"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Amfiteater

Flisni për artin shqiptar, mund të sillni fotografi nga punimet tuaja artistike.

Moderators: uck_aksh, ALBPelasgian, ErjonH.

Post Reply
User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 488
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Amfiteater

#1

Post by TeuAL » Thu Aug 04, 2016 2:45 am

Ne pergjigje te pyetjes se cili eshte "Mesimi Moral" qe merret pas vizites ne nje monument kulture si "Amfiteatri" me vijne shembuj nga vepra te arteve. Po ngjis disa prej tyre, te gjitha jane nga www. Vargjet nga Lord Byron jane frymezuar nga skulptura e gladiatorit ne Muzeun Roman ne Kapitol. Emertimi "Amfiteatri Romak" i amfiteatrit te Durresit me duket i manget. Kapela e arenes e ndertuar ne periudhen e dyshes Perandorake Ilire Anastas - Justinian qe mbart mozaiket e jashtezakonshem murale me mesazhe madhore morale - kush nuk do krenohej - mendoj qe duhet te paraprije emrin e amfiteatrit tone.

vijon . . .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 488
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Amfiteater

#2

Post by TeuAL » Thu Aug 04, 2016 2:49 am

. . . vijon


vijon . . .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 488
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Amfiteater

#3

Post by TeuAL » Thu Aug 04, 2016 2:57 am

vijon . . .

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 488
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Amfiteater

#4

Post by TeuAL » Sat Aug 10, 2019 2:11 pm

. . . vijon

Amfiteatri ne vepra arti :
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 488
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Amfiteater

#5

Post by TeuAL » Sat Aug 10, 2019 2:14 pm

Coloseu Roman ne nje foto (nga www) :
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 488
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Amfiteater

#6

Post by TeuAL » Sat Aug 10, 2019 2:37 pm

Gazeta e Durresit "http://durreslajm.al/" ka intervistuar Zonjen Ana Luiza Thompson-Flores, drejtore e " UNESCO Regional Bureau for Science and Culture in Europe", gjate nje vizite te saj ne amfiteatrin e Durresit ne 2016. Vemendjen e saj e ka terhequr, ne menyre te vecante, " Kapela e Arenes " ku edhe eshte fotografuar (ngjitur).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 488
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Amfiteater

#7

Post by TeuAL » Sat Aug 10, 2019 3:13 pm

Kinokomedi ne arenen e amfiteatrit te Durresit, vijon artikulli:

< http://top-channel.tv/2019/08/01/kinema ... hen-filma/

Kinemaja në amfiteatër/ Durrës, në skenën antike projektohen filma
01/08/2019 15:26

Të shijosh një film nën qiell të hapur, para një ekrani të madh dhe i ulur në arenën e Amfiteatrit Antik, aty ky mijëra vjet më parë gladiatorët ndesheshin mes tyre për të argëtuar paraardhësit tanë të lashtë që mbushnin shkallaret e këtij amfiteatri.

“Duam të afrojmë turistët e shumtë të huaj që ndodhen në qytetin tonë, po dhe ata vendas e qytetarët durrsakë që të vijnë e të shohin filmat e të marrin kënaqësi nga një pjesë e kulturës italiane dhe të trashëgimisë së kulturës sonë. Amfiteatri Antik është një mrekulli. Kjo është një nga risitë e veçanta të këtij sezoni. . . . "

Mbrëmjen e kaluar, të apasionuarit pas kinemasë ndoqën filmin komedi “L’Arbitro”, një realizim i vitit 2013 me regji e skenar të Paolo Zuça. Në 2010, në Durrës, qytetin pa kinema, ishte Festivali Ndërkombëtar Veror i Filmit që shfrytëzoi arenën e Amfiteatrit për të përjetuar magjinë e ekranit të madh në qiell të hapur !!!

Ky përjetim rikthehet këtë verë, çdo të mërkurë në mbrëmje, deri më 4 shtator me shfaqjen e filmave italianë, si një mundësi më shumë për të shijuar bukur netët e gjata të verës !!! Top Channel >

- - - - - -
A e kane vizituar organizuesit e ketij aktiviteti "Kapelen Ilire te Arenes"? A e kane vene re mesazhin human qe percjell mozaiku mural ? Eshte porosi nga te paret tane.

shenim: ngjitja tregon pjese nga mozaiku mural dhe eshte nga www
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 488
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Amfiteater

#8

Post by TeuAL » Sun Aug 11, 2019 6:23 am

Kapelat e Arenes Antike te Durresit

Po ngjis pjese te nje studimi(2009) per Kapelen e mozaikeve te amfiteatrit te Durresit. Zgjodha kete studim sepse ishte me i fundit qe munda te gjej ne www.

Vija blu shenon kufirin e zones se zbuluar nga arkeologet (shenimet me ngjyra jane bere nga une per sqarime). Tre kapelat e zbuluara jane buze arenes. Zbulimet e vitit 2016 jane tek dy fotot me ngjyra. Puna e metejshme me zbulimet do te sqaroje nese kemi te bejme me "Stacionet e Rruges se Kryqit".
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Arti shqiptar”