"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

Diskutoni për besimin musliman, mund të ndani me komunitetin e kësaj feje eksperiencat e besimit tuaj.

Moderator: ALBPelasgian

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

#1

Post by Picasso` » Tue Aug 11, 2009 3:41 pm

Ka do shpifje(ose te verteta) me ate qe xhamija e pare ne trojet shqiptare eshte e ndertuar diku ne shekullin e 13? Ne qoft se eshte kjo e vertet, ather parashtrohet pyetja kush e ka ndertuar dhe ata qe e kan ndertuar duhet te ken qene myslimanet e pare ne Ballkan ose ne ato troje. Ne qoft se shqiptaret e kan ndertuar, ather si shqiptaret kan ardhur ne kontakt me fene Islame dhe vall ate fe e kan sjellur te tjere ne keto troje para se te vije Turku?

Ka pyetje shum, por pik se pari keto le te jene prioritet.

Shikoj se ne kete forum ka shum dinjitoz dhe erudit te shkelqyer, dhe un jam nje amater dhe i ri ne keto ujera, do te me duheshte edhe ndihme nga ju, me te vjetrit...

Pershendetje.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

#2

Post by Zeus10 » Tue Aug 11, 2009 6:17 pm

Mesa di une ajo eshte Xhamia e Kuqe ne Berat dhe i perket shek. te 14-ë Pas Krishtit.

Image
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

#3

Post by Picasso` » Tue Aug 11, 2009 6:23 pm

Zeus10 wrote:Mesa di une ajo eshte Xhamia e Kuqe ne Berat dhe i perket shek. te 14-ë Pas Krishtit.

Image
Eshte e ndertuar nga Turqit? Nuk mundet te shikohet me mire arkitektura, se xhamite ne shqiperi edhe ne keto troje te Ballkanit eshte e ngjajshme ose e njejte si ajo e Turqeve.

Me ne fund e gjeta edhe temen.

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

#4

Post by alfeko sukaraku » Tue Aug 11, 2009 7:40 pm

besoj se .......dhunimi qe te krishteret ju bene paganve ,solli si rrezultat bashkimin e nje pjese te mire pagane me myslimanizmin.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

#5

Post by Zeus10 » Tue Aug 11, 2009 8:08 pm

alfeko sukaraku wrote:besoj se .......dhunimi qe te krishteret ju bene paganve ,solli si rrezultat bashkimin e nje pjese te mire pagane me myslimanizmin.
Ne fillimet e tij myslimanizmi ishte dukshem me tolerant se krishterimi, por ai degjenoroi per shkak te degjenerimit te klerit dhe fondamendalizmit ushtarak te Turqise.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

#6

Post by Arta » Tue Aug 11, 2009 8:16 pm

Zeus10 wrote:
alfeko sukaraku wrote:besoj se .......dhunimi qe te krishteret ju bene paganve ,solli si rrezultat bashkimin e nje pjese te mire pagane me myslimanizmin.
Ne fillimet e tij myslimanizmi ishte dukshem me tolerant se krishterimi, por ai degjenoroi per shkak te degjenerimit te klerit dhe fondamendalizmit ushtarak te Turqise.

E njejta gje ndodhi edhe me krishterimin, mbasi krishterimi ishin ata qe ne fillim u presekutuan, mbasi u fut vetem me mesime, dhe perfundoi si nje fe e cila shkaketoi sidomos ne Evropen Perendimore vrasjet dhe dhunimet per te kthyer popullin pagan te asaj pjese ne kristjan. Ketu dalim tek konklusioni qe jane njerezit keta qe e manipulojne keto fera sipas deshirave te tyre perfituese dhe ne te njeten kohe edhe politike.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

#7

Post by Picasso` » Thu Sep 24, 2009 5:52 pm

Zeus, me intereson kur Osmanet e pushtuan Beratin, dhe kush e ka ndertuar kete xhami?

Dhe vall ata para 1380 e pushtuan po te njejtin qytet, dhe e ndertuar xhamine e pare?

Se, kush e ndertoi por Turqeve kete xhami? Vall shqiptaret ishin mysliman para se te vije turku ne Ballkan?

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

#8

Post by Sally » Thu Sep 24, 2009 6:40 pm

Picasso` wrote:Zeus, me intereson kur Osmanet e pushtuan Beratin, dhe kush e ka ndertuar kete xhami?

Dhe vall ata para 1380 e pushtuan po te njejtin qytet, dhe e ndertuar xhamine e pare?

Se, kush e ndertoi por Turqeve kete xhami? Vall shqiptaret ishin mysliman para se te vije turku ne Ballkan?



Ne kete dokumentar fleitet per Beratin 2400vjecar, po gjithashtu tregon dhe datat e objekteve historike, fletet dhe per xhamit.
Dokumentari eshte i perbere nga 5-kapituj, po te vesh re ne video do te shikosh ne krah te djthte larte part-1, part-2, part-3, part-3, part-4, part-5, mjafton te besh nje klik per kapitullin qe deshiron.

Materiali qe kerkon ti (per xhamin) ndodhet ne part-2 duke filluar nga min 2:48
Nuk e di nese eshte e mjaftueshme ky material po mbase gjen ndonje pergjigje per ate qe je i interesuar.


Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

#9

Post by Picasso` » Thu Sep 24, 2009 6:54 pm

Faliminderit shum:)

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

#10

Post by Picasso` » Thu Sep 24, 2009 7:22 pm

Hmmm.... Xhamija e ndertuar ne shekullin e 14, por Turqit hyn ne shqiperi ne vitin 1417, pra shek. 15!

Shqiptaret kan qen mysliman para se te hyj kemba e turkut ne ato troje shqipe?

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

#11

Post by Zeus10 » Thu Sep 24, 2009 8:20 pm

Picasso` wrote:Hmmm.... Xhamija e ndertuar ne shekullin e 14, por Turqit hyn ne shqiperi ne vitin 1417, pra shek. 15!

Shqiptaret kan qen mysliman para se te hyj kemba e turkut ne ato troje shqipe?
Feja myslimane mund te kete hyre me pare ne Shqiperi, jo vetem se turqit kane hyre para 1417-s por dhe per faktin e frymes tolerante dhe karrakterit joobskurantist qe pati myslimanizmi ne fillimet e tij, te cilin me vone e ndoti deshira per te sunduar e pasuesve te tij elitare.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

#12

Post by Picasso` » Thu Sep 24, 2009 8:35 pm

Zeus10 wrote:
Picasso` wrote:Hmmm.... Xhamija e ndertuar ne shekullin e 14, por Turqit hyn ne shqiperi ne vitin 1417, pra shek. 15!

Shqiptaret kan qen mysliman para se te hyj kemba e turkut ne ato troje shqipe?
Feja myslimane mund te kete hyre me pare ne Shqiperi, jo vetem se turqit kane hyre para 1417-s por dhe per faktin e frymes tolerante dhe karrakterit joobskurantist qe pati myslimanizmi ne fillimet e tij, te cilin me vone e ndoti deshira per te sunduar e pasuesve te tij elitare.
Zeus shqiptaret kan qen popull llojal i Bizantit i cili ka qen shtet ose perandori teokratike KRISHTERE.
Kush e ka sjellur Islamin ne trojet shqiptare?

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

#13

Post by Zeus10 » Thu Sep 24, 2009 8:42 pm

Picasso` wrote:
Zeus shqiptaret kan qen popull llojal i Bizantit i cili ka qen shtet ose perandori teokratike KRISHTERE.
Jam mese i informuar.
Picasso` wrote:Kush e ka sjellur Islamin ne trojet shqiptare?
Nuk e di nese ka pasur misionare para se turqit te delnin me devizen:
" atje ku eshte shpata eshte besimi".
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

#14

Post by alfeko sukaraku » Thu Sep 24, 2009 8:48 pm

Si zakonisht kishat edhe xhamit jane ndertuar mbi vende te shenjta ne te cilat vinin besimtaret prej koheve.Nuk e di ne se xhamia e pare e trojeve shqiptare, eshte ndertuar ne nje vende te shenjte apo jo.

Para pak koheve lexova ne Albanica se "ne manastirin e ardenices,jane gjendur gjurmet e nje faltoreje pagane.

A ndoth e njejta gje me xhamit e ndertuara ne shqiperi?
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

#15

Post by Picasso` » Thu Sep 24, 2009 8:58 pm

Lexoj nje liber, laikisht se edhe fort mire nuk e njoh anglishten, por palcen mundem ta thith...

Ka do gjera qe nuk me pelqyen.

http://books.google.com/books?id=RGmzir ... at&f=false

Vall Manijaku solli me vete myslimane(arabe ose cfardoqoft), nga sicilija ose vendet tjera?

Edhe ne qoft se Berati ne ate kohe ishte nen pushtetin Sllav, ather sllavet ndoshta e kan ndertuar.

Post Reply

Return to “Feja Islame”