"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kuriozitete te verteta

Këtu mund të sillni kuriozitete të ndryshme nga vendi dhe bota si dhe lojëra zbavitëse të thjeshta për tu argëtuar dhe provuar shkathtësinë.

Moderator: Adriana

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Kuriozitete

#16

Post by Sally » Sat Aug 29, 2009 2:08 pm

Mashtrimi: Thanë është gur nga hëna, doli dërrasëAmsterdam – Në Muzeun Kombëtar të Holandës doli se ‘Guri i gjetur në hënë’ ishte vetëm një copë dërrase e gurëzuar.
Guri hënor i rremë i ishte dhuruar kryeministrit holandez nga astronautët e Apollo 11 gjatë një vizite në Holandë. Pasi iu bë një studim shkencor, ‘guri hënor’ rezultoi se ishte një copë trungu peme i ashpërsuar me formë guri.

Autoritetet e Muzeut Kombëtar deklaruan se ata ishin habitur atëherë kur një gjetje e tillë aq e rëndësishme nga Apollo 11 i ishte dhuruar Holandës.

Guri hënor ishte midis sendeve më me vlerë në Muzeun Kombëtar të Holandës. Zëdhënësi i këtij muzeu Xandra van Gelder, tha se megjithëse i rremë, ‘guri’ do të ruhej dhe se do të kërkoheshin përgjigje për disa pyetje.

Guri hënor ‘i gjetur’ në 1969 nga austronautët e Apollo 11, iu dha Kryeministrit holandez William Dreesman si dhuratë personale nga Ambasadori Amerikan i asaj kohe. Pas vdekjes së kryeministrit holandez në 1988, “guri hënor” i kaloi Muzeut Kombëtar
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Kuriozitete

#17

Post by Sally » Tue Sep 08, 2009 3:05 pm

ImageGjendet miu më i madh në botëNjë ekip kërkuesish i “BBC Natural History” ka zbuluar miun më të madh në botë, në malësitë jugore të Guinesë së Re.
Miu, i vetmi me përmasa të tilla, ka një gjatësi prej 82 centimetrash nga hunda tek bishti dhe peshon 1.5 kilogram.

“Ky është miu më i madh në botë. Është një mi i vërtetë, i njëjtë me ata që ndodhen nëpër kanalizimet e qyteteve”, deklaron Kristofer Helgen, biolog ne “Smithsonian National Museum of Natural History”, i cili ishte edhe pjesë e shkencëtarëve që zbuluan miun.

Ky grup shkencëtarësh ka zbuluar edhe më parë specie të panjohura. “Është e vështirë të them se sa specie të reja kafshësh dhe insektesh kemi gjetur në këtë zonë, por të jeni të sigurte që janë më shumë se 30”, thotë George McGavin përfaqësues i “Oxford University”.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Kuriozitete

#18

Post by Adriana » Sun Jan 17, 2010 12:11 pm

  Hapet qiellgërvishtësja më e lartë në botë, Burzh Dubai


Ndërtesa më e lartë në botë Burzh Dubai do të hapet me një ceremoni të planifikuar në datën 4 Janar 2010.
Agjencia e lajmeve e Emirateve të Bashkuara Arabe WAM njoftoi se Burzh Dubai në lartësinë prej 800 metrash do të hapet zyrtarisht më 4 Janar nga ana e Shejh Muhammed Bin Rashid.

Burzh Dubai ndërtimi i të cilës ka filluar më 21 Shtator 2004 është ndërtuar nga inxhinieri Adrian Smith. Me një kosto prej 4,1 miliard dollarësh për ndërtesën më të lartë të botës janë hedhur 330 mijë metërkub beton, janë përdorur 39 mijë ton çelik dhe është punuar afërsisht 22 milion orë.
 Edhe keta qe kan ne dore te ndihmojn popujt me kulturen dhe traditat e tyre ( qe sot po vdesin nga varferia ) merren me gjera koti, thjesht nje loje qesharake shtetesh kush ben ndertesat me gjigante, dhe nga ana tjeter kerkojn dhe presin qe shtetet e tjera te ndihmojn dhe mendojn per ato shtete qe sot vuajn per buken e gojes.
Dubai nuk eshte asnjegje me teper se sa nje ure biznesi e paras se korruptuar.
Si mund tja lejojn vetes ata qe ne shtetin e tyre te behen keto ndertesa kur ne te njeten kohe shume shtete muslumane po vuajn dhe per buken e gojes?!
Sa mire do ishte qe me ato para te ndertoheshin shtepia per palestinezet ( ose dhe per shume shtete te tjera ), tu dergoheshin ndihma ne veshmbathje e ushqime.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Kuriozitete

#19

Post by Patush » Wed Jan 20, 2010 4:40 am

Adriana wrote:
  Hapet qiellgërvishtësja më e lartë në botë, Burzh Dubai


Ndërtesa më e lartë në botë Burzh Dubai do të hapet me një ceremoni të planifikuar në datën 4 Janar 2010.
Agjencia e lajmeve e Emirateve të Bashkuara Arabe WAM njoftoi se Burzh Dubai në lartësinë prej 800 metrash do të hapet zyrtarisht më 4 Janar nga ana e Shejh Muhammed Bin Rashid.

Burzh Dubai ndërtimi i të cilës ka filluar më 21 Shtator 2004 është ndërtuar nga inxhinieri Adrian Smith. Me një kosto prej 4,1 miliard dollarësh për ndërtesën më të lartë të botës janë hedhur 330 mijë metërkub beton, janë përdorur 39 mijë ton çelik dhe është punuar afërsisht 22 milion orë.
 Edhe keta qe kan ne dore te ndihmojn popujt me kulturen dhe traditat e tyre ( qe sot po vdesin nga varferia ) merren me gjera koti, thjesht nje loje qesharake shtetesh kush ben ndertesat me gjigante, dhe nga ana tjeter kerkojn dhe presin qe shtetet e tjera te ndihmojn dhe mendojn per ato shtete qe sot vuajn per buken e gojes.
Dubai nuk eshte asnjegje me teper se sa nje ure biznesi e paras se korruptuar.
Si mund tja lejojn vetes ata qe ne shtetin e tyre te behen keto ndertesa kur ne te njeten kohe shume shtete muslumane po vuajn dhe per buken e gojes?!
Sa mire do ishte qe me ato para te ndertoheshin shtepia per palestinezet ( ose dhe per shume shtete te tjera ), tu dergoheshin ndihma ne veshmbathje e ushqime.

Dita e dites po del se kjo ndertese dhe shume te tjera jane ndertuar me para te marruna borxh!
Bota financiare mori nje goditje te mire kur Dubaj raportoj se nuk mund te paguante me shume se 50 Billion dollare qe u kishte borxh bankave te ndryshme boterore. Kurse tani ato po mundohen te sjellin bleresa nga Kina per pallatet e tyre.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kuriozitete

#20

Post by Arbëri » Sat Feb 20, 2010 10:40 pm

Nëse nuk i kemi politakanët tanë të vyeshëm , atëherë i kemi bukurosha :mrgreen:

Bamir Topi në vendin e 11 :mrgreen:
Hashim Thaqi në vendin e 19 :mrgreen:

Nga fqinjët :
Boris Tadić (Serbi) në vendin e 28 -pis-
Karolos Papoulias (''greek) në vendin e 49 -pis-
Nikola Gruevski (BJRM) në vendin e 125 -pis-
The List
If you disagree with our rankings, we encourage you to voice your opinion by leaving a comment at the bottom of this page. Like any good sham democracy, we will take your comments under advisement.
Image
11.Bamir Topi President of Albania
Image
19.Hashim Thaçi Prime Minister of Kosovo
http://hottestheadsofstate.wordpress.com/list/
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kuriozitete

#21

Post by Arbëri » Thu Apr 29, 2010 4:14 pm

Indiani, 70 vjet jeton pa bukë e pa ujë ?!

video:


82 vjeçari nga India me deklaratën e tij se për 70 vjet nuk ka ngrënë apo pirë asgjë, këto ditë ka tërhequr vëmendjen e shumë shkencëtarëve, mjekëve por edhe mediave botërore. Jani, i cili jeton në Ambaxhi në perëndim të Guxharatit, tregon se ka ndaluar të konsumojë ushqim dhe ujin që nga mosha 8 vjeçare, kurse perëndia hinduse Amba i ka dhënë atij fuqi për të mbijetuar. Për ta zbuluar se si ka arritur të mbetet gjallë për kaq vite, ai do të qëndrojë nën kontrollin e mjekëve për 15 ditë.
“Jemi dëshmitar të asaj që quhet mrekulli në shkencë, ose në biologji. Kanë kaluar 108 orë që nga ardhja e tij në spital, dhe akoma nuk ka ngrënë asgjë, nuk ka pirë as një pikë të çfarëdo lëngu. Një person mund të jetojë pa ushqim dhe ujë për 3,4, 7 e deri në 12 ditë, prandaj ky është një fenomen unik”, deklaroi Sudhir Shah, neurolog.
Një ekip prej 35 mjekësh janë duke studiuar rastin, kurse dy kamera xhirojnë 24 orë dhomën e tij. Madje në një nga testimet e bëra ka rezultuar se truri i plakut ngjan me trurin e një 25 vjeçari. Edhe pse shumë pak dihet për familjen e Janit, ai ka thënë se ka lënë shtëpinë në moshën 7 vjeçare dhe ka jetuar në xhungla.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kuriozitete

#22

Post by Arbëri » Sat May 08, 2010 10:20 pm

Gjyshja 102 vjeçare, nxënëse e shkollës fillore

Image
Një gjyshe 102-vjeçare, është nxënësi i parë në botë më i vjetër në moshë, pasi ajo i është rikthyer shkollës në Kinë. Ma Xiuxian, ka filluar të punojë që në moshën 13 vjeçare në një fabrikë pambuku, por gjithnjë ka dashur të kishte mundësinë e arsimimit të duhur, dhe i është rikthyer shkollës në këtë moshë për të përmbushur ambicien e saj.
"Ndihem e lumtur, që më në fund mund të realizojë ëndrrën time për të shkuar në shkollë", thotë Ma. Ajo ka mbështetjen e djalit të saj më të ri, Yi Fengxin, 58 vjeç, dhe ai e shoqëroi kur ajo shkoi ditën e parë në shkollën fillore të Veishan Road Elementary School. Pas mësimit të parë, asaj iu kërkua të thoshte disa fjalë, dhe Ma u përgjigj: "Faleminderit mësuese! Faleminderit shokëve të klasës sime! Unë do të studioj shumë për të dhënë kontributin tim për vendin".
Ajo përdor aparat dëgjimi, për të qenë e sigurt se ajo mund të dëgjojë mësuesen dhe përdor lente zmadhuese për të lexuar tekstet e librave. Ma është martuar që 18 vjeçe, kur dhe u bë shtëpiake, ka rritur nëntë fëmijë, shtatë prej të cilëve janë me shkollë të lartë. Djali i saj, Yi, thotë se e ëma ka shitur edhe bizhuteritë e saj për të dërguar fëmijët në shkollë, dhe ëndrra e saj e madhe ka qenë që një ditë të shkonte vetë në shkollë.:mrgreen:
http://alsat-m.tv/lajme/kuriozitete/35439.html
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kuriozitete

#23

Post by Arbëri » Thu Aug 19, 2010 10:39 pm

Pse nuk duhet të vëni foto në internet :D

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kuriozitete

#24

Post by Arbëri » Sun Feb 20, 2011 6:10 pm

Ky burrë ka 39 gra e 94 fëmijë

Image

Ju ndoshta mezi arrini t′i ushqeni dy-tre fëmijët që keni, por hindusi Zion Chana ushqen shumë më shumë se aq. Besoni apo jo, ai ushqen plot 94 fëmijë të tij. Ai ka 39 gra, 94 fëmijë dhe 33 nipër e mbesa. Të gjithë jetojnë në një ndërtesë katërkatëshe në fshatin Baktwang në shtetin e Indisë, Mizoram.

Familja e Chanat mund të zë një fshat. Aq shumë janë sa që ndërtesa katërkatëshe është shumë e vogël për të gjithë. Megjithatë, ata janë të lumtur. Kanë njëri tjetrin, merren vesh mirë dhe ndihmojnë njëri tjetrin, transmeton “Sun”.

Zion në një vit ishte martuar madje 10 herë. Çdo gruaje i kushton vëmendje. Në krevatin e tij vijnë të gjitha, sipas parimit të rotacionit.

Gruaja më e moshuar e Zionit, Zathiangi, është përgjegjëse për organizimin e shtëpisë. Ajo ndan dhe cakton detyrat e shtëpisë. Kështu që çdonjëri e di punën e tij.

Zion nuk dëshiron të ndalet në vetëm 39 gra. Ai synon të rritë familjen.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kuriozitete

#25

Post by Arbëri » Sun Feb 27, 2011 12:21 am

Është i lumtur sepse është i vetëm mes 89 grave

Image

E përditshmja italiane "Italia Oggi" publikoi sot historinë e një kompanie të rrallë, në të cilën midis 90 punonjësve, 89 janë femra dhe vetëm drejtori është mashkull.

Rasti, i cili me shumë mundësi mund të jetë unik në botë, është regjistruar në qytetin e Baselit, në Zvicër, ku ka edhe selinë kryesore kompania MSC.

Ndonëse ka një total prej 50 mijë punëtorësh, që punojnë në flotën detare të kompanisë, në zyrën qendrore, vetëm drejtori i madh është mashkull, ndërsa të gjithë punonjëset e tjera janë femra.

Gratë përcaktojnë rrugët nëpër të cilat transportohet pambuku, frutat, lënda drusore apo destinimet e kryqëzorëve për pushime, plus të gjithë aktivitetin tjetër, financiar, ligjor dhe administrative të firmës, transmeton TCH.

Sipas drejtorit të përgjithshëm 60-vjeçar, ai ka punësuar vetëm personat që kanë paraqitur dosjet më të kualifikuara, por janë të shumtë ata që e kanë të vështirë ta besojnë këtë.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Fionaa
Member
Member
Posts: 24
Joined: Sat Feb 19, 2011 6:30 pm
Gender: Female

Re: Kuriozitete

#26

Post by Fionaa » Sun Feb 27, 2011 12:26 am

sa pa fat pas qen ky i gjori,me dhimbset beso!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kuriozitete

#27

Post by Arbëri » Sun Feb 27, 2011 12:28 am

Fionaa wrote:sa pa fat pas qen ky i gjori,me dhimbset beso!
I ndihmojme po te ket nevoje -haha-
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Fionaa
Member
Member
Posts: 24
Joined: Sat Feb 19, 2011 6:30 pm
Gender: Female

Re: Kuriozitete

#28

Post by Fionaa » Sun Feb 27, 2011 12:43 am

Arbëri wrote:
Fionaa wrote:sa pa fat pas qen ky i gjori,me dhimbset beso!
I ndihmojme po te ket nevoje -haha-
hahahha jo nuk besoj se kerkon forca te tjera por eshte mundim psiqik me shum?

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Kuriozitete

#29

Post by Adriana » Thu Apr 07, 2011 10:54 am

Japanese Messi boy

Talenti i vogël japonez i futbollit është bërë sensacioni më i ri në internet, duke demonstruar aftësitë e tij të futbollit. Atë e quajnë Messi i Japonisë, por se nuk dihet në cilin klub luan.Dhjetëvjeçari japonez ka aftësi të jashtëzakonshme të driblimit.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kuriozitete

#30

Post by Arbëri » Wed Jun 01, 2011 9:26 pm

Tornadoja shkatërron kamionin, shpëton shoferi


Nëse sheh këtë video dhe mënyrën se si tornadoja shkatërron gjithë këtë kamion, mendon menjëherë se askush nuk do mbijetonte. Në fakt, për mrekulli shoferi ka shpëtuar dhe nuk ka plagë serioze.

Incidenti i rëndë ka ndodhur të martën në Oklahoma, SHBA. Xheremaja Morrison mendoi fillimisht se tornado nuk do vinte drejt tij, por më pas e gjeti veten në qendër. “Zbrita nga kamioni kur pashë tornadon nga larg. Më pas mu duk se tornadoja u fashit. Por sapo hipa në kamion, pashë tornadon.

Mbylla sytë, vendosa duart në fytyrë dhe ndjeja veten duke u hedhur. Mbaj mend që jam postuar në krahun e pasagjerit e më pas në tokë,” kujton Morrison.

Mjekët thanë se ai kishte një frakturë në shpatull dhe mrekullisht asnjë problem tjetër.
http://www.albeu.com/kuriozitete/tornad ... eo)/37776/
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Kuriozitete dhe lojra zbavitëse”