"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Rama e Thaçi ''fillimi i një marrëdhënieje të re''

Flisni për politikën shqiptare, ndikimi i saj në jetën tuaj, mund të diskutoni për partitë politike shqiptare dhe frymën e to lerances ne politikën shqiptare.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Aida Taullaj
Member
Member
Posts: 20
Joined: Tue Dec 17, 2013 7:28 pm
Gender: Female
Location: Mallakastër

Rama e Thaçi ''fillimi i një marrëdhënieje të re''

#1

Post by Aida Taullaj » Mon Jan 13, 2014 10:07 am

Ky është dokumenti i shpërndarë nga Kryeministria, ku firma e kryeministrave, Rama e Thaçi, shënon fillimin e një marrëdhënieje të re të dy shteteve shqiptare. Dy kabinetet qeveritare, në deklaratën e partneritetit strategjik mes Shqipërisë dhe Kosovës firmosën këtë dokument 5 faqesh që u cilësua historik.


User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Rama e Thaçi ''fillimi i një marrëdhënieje të re''

#2

Post by rrëqebull » Mon Jan 13, 2014 3:38 pm

❝Shqyrtim i deklaratës pesëfaqëshe të dy qeverive të Shqipërisë Perëndimore dhe Shqipërisë Veriore "për bashkëpunim strategjik":

● -KOMBI SHQIPTAR- përmendet: ASNJË HERË

● -BASHKIMI KOMBËTAR- përmendet: ASNJË HERË

● integripi dhe BE-ja përmenden: -25- HERË

Në fillim të deklaratës dhe përgjatë saj, përsëritet vazhdimisht mbiemri 'i ri' ("kontekst i ri", "histori e re", "dinamikë e re", "model i ri", "koncept i ri strategjik", etj.). Ky është një përdorim tepër i gabuar i kësaj fjale, pasi e gjitha ajo që fshihet pas këtij "bashkëpunimi", nuk është ndonjë gjë e re, për arsye se lufta që neokomunistët po i bëjnë konceptit të lartë dhe të natyrshëm të Shtet-Kombit, po kryhet prej kohësh, që atëherë kur gjepurave kundra-kombëtare të Marksit iu shtuan gjepurat kundra-familje të Frojdit.


Si përfundim: "bashkëpunim strategjik" i dy qeverive në shërbim të BE-së nuk është gjë tjetër veçse përçmim e shpërfillje ndaj Vullnetit të Kombit dhe, nënshtrim ndaj urdhrave kundra-shqiptare të BE-së. (VINI RE që në fund të deklaratës shkruan: "Deklarata u nënshkrua më 11 janar 2014, në Prizren, në tri kopje në gjuhën shqipe, !!! serbe !!! dhe angleze.")

balkanweb.com/oggetti/78997.pdf ❞
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Rama e Thaçi ''fillimi i një marrëdhënieje të re''

#3

Post by Zeus10 » Mon Jan 13, 2014 6:55 pm

Me keqardhje mund te them, qe ai eshte qellimi rreqebull. Kombi yne urrehet shume pikerisht, per shkak te ndergjegjes etnike, kurse ""liderat"" si Rama e Thaçi, jane ne krye jo rastesisht, por per te zhdukur nga fjalori yne fjalen : "Bashkim Kombetar". Une e ndjej veten shume pesimist per te ardhmen, sepse elita qe sundon sot boten, deshiron te na lere ne varferi e konflikt te brendshem, derisa shpirtat tane te korruptohen deri tek me i miri. Shprehja e/i re-ri, eshte pikerisht, qe ne te ndalojme ta quajme veten shqiptare, e te fillojme te vetethirremi europiane, duke humbur identitetin tone, i cili eshte me i rendesishem se dhe vete mireqenia, qe na premtohet po ta harrojme ate.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Rama e Thaçi ''fillimi i një marrëdhënieje të re''

#4

Post by Adriana » Thu Dec 11, 2014 10:04 pm

Nje nga pikat e ''maredhenjeve te reja''... te ''kryeministrit patriot''  Rama: Serbia nuk është armik i yni


Kryeministi Edi Rama në një kohë të afërt do të zhvillojë një takim me kryeministrin e ri të Kosovës. Ndërkaq ai tha se, Serbia është një vend partner dhe jo një vend armik. Deklarata është bërë nga vetë Rama gjatë takimit me ambasadorët në Tiranë.

“Unë e pres me padurim një takim me kryeministrin e ri të Kosovës për të vazhduar atë që vendosëm në Prizren”.

“Siguroj kryeministrin Mustafa e zv.kryeministrin Thaçi që për ne shqiptarët që shumë herë jemi rrëzuar e penguar ngaqë s’jemi marrë vesh se kush do jetë kreu, se drejtimit dykrenor mund të bëhet histori suksesi. Të vazhdojmë sëbashku rrugën e nisur në Prizren, të ecim përpara për bashkimin e forcave në rrugën e ekonomisë arsimit dhe turizmit, bashkimit doganor dhe europianë. Shqipëria dhe Kosova janë sot përballë sfidës së re të një rajoni që pas 100 vitesh ka gjetur paqen. Të kthehemi në shqiptarët në një shembull të bashkimit në rajon’.

“Serbia nuk është më armiku ynë, por një partner në Ballkan për të ecur përpara në rrugën drejt BE-së”, tha në fjalën e tij, kryeministri Edi Rama.

Kreu i qeverisë në kuadër të bashkëpunimit tha se sot për Shqipërinë Serbia nuk është një vend armik, por një vend fqinj që duhet kthyer në partner.

“Në 2015 Serbia merr kryesinë e OSBE, do e mbështesim dhe shpresojmë të shohim progres në lidershipin e fqinjëve, ta shohim progresin edhe në rritjen e të drejtave të shqiptarëve në Preshevë. Serbia nuk është armiku ynë, por fqinji që duhet kthyer në bashkëpunëtor”.

“Nuk na falet të mos shkojmë përtej historisë së vjetër, të dyurueshëm në këtë marrëdhënie të vështirë por që është edhe në interesin tonë”.

“Në nuk duam asnjë favor por kur çdo vend i rajonit të kryejë detyrën e tij BE të kryejë detyrën ndaj këtyre vendeve që duan të bashkohen me Europën, BE të mbështesë projekte që s’do mund ti bëjmë dot kurrë pa mbështetjen evropiane”

Gjatë këtij viti, Shqipëria ka hapur një kapitull të ri në marrëdhëniet me Rajonin si dhe prej muajit Qershor është hapur një kapitull i ri edhe me BE-në.

Është ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, ai i cili gjatë një takimi me ambasadorët në kryeministri tha se, “Shqipëria në qershor hapi një kapitull të ri drejt BE dhe hyri drejt një procesit më të vështirë që janë bisedimet për anëtarësim në BE”.

“Gjatë këtij viti patëm riaktivizim të marrëdhënieve në rajon me partnerin tonë strategjik Italinë dhe Turqinë.

Në të njëjtin drejtim edhe me Kroacinë dhe Malin e Zi, aspirata për projekte të përbashkëta. Kapitulli i ri që synojmë të ndërtojmë me Serbinë është me rëndësi për stabilitetin në rajon dhe për zhvillimin e tij drejt integrimit në BE”, tha Bushati gjatë fjalës së tij.

http://www.pakufije.com/2014/12/11/rama ... mik-i-yni/  
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Politikë shqiptare”