"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Si po transformohen bullgaret ne krijesa antike brn nje nate

Në këtë forum, do të sillen lajmet më të fundit dhe mund të komentohen ato. Gjithashtu ato mund të lexohen dhe në portal, së bashku me komentet.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Si po transformohen bullgaret ne krijesa antike brn nje nate

#1

Post by Rina » Sun Jul 08, 2012 10:41 am

Si po transformohen bullgaret e Fyrom-it ne krijesa antike, brenda nje nate

Fotot e meposhtme mbase mund te ju hutojne edhe te mendoni sesi eshte e mundur qe te kene ekzistuar ne Maqedonine e Lashte fotografite me ngjyra? :D Por jo, keta jane bullgaret turkic te Shkupit te diteve te sotme, qe po mundohen ta vene vulen mbi trashigimine e maqedoneve te lashte dhe te shnderrohen ne ta brenda nje nate. -haha- duke e mbushur qytetin me skulptura, gravitura, arkitekture, simbole te kohes antike e cka jo, pjese kjo e projektit Shkupi 2014. -haha-

Image

Image

Image


Image\


Image
Last edited by Rina on Sun Jul 08, 2012 11:09 am, edited 4 times in total.

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Si po transformohen bullgaret ne krijesa antike brn nje

#2

Post by Rina » Sun Jul 08, 2012 10:48 am

Ngritja e statujes se Filipit te II te Maqedonise, babes se Lekes se Madh, ne Shkup.


Image
Justiniani i 1, ne Shkup normalisht.

Image

Nejse, jane edhe disa skulptura keshtu pa koke qe i kane bere gjate kesaj euforie, meqe deshmojne per lashtesi me te madhe, por nje here tjeter do ti sjellim ato -haha-

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Si po transformohen bullgaret ne krijesa antike brn nje

#3

Post by Rina » Sun Jul 08, 2012 11:24 am

Leka i Madh, Shkup

Image

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Si po transformohen bullgaret ne krijesa antike brn nje

#4

Post by Patush » Sun Jul 08, 2012 2:07 pm

Pse jo, Shqiptareve as qe nuk ju bjen ndermend ti mbrojne keto figura dhe historin e tyre(flas per eliten zyrtare)!

Ato tentuan ta marrin dhe Nane Terezen qe ishte personalitet i viteve tona, e filmuar duke folur Shqip dhe pohuar se a Shqiptare!

Hapi i pare i shkaterrimit te nje populli a zhdukja e kujteses!

Shpirti i jem kishte pase qef qi perkujtimore te tilla te mbahen nga Shqiptaret por ja qe nuk ndodh!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Si po transformohen bullgaret ne krijesa antike brn nje

#5

Post by Rina » Sun Jul 08, 2012 4:09 pm

Mese e vertete qe shqiptaret ne pergjithesi kane nje mungese te theksuar nacionalizmi, per ta mbrojtur ate qe eshte e tyrja dhe gjithmone i kane lene te livadhisin neper historine e tyre sllavet dhe tjeret magjupe te iranit, azise e siberise dhe do fare cobanesh te zi me emer vlleh, qe e ndyejne racen e shqiptareve me pamjen e tyre cigane.... hmmm :evil:, madje Rumania dhe keta arumunet gjithmone kane qene njefare sinonimi i magjupise ne Kosove. -haha-

Nje grush magjupesh mongolo-bullgare-turkic e shtremberojne historine para tere botes dhe shqiptaret vetem rrini duarkryq. Eshte koha qe pak te ngjallen keto qeverite servile tona dhe mos ti lene te livadhisin neper historine tone dhe figurat tona kombetare, keta fare racash mongole, sllave, magjupe, cobane.

Post Reply

Return to “Lajme”