"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

ORIGJINA BULLGARE E SLLAVO-MAQEDONEVE

Flisni për historinë e këtyre dy rajoneve shumë të rëndësishëm, popujve dhe racave që e kanë banuar dhe e banojnë.
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: ORIGJINA BULLGARE E SLLAVO-MAQEDONEVE

#31

Post by Arbëri » Mon Nov 19, 2012 6:17 pm

Ambasadori Orav i quan maqedonasit “sllavomaqedonas”
Shefi i Misionit të BE-së në Maqedoni, Aivo Orav, i ka quajtur maqedonasit me termin “sllavomaqedonas” teksa ka folur për raportet ndëretnike mes maqedonasve dhe shqiptarëve.
Lajmin e bën të ditur Agjencia “MIA”, korrespondenti i së cilës ka ndjekur fjalimin e euro-ambasadorit në Komisionin për Politikë të Jashtme pranë Parlamentit Evropian.
Reagon Ivanov :

Ivanov: Kërko falje,
Orav: S'fyeva askënd


Image
Presidenti Gjorge Ivanov ka thirrur sot në një takim urgjent ambasadorin e BE-së në Shkup, Aivo Orav termit "sllavo-maqedonas" të përdorur nga diplomati në Parlamentin Europian. Nga Kabineti i Presidentit nuk kanë dhënë shumë hollësi rreth këtij takimi, megjithatë jozyrtarisht mësohet se Ivanov ka kërkuar nga Ambasadori i BE-së që t’i kërkojë falje publike popullit maqedonas dhe t’i respektojë parimet themelore për vetëvendosje dhe vetëpërcaktim.

Përgjigjja e ambasadorit të BE-së Aivo Orav nuk vonoi. Por ai zgjodhi mediat shtetërore që të deklarojë se nuk ka dashur të fyej askënd.

"Nuk dhashë asnjë deklaratë politike, as nuk synova të fyej dikë. Ne në institucionet e BE-së e kuptojmë se sa e ndjeshme është kjo çështje në vend, dhe unë personalisht e kuptoj se sa është e ndjeshme", u shpreh Orav për mediat shtetërore.

Ministri i Jashtëm Nikolla Popovski, nga ana tjetër porositi që përfaqësuesit e BE-së në mënyrë jo selektive të respektojnë dhe promovojnë vlerat evropiane.

"Është me rëndësi që njerëzit që e përfaqësojnë BE-në të kontribuojnë në afirmimin e vlerave që janë të rëndësishme për integrimin në BE-së, sikurse respekti i ndërsjellë, respektimit i të drejtës së tjetrit për vetë-përcaktim, dhe vetë-identifikimit..vlera që janë pjesë e BE-së, në një mënyrë jo diskriminuese dhe parimor", deklaroi ministri i jashtëm, Nikolla Popovski.

Opozita nga ana tjetër veprimin e Ambasadorit evropian e cilësoi si sulm ndaj diplomacisë maqedonase, dhe ftoi qeverinë të ndërmarrë veprime adekuate.

"Ky është një sulm i fuqishëm ndaj politikës së jashtme maqedonase. Ne nuk duam të besojmë se bëhet fjalë për një pazarllëk të koordinuar, që me çmimin e kthimit të mbiemrit ‘maqedonase’ në raportin e BE-së, qeveria eventualisht në heshtje të ketë rënë dakord që përfaqësuesit e BE-së në të ardhmen të përdorin termin ‘sllavomaqedonas’ për identitetin tonë andaj tani Kryeministrit Gruevski i takon të dëshmojë vendosmërinë e Maqedonisë për mos pranimin e kësaj praktike të re dhe ta mbrojë dinjitetin e popullit të maqedonas", tha nënkryetari i LSDM-së, Gordan Georgiev.

Sipas asaj që raporton Alsat-M, fjalimi i ambasadorit rë BE-së, Aivo Orav gjatë të cilit ka përdorur termin sllavo-maqedonas disa ditë më parë në Bruksel ka qenë në qendër të takimit të sotëm të kryeministrit Nikolla Gruevski me ambasadorët e akredituar në vend. /albeu.com/
Ne shqiptaret vazhdojme ti therrasim "Maqedon" , me duket se vetem ne ashtu i therrasim ;)
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: ORIGJINA BULLGARE E SLLAVO-MAQEDONEVE

#32

Post by CERMENIKASI » Mon Nov 19, 2012 8:54 pm

Po me përjashtim të Shqiptarëve që u asimiluen në rrethane që dihen të tjerët a nuk janë sllav????
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: ORIGJINA BULLGARE E SLLAVO-MAQEDONEVE

#33

Post by Arbëri » Wed Dec 12, 2012 10:33 pm

Gazeta franqeze ka shokuar sllavet e Maqedonise !

Le Point: Maqedonia, shteti që nuk ekziston

Image
Paris, 11 dhjetor - Maqedonia, shteti që nuk ekziston. Është ky titulli i së përditshmes prestigjioze franceze “Le Point”, e cila i ka kushtuar jo më pak se dy faqe debatit për identitetin antik në vendin tonë dhe përpjekjes së historiografisë maqedonase për përvetësimin e figurave historike.

Në tekstin e autorit Iv Kornu, thuhet se populli maqedonas nuk ka identitet dhe prandaj ka “vjedhur” Aleksandërin e Madh (Leka i Madh) dhe se gjithashtu në mënyrë të paturpshme ka “vjedhur” edhe Nënën Terezë.

Reagimet ndaj tekstit të botuar në të përditshmen më me ndikim në Francë, kanë ardhur në shumësi nga mërgimtarë maqedonas të cilët u janë drejtuar mediave maqedonase të këtushme, të revoltuar për zhvleftësimin që i ka bërë gazeta projektit për krijimin e identitetit maqedonas antik.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDe ... anie=22752
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: ORIGJINA BULLGARE E SLLAVO-MAQEDONEVE

#34

Post by CERMENIKASI » Wed Dec 12, 2012 11:35 pm

Sa ma nalt n'hava që ta kesh lëshue rrenën aq më shpejt do të bien syve!
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

Post Reply

Return to “Historia e Mesdheut dhe Ballkanit”