Musa Xhaferi – zëvendëskryeministër për Marrëveshjen e Ohrit
Teuta Arifi – zëvendëskryeministre për Evrointegrime


Mos duhet ti meshojne me pak rolit te viktimes dhe te vihen perballe fakteve politikanet sepse per ate pune jane zgjedhur ,per te perfaqesuar elektoratin e tyre.

Ja nje lajm i fundit:
Manastir, 16 maj 2012
3 nga 6 të arrestuarit në aksionin policor `Monstrum’ të cilët gjenden në paraburgim janë torturuar dhe rrahur në burgun e Manastirit, mëson sot Alsat M.
Lajmi është denoncuar nga familjarët e të paraburgosurve të cilët i kanë vizituar në burg dhe kanë vërejtur se të afërmit e tyre kanë në trup dhe fytyrë, shenja të dukshme që tregojnë se janë keqtrajtuar dhe rrahur. Nga ana tjetër ministri i Drejtësisë Blerim Bexheti nën kompetencën e të cilit janë Burgjet e Maqedonisë, thotë se nuk ka njohuri që të akuzuarit për vrasjen e pesëfishtë në Smillkovcë, që gjenden në burgun e Manastirit, të jenë keqtrajtuar. “Nëse konstatohet një gjë e tillë -thotë ai- do të ndërmerren masat përkatëse”.
“Ne gjithsesi që do të ndërmarrim masa, të burgosurit kanë të drejtat e tyre edhe pse janë të paraburgosur ose të burgosur megjithatë kanë të drejtat e tyre. Ata mund të drejtohen edhe deri tek Avokati i Popullit i cili duhet ti mbron liritë dhe të drejtat e tyre edhe nga institucionet dhe nëse ka situata të atilla, gjithsesi se do ti ndërmarrim të gjitha masat ligjore’, ka derklaruar ministri i drejtësis Blerim Bexheti. I pyetur nga Alsat M se a do t’i vizitoni këta të paraburgosur?
“Nëse ka nevojë pse jo!”, tha Bexheti.
Familjarët e kanë paraqitur rastin edhe tek Avokati i Popullit për të kërkuar hetime dhe masa përkatëse për të parandaluar përsëritjen e keqtrajtimit dhe torturimit të të afërmve të tyre që gjenden në paraburgim, si dhe me qëllim, ndëshkimin e autorëve të këtij akti.
.
http://rtv21.tv/home/?p=76076&utm_sourc ... n-monstrum
Te arrestuarit qe skam aspak dyshim jane te pafajshem por pjese e nje skenari ,keqtrajtohen nen hunden e ministrit shqiptar te drejtesise.
Ne e kemi thene me kohe qe klasa politike shqiptare ne maqedoni eshte totalisht e neutralizuar dhe e nenshtruar nga sllavo-maqedonet.deshtimi i i tyre eshte shume i dukshem,prandaj duhet qe shteti shqiptar te veproje per mbrojtjen e te drejtave te bashkekombsve te vet jo vetem ne maqedoni por kudo ku ata jetojne.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”