"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

United europe or united nazist?

Flisni për diplomacinë dhe të drejtën ligjore ndërkombëtare, lidhjen dhe ndikimin e saj në politikën dhe ekonominë e vendit dhe komunitetit tuaj.

Moderator: Strokulli

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

United europe or united nazist?

#1

Post by alfeko sukaraku » Wed Oct 28, 2009 3:27 pm

Ne kete teme do na duhet te hedhim me shume dokumente edhe foto nga masakrrat serbe te kryera keto 20 vitet e fundit ndaj shqiptarve kryesisht,por edhe ndaj boshnjakve.Na duhet patjeter ti kujtojme evropes qellimet e saja jondeshkuese ndaj barbarizmit edhe nazizmit serbe.Ne se evropa ju hape deren gjakatarve me pare se viktimave ,ateher ajo ka nje problem madhore ideologjik pro fashist.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

albanstatenisland
Member
Member
Posts: 29
Joined: Tue Jul 14, 2009 10:45 pm
Gender: Male

Re: United europe or united nazist?

#2

Post by albanstatenisland » Tue Nov 03, 2009 11:00 pm

edhe boshnjakt nuk i dojn shiqptart, na thrasin primitiva, ata i dojn shkijet ma shum se neve, ne kosov ne luft ka pas edhe boshnjak qi na kan vra, boshnjakt kur mos i pafsha ma mir, nuk jan njerzi te mir, kush po lodhet per ta,edhe everop ne 1912 krejt tokat shqiptare i ka da edhe ju ka dhan shkijeve malazezve ehde grekve e maqedonve,evropa neve nuk na don, shypnia edhe kosova duhen me hap banka edhe businisa ne shtetet e njani tjetrit, pse mu bashku nuk lejojn mutat e united nations edhe kriminelat e evropes,slav i mir asht slav i vdekur, boshnjakt shpesh na shajn neve shqiptarve permas shpines edhe shoqnohen me serb, ehde kroat nuk jan te mir, besom kur ju tham, kam bol pervoj me kta muta jan muta te poshter, vdekshin edhe kur mos u ngjalshin

albanstatenisland
Member
Member
Posts: 29
Joined: Tue Jul 14, 2009 10:45 pm
Gender: Male

Re: United europe or united nazist?

#3

Post by albanstatenisland » Tue Nov 03, 2009 11:06 pm

po kta ne evrop neve nuk na pranojn pse na shohin si shumic musliman,ne evrop ne holland,finland,denmark,suedi ka shum arab edhe turq kriminela musliman qi perdhonojn vajza edhe mysin shum njerzi, edhe ka edhe raste qi edhe shqiptart bojn ksifarsende besom,ather kta neve po na shohin si musliman edhe thojn qi ma mir shkau katolik se shqiptari musliman, per at problem nuk na dojn ne evrop edhe ne bashkimin evropian,na shqiptart e kimi vetem 1 vlla aj asht shqiptari,po edhe shqiptari pi tradhton vlaun e vet pi injorances edhe kry fortes,per qat arsye e kimi na shqiptart veshtir me bo naj send per kombin ton

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: United europe or united nazist?

#4

Post by Adriana » Tue Nov 03, 2009 11:39 pm

albanstatenisland wrote:po kta ne evrop neve nuk na pranojn pse na shohin si shumic musliman,ne evrop ne holland,finland,denmark,suedi ka shum arab edhe turq kriminela musliman qi perdhonojn vajza edhe mysin shum njerzi, edhe ka edhe raste qi edhe shqiptart bojn ksifarsende besom,ather kta neve po na shohin si musliman edhe thojn qi ma mir shkau katolik se shqiptari musliman, per at problem nuk na dojn ne evrop edhe ne bashkimin evropian,na shqiptart e kimi vetem 1 vlla aj asht shqiptari,po edhe shqiptari pi tradhton vlaun e vet pi injorances edhe kry fortes,per qat arsye e kimi na shqiptart veshtir me bo naj send per kombin ton


Banoj ne Holland, dhe kete fjale "perdhunim femrash" nuk e kam degjuar ndonjeher, as ne lajme as nga te folurat e njerzeve. Sa per shtetet qe titullove me larte, nuk jan ata shtetet qe kan shumicen me te madhe te muslumaneve ne Europ. Shtetet ku ndodhen me shume muslumanet ne Europ jan: Angli, Franc, Gjermani, Belgjik, dhe asnje nga keto shtete nuk kan pasur keto tragjedi qe je shprehur Ti me siper per mbyetjen e vajzave ( ka pasur raste qe kan vrare femijet e tyre nga sjellja ose nga qe do ket rene ne dashuri me ndonje europian) po dhe kjo nuk hyne ne rrugen e kriminelave ( dhe jan shume te pakta keto raste) sepse vet jeta po i ben dhe muslumanet ketu qe te jetojn me rritmin europian ( ka raste qe jan dhe me modern nga europianet vet). Po Shqiperin nuk mund ta fusim ne kete kategori kriminelash, se Shqiperia ka komplet kultur tjeter nga keto musluman qe ke perseritur Ti.
Europa ka arsyje te tjera per te vepruar keshtu me Shqiperin, nuk eshte hera e pare qe Europa po na le jasht loje ne, kemi fakte qe shume vitesh e vitesh me perpara na kan len gjithmon jasht loje, po arsyjet jan me te forta se keto raste qe po cileson Ti.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!albanstatenisland
Member
Member
Posts: 29
Joined: Tue Jul 14, 2009 10:45 pm
Gender: Male

Re: United europe or united nazist?

#5

Post by albanstatenisland » Tue Nov 03, 2009 11:51 pm

ne evrop mu kan nje rast fil nuk e dojn krejt shtetin, me ba nje krim nje shqiptar krejt shqiptart nuk i dojn qashtut asht mentaliteti i hollandezve pse jan njerzi te urt, arabt jan muta edhe kriminela te sbashkur me turq

albanstatenisland
Member
Member
Posts: 29
Joined: Tue Jul 14, 2009 10:45 pm
Gender: Male

Re: United europe or united nazist?

#6

Post by albanstatenisland » Wed Nov 04, 2009 2:47 am

evropiant jan shum te poshter, sidomos katolikt, ktu ne amerik katolikt te lojn ne loq kur nuk kan interes per ty, mu me kan bo gazep pse jam kan musliman, kan hanger mut per mu mas shpindes shum mutat katolik irish,italian scumbags,hiq nuk i du majmunat, kryqat nuk kan bes,shqiptaret katolik jan ma ndryshe po edhe ata jan pak te poshter nuk jan qaq te mir, muslimant shqiptar jan ma te mir ne shpirt me ta kalzu verteten, po une shqiptart katolik hala i du pse jan shqiptar

albanstatenisland
Member
Member
Posts: 29
Joined: Tue Jul 14, 2009 10:45 pm
Gender: Male

Re: United europe or united nazist?

#7

Post by albanstatenisland » Wed Nov 04, 2009 2:49 am

edhe ndegjoni thash jan pak ma te poshter se muslimant, nuk po thom qi jan te poshter ne pergjithesi, po kryqat me seriozitet nuk kan bes,besomeni kur ju tham, po edhe arabt jan kriminela te poshter, mos ju besoni arabve vetem pse jan musliman pse jan muta,shqiptart mu martu vetem me njani tjetrin asht ma mir per neve, futja shkelm evropes edhe krejt mutave te huj, bleni technology prej japanit edhe ndertoni shqypnin me shpirt edhe me zemer most i lejoni majmunat e huj me na shkatru kulturen edhe populsin tone

Aleksandër
Regular Member
Regular Member
Posts: 62
Joined: Tue Aug 25, 2009 10:53 pm
Gender: Male
Location: Tiranë

Re: United europe or united nazist?

#8

Post by Aleksandër » Thu Nov 05, 2009 6:38 pm

Së pari genocidi boshnjak u neglizhua sepse në fund të fundit serbët dhe boshnjakët janë e njëjta etni. Flasin të njëjtën gjuhë dhe janë e njëjta rracë pavarsisht se feja bën dallimin dhe formon disa njësi kombëtare artificiale tek sllavët e jugut. Kjo e bën edhe problem të brëndshëm jugosllav genocidin boshnjak. Nga ana tjetër genocidi në Kosovë nuk u la të merrte ato përmasa të frikshme që kishin ndjekur genocidi boshnjak dhe ai ruandez por u frenua që në origjinë për arsye se serbët nuk dinin të ruanin raportin ndërmjet ekuilibrit të masës dhe ekuilibrit të forcës ndaj një popullsie jo-sllave.

Dhe për analogji do të shtoja se kur të shkruani për nazizmin si ideologji dhe duke bërë lidhjen e gabuar me popullatën sllave të jugut të cilësuar si naziste, merrni mundimin dhe lexoni diçka nga historia se kush ishin armiqtë e vërtetë të nacional-socializmit. Po ilustroj me dy shembuj, ''Srbosjek'' dhe kampi nazist i përqëndrimit Jasenovac në Kroaci ku humbën jetën mbi 600 000 serbë.
Nacionalizmi është vullneti për të dashur vetveten

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: United europe or united nazist?

#9

Post by alfeko sukaraku » Fri Nov 06, 2009 8:08 am

albanstatenisland wrote:edhe boshnjakt nuk i dojn shiqptart, na thrasin primitiva, ata i dojn shkijet ma shum se neve, ne kosov ne luft ka pas edhe boshnjak qi na kan vra, boshnjakt kur mos i pafsha ma mir, nuk jan njerzi te mir, kush po lodhet per ta,edhe everop ne 1912 krejt tokat shqiptare i ka da edhe ju ka dhan shkijeve malazezve ehde grekve e maqedonve,evropa neve nuk na don, shypnia edhe kosova duhen me hap banka edhe businisa ne shtetet e njani tjetrit, pse mu bashku nuk lejojn mutat e united nations edhe kriminelat e evropes,slav i mir asht slav i vdekur, boshnjakt shpesh na shajn neve shqiptarve permas shpines edhe shoqnohen me serb, ehde kroat nuk jan te mir, besom kur ju tham, kam bol pervoj me kta muta jan muta te poshter, vdekshin edhe kur mos u ngjalshin

boshnjaku me serbin jane vellezer.njeri vella eshte mysliman e tjetri eshte ortodoks.

nejse nejse...lere te hedhim me shume foto nga vrasjet masive serbe ne kete teme ne menyre qe te pregatisim nje ide...se mos ndergjegjezojm edhe mallakastriotin te ndertoj ndonje jutub me kete titull ,ne menyre qe te degjohet zeri yne kundra "kurves se motit" e cila liberalizon vizat me gjakataret edhe le te dhunuarit jasht mureve te saja..ky eshte qellimi kryesore.........hem ku do me shkoj,kur te kem kohe do mesoj edhe une te nderto jutube se mallakastrioti nuk po na i vare fare -hahaha-
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: United europe or united nazist?

#10

Post by alfeko sukaraku » Fri Nov 06, 2009 8:18 am

Aleksandër wrote:Së pari genocidi boshnjak u neglizhua sepse në fund të fundit serbët dhe boshnjakët janë e njëjta etni. Flasin të njëjtën gjuhë dhe janë e njëjta rracë pavarsisht se feja bën dallimin dhe formon disa njësi kombëtare artificiale tek sllavët e jugut. Kjo e bën edhe problem të brëndshëm jugosllav genocidin boshnjak. Nga ana tjetër genocidi në Kosovë nuk u la të merrte ato përmasa të frikshme që kishin ndjekur genocidi boshnjak dhe ai ruandez por u frenua që në origjinë për arsye se serbët nuk dinin të ruanin raportin ndërmjet ekuilibrit të masës dhe ekuilibrit të forcës ndaj një popullsie jo-sllave.

Dhe për analogji do të shtoja se kur të shkruani për nazizmin si ideologji dhe duke bërë lidhjen e gabuar me popullatën sllave të jugut të cilësuar si naziste, merrni mundimin dhe lexoni diçka nga historia se kush ishin armiqtë e vërtetë të nacional-socializmit. Po ilustroj me dy shembuj, ''Srbosjek'' dhe kampi nazist i përqëndrimit Jasenovac në Kroaci ku humbën jetën mbi 600 000 serbë.
Aleksander :o :o :o :o

me lejo te keme mendimin time per kete ceshtje.ne se per ju nuk eshte nazizem shperngulja me dhune e popullsis kosovare-vrasjet masive -perdhunimet e grave kosovare etje etje ..ateher e ka fajin "padituria" juaj ..e qellimshme ose e paqellimshme.

Personalisht nuk ta lejoj te me beshe morale e politike pro serbe ne kete teme.

Ne se ne serbosjek gjermanet i ndeshkuan serbet kjo eshte nje ceshtje tjeter edhe nuk lidhet me temen,por me historin e gllaberimeve serbe ne rajon me ndihmen e ruseve.

Do apo nuk do ti -serbet kryen raprezalje te medha kundra shqiptarve , edhe ne nuk duhet te rrime duarkryq edhe as ti falenderojm kur kurva e motit qe e ndertoj serbin mbi tokat shqiptare, vjene edhe e afron serbin para shqiptarve ne evrope.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Aleksandër
Regular Member
Regular Member
Posts: 62
Joined: Tue Aug 25, 2009 10:53 pm
Gender: Male
Location: Tiranë

Re: United europe or united nazist?

#11

Post by Aleksandër » Fri Nov 06, 2009 10:25 am

alfeko sukaraku wrote:
Aleksandër wrote:Së pari genocidi boshnjak u neglizhua sepse në fund të fundit serbët dhe boshnjakët janë e njëjta etni. Flasin të njëjtën gjuhë dhe janë e njëjta rracë pavarsisht se feja bën dallimin dhe formon disa njësi kombëtare artificiale tek sllavët e jugut. Kjo e bën edhe problem të brëndshëm jugosllav genocidin boshnjak. Nga ana tjetër genocidi në Kosovë nuk u la të merrte ato përmasa të frikshme që kishin ndjekur genocidi boshnjak dhe ai ruandez por u frenua që në origjinë për arsye se serbët nuk dinin të ruanin raportin ndërmjet ekuilibrit të masës dhe ekuilibrit të forcës ndaj një popullsie jo-sllave.

Dhe për analogji do të shtoja se kur të shkruani për nazizmin si ideologji dhe duke bërë lidhjen e gabuar me popullatën sllave të jugut të cilësuar si naziste, merrni mundimin dhe lexoni diçka nga historia se kush ishin armiqtë e vërtetë të nacional-socializmit. Po ilustroj me dy shembuj, ''Srbosjek'' dhe kampi nazist i përqëndrimit Jasenovac në Kroaci ku humbën jetën mbi 600 000 serbë.
Aleksander :o :o :o :o

me lejo te keme mendimin time per kete ceshtje.ne se per ju nuk eshte nazizem shperngulja me dhune e popullsis kosovare-vrasjet masive -perdhunimet e grave kosovare etje etje ..ateher e ka fajin "padituria" juaj ..e qellimshme ose e paqellimshme.

Personalisht nuk ta lejoj te me beshe morale e politike pro serbe ne kete teme.

Ne se ne serbosjek gjermanet i ndeshkuan serbet kjo eshte nje ceshtje tjeter edhe nuk lidhet me temen,por me historin e gllaberimeve serbe ne rajon me ndihmen e ruseve.

Do apo nuk do ti -serbet kryen raprezalje te medha kundra shqiptarve , edhe ne nuk duhet te rrime duarkryq edhe as ti falenderojm kur kurva e motit qe e ndertoj serbin mbi tokat shqiptare, vjene edhe e afron serbin para shqiptarve ne evrope.
Më 21 prill 1941 Kosova i bashkangjitet Shqipërisë me dekret personal nga Adolf Hitler. Ky i fundit luftën sllavo-shqiptare e quante luftë rracash ku shqiptarët autoktonë ishin superiorët. Madje Kosova ka patur edhe një divizion malor SS që u shqua për pastrime etnike ndaj popullatës serbe të mbetur pa prindër në ato vite. Serbët kryen shpërngulje masive përpara LIIB me traktetet jugosllavo-turke dhe ishin pikërisht gjermanët që i dhanë fund kësaj padrejtësie. Gjatë pushtimit gjerman në Kosovë nuk pati asgjë nga ato që ju pretendoni.

Personalisht do të këshilloja të lexoje me sy dhe jo me b**** shkrimet e mija që mos ngatërrosh mollat me dardhat. Ndërhyrja ime ishte për paralelen e gabuar nazizëm-sllavizëm kur nacional-socializmi është një ideologji komplekse dhe mjaft e ndërlikuar dhe nuk mund të flitet për të vetëm nga shikimi i ndonjë filmi hollivudian. Nazizmi dhe pan-sllavizmi ndryshojnë si nata me ditën. Pastaj gjermanët nuk shpërngulën askënd nga trojet e veta përveç hordhive sllave.
Nacionalizmi është vullneti për të dashur vetveten

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: United europe or united nazist?

#12

Post by alfeko sukaraku » Sat Nov 07, 2009 9:32 am

Aleksandër wrote:

Dhe për analogji do të shtoja se kur të shkruani për nazizmin si ideologji dhe duke bërë lidhjen e gabuar me popullatën sllave të jugut të cilësuar si naziste, merrni mundimin dhe lexoni diçka nga historia se kush ishin armiqtë e vërtetë të nacional-socializmit. Po ilustroj me dy shembuj, ''Srbosjek'' dhe kampi nazist i përqëndrimit Jasenovac në Kroaci ku humbën jetën mbi 600 000 serbë.
me bithe shkruani edhe lexoni ju edhe jo une.Ne kete teme shtrohet nje ceshtje per diskutim ,edhe kjo ceshtje eshte e drejtpercaktuar.Nuk flasim per "c ju bene gjermanet sllaveve" sepse ajo ceshtje nuk na intereson neve qe duam ta quajme veten shqiptare,por ju intereson sllaveve e serbovicve.Nje shqiptari nuk i behet forte vone per vuajtjet e "kombit" qe e gjakosi shqiptarin,ndaj edhe nderhyrja juaj ketu eshte krejt e qarte edhe proserbe ..me dashje a padashje.Ketu flasim per gjakosjen edhe shpernguljen masive ,per vrasjet masive edhe perdhunimet qe ushtaret serbe ju kryen femrave kosovare.Ndaj ne se juve nuk ju interesojn keto dokumente ateher shkoni tek teme tjeter.

Edhe me qe e mbakeni veten per njohes te ideologjis edhe te politikes ateher uluni edhe studjojeni me mire nazizmin ,sipas realitetit edhe jo sipas perrallave bolshevike edhe perrallave koloniale franceze.Mesoni se cili ishte Nincja edhe ideologjia e tije qe te mesoni per nazizmin .

titulli i temes eshte me se i qarte edhe me se i percaktuar persa i perket ides qe do te kaloj...keshtu behet lufta ne internet sote.

Persa i perket serbeve "gjynafqare" qe i paska vrare hitleri,po te kujtoj se dije u akuzua ambasada serbe ne bruksel sepse kishte ndikuar ne parlamentaret evropian per mos lejimin e levizjes se lire te shqiptarve ne evrope,ndersa ju po na derkthit lote per serbet qe vrau hitleri.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: United europe or united nazist?

#13

Post by alfeko sukaraku » Sat Nov 07, 2009 9:51 am

Aleksandër wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Aleksandër wrote:Së pari genocidi boshnjak u neglizhua sepse në fund të fundit serbët dhe boshnjakët janë e njëjta etni. Flasin të njëjtën gjuhë dhe janë e njëjta rracë pavarsisht se feja bën dallimin dhe formon disa njësi kombëtare artificiale tek sllavët e jugut. Kjo e bën edhe problem të brëndshëm jugosllav genocidin boshnjak. Nga ana tjetër genocidi në Kosovë nuk u la të merrte ato përmasa të frikshme që kishin ndjekur genocidi boshnjak dhe ai ruandez por u frenua që në origjinë për arsye se serbët nuk dinin të ruanin raportin ndërmjet ekuilibrit të masës dhe ekuilibrit të forcës ndaj një popullsie jo-sllave.

Dhe për analogji do të shtoja se kur të shkruani për nazizmin si ideologji dhe duke bërë lidhjen e gabuar me popullatën sllave të jugut të cilësuar si naziste, merrni mundimin dhe lexoni diçka nga historia se kush ishin armiqtë e vërtetë të nacional-socializmit. Po ilustroj me dy shembuj, ''Srbosjek'' dhe kampi nazist i përqëndrimit Jasenovac në Kroaci ku humbën jetën mbi 600 000 serbë.
Aleksander :o :o :o :o

me lejo te keme mendimin time per kete ceshtje.ne se per ju nuk eshte nazizem shperngulja me dhune e popullsis kosovare-vrasjet masive -perdhunimet e grave kosovare etje etje ..ateher e ka fajin "padituria" juaj ..e qellimshme ose e paqellimshme.

Personalisht nuk ta lejoj te me beshe morale e politike pro serbe ne kete teme.

Ne se ne serbosjek gjermanet i ndeshkuan serbet kjo eshte nje ceshtje tjeter edhe nuk lidhet me temen,por me historin e gllaberimeve serbe ne rajon me ndihmen e ruseve.

Do apo nuk do ti -serbet kryen raprezalje te medha kundra shqiptarve , edhe ne nuk duhet te rrime duarkryq edhe as ti falenderojm kur kurva e motit qe e ndertoj serbin mbi tokat shqiptare, vjene edhe e afron serbin para shqiptarve ne evrope.
Më 21 prill 1941 Kosova i bashkangjitet Shqipërisë me dekret personal nga Adolf Hitler. Ky i fundit luftën sllavo-shqiptare e quante luftë rracash ku shqiptarët autoktonë ishin superiorët. Madje Kosova ka patur edhe një divizion malor SS që u shqua për pastrime etnike ndaj popullatës serbe të mbetur pa prindër në ato vite.
...na thoni se kosovaret ishin pro nazista edhe bashkimi i shqiptarve bashkim i pjelles se nazizmit= ideja ortodokse e debimit te shqiptarve nga truajet e tyre.Je shume ruse edhe serbogreke per tu shitur per shqiptare sepse me nazizmin u bashkuan thuajse pjesa me e madhe e elites kombetare evropiane,qe nga mbreti yte edhe balli kombetare edhe deri tek te gjitha qeverrit evropiane.Ne se shqiptaret u beshkuan ju bashkuan trupit eme edhe jo nazizmit per te shtypur etni te tjera ashtu si serbet e tu qe ty te ardka keq qe "kosova paska pasur SS qe debonin serbet e tu gjunafqare"

hidhi nje sy temes larte...ju po flisni percarte edhe nuk po flase une per "shperngulje te kosovarve nga gjermanet",por po flase per "nje dacke qe i duhet dhene evropes qe liberazon vizat me serbet edhe le jashte shqiptaret"....ne se ty nuk te intereson hidhu ne teme tjeter edhe mos na i ngri qimet e kokes me dhembshurin qe tregon per gjakataret dhunuesit edhe vrarsit serbe.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Aleksandër
Regular Member
Regular Member
Posts: 62
Joined: Tue Aug 25, 2009 10:53 pm
Gender: Male
Location: Tiranë

Re: United europe or united nazist?

#14

Post by Aleksandër » Sat Nov 07, 2009 11:51 am


...na thoni se kosovaret ishin pro nazista edhe bashkimi i shqiptarve bashkim i pjelles se nazizmit= ideja ortodokse e debimit te shqiptarve nga truajet e tyre.Je shume ruse edhe serbogreke per tu shitur per shqiptare sepse me nazizmin u bashkuan thuajse pjesa me e madhe e elites kombetare evropiane,qe nga mbreti yte edhe balli kombetare edhe deri tek te gjitha qeverrit evropiane.Ne se shqiptaret u beshkuan ju bashkuan trupit eme edhe jo nazizmit per te shtypur etni te tjera ashtu si serbet e tu qe ty te ardka keq qe "kosova paska pasur SS qe debonin serbet e tu gjunafqare"

hidhi nje sy temes larte...ju po flisni percarte edhe nuk po flase une per "shperngulje te kosovarve nga gjermanet",por po flase per "nje dacke qe i duhet dhene evropes qe liberazon vizat me serbet edhe le jashte shqiptaret"....ne se ty nuk te intereson hidhu ne teme tjeter edhe mos na i ngri qimet e kokes me dhembshurin qe tregon per gjakataret dhunuesit edhe vrarsit serbe.
Ekzistenca e divizionit SS malor është një fakt i pamohueshëm. Siç është gjithashtu një tjetër fakt i pamohueshëm se ata shqiptar kosove që luftuan gjermanët krahë për krahë jugosllavëve si individë të tipit Fadil Hoxha, edhe sot e kësaj dite konsiderohen tradhëtarë. Xhafer Deva, Mehmet Gradica, Rexhep Mitrovia, Familja Dino e të tjerë që ishin 'bashkëpunëtor' me 'okupetorin' nazi-fashist cilësohen si atdhetarë të vërtetë. Problemi është se shqiptarët që iu bashkuan trungut mëmë nuk e arritën me forcat e veta por me ndihmën e një super fuqie të kohës siç ishte Gjermania. Serbët ishin pushtuesit e vërtetë të trojeve shqiptare dhe jo gjermanët, dhe rrjedhimisht luftimi përkrah serbve për 'çlirimin' nga nazizmi përbën një akt të lartë tradhëtie kombëtare. Por domosdo Lufta Nacional Çlirimtare i zbrapsi me forcat e veta gjermanët të shumtë në numër të cilën na paskan lënë edhe 70 mijë të vdekur prapa. Masturbime mendoere bolshevike të këtij lloji nuk i kapërdij dot.

Sa për temën dhe pretendimin që po e nxjerr unë jashtë binarve, hidhi një sy postimit hapës për 'nazizmin serb' dhe do të perceptosh se çfarë krahasimi debilizues është. Një ideologji që lau duart me gjakun e më shumë se 30 milionë sllavëve kurrsesi nuk mund të qëndrojë në të njëjtën fjali me fjalën 'sllav'. Dhe sa për Europën, k***** e motit, e vërteta është se Serbia e mori vetë Kosovën dhe ne nuk kishim asnjë mundësi për ta mbajtur. Në ato kohëra ashtu ishte: nqs diçka nuk mund ta mbrosh, nuk mund ta mbash. Në fakt Serbia (dhe Greqia) i kishin të gjitha mundësitë të merrnin edhe çfare kishte ngelur nga Shqipëria, po t'u kishte lënë dorë të lirë "Europa". Kjo filologjia e "Europes që na copëtoi" është historikisht false dhe vetëngushëllim kolektiv, për të shmangur përballimin me përgjegjësinë historike. Pra metodë dështakësh.

Dhe si epilog, kto përcaktimet pronore si 'serbët e mij', e debilizma të tilla mbai për vete pasi jetoj në tokën time që më ka dhënë natyra dhe nuk jam larguar që ti shërbej jevgjito-semitëve fqinj, dhe nga ana tjetër të hiqem si një 'atdhetar' i paanë. Kjo është e papërshtatshme dhe aq më pak kur nuk zotëroni as njohuritë bazë të drejtshkrimit. Kështu që merruni me budalliqet dhe me 'krahasimet paralele' që ndërpriten me njëra tjetrën dhe jo pasionet e mia 'të fshehura'. Apo mosnjohja e mendimit analitik ka pasojat e veta dhe të pakorrigjueshme?
Last edited by Aleksandër on Sat Nov 07, 2009 12:25 pm, edited 1 time in total.
Nacionalizmi është vullneti për të dashur vetveten

Aleksandër
Regular Member
Regular Member
Posts: 62
Joined: Tue Aug 25, 2009 10:53 pm
Gender: Male
Location: Tiranë

Re: United europe or united nazist?

#15

Post by Aleksandër » Sat Nov 07, 2009 12:20 pm

alfeko sukaraku wrote:me bithe shkruani edhe lexoni ju edhe jo une.Ne kete teme shtrohet nje ceshtje per diskutim ,edhe kjo ceshtje eshte e drejtpercaktuar.Nuk flasim per "c ju bene gjermanet sllaveve" sepse ajo ceshtje nuk na intereson neve qe duam ta quajme veten shqiptare,por ju intereson sllaveve e serbovicve.Nje shqiptari nuk i behet forte vone per vuajtjet e "kombit" qe e gjakosi shqiptarin,ndaj edhe nderhyrja juaj ketu eshte krejt e qarte edhe proserbe ..me dashje a padashje.Ketu flasim per gjakosjen edhe shpernguljen masive ,per vrasjet masive edhe perdhunimet qe ushtaret serbe ju kryen femrave kosovare.Ndaj ne se juve nuk ju interesojn keto dokumente ateher shkoni tek teme tjeter.

Edhe me qe e mbakeni veten per njohes te ideologjis edhe te politikes ateher uluni edhe studjojeni me mire nazizmin ,sipas realitetit edhe jo sipas perrallave bolshevike edhe perrallave koloniale franceze.Mesoni se cili ishte Nincja edhe ideologjia e tije qe te mesoni per nazizmin .

titulli i temes eshte me se i qarte edhe me se i percaktuar persa i perket ides qe do te kaloj...keshtu behet lufta ne internet sote.

Persa i perket serbeve "gjynafqare" qe i paska vrare hitleri,po te kujtoj se dije u akuzua ambasada serbe ne bruksel sepse kishte ndikuar ne parlamentaret evropian per mos lejimin e levizjes se lire te shqiptarve ne evrope,ndersa ju po na derkthit lote per serbet qe vrau hitleri.

Ndërhyrja ime nuk ishte për të shprehur keqardhjen e popullsisë serbe të vrarë nga forcat gjermane nazizte, por për të evidentuar një gabim trashanik nga ana juaj që keni cilësuar sllavët e jugut si nazist. Nazizmi nuk është një metodë shfarrosjeje apo mënyrë luftimi siç e pereceptoni ju në atë trurin tuaj sa një kokërr bizeleje por një ideologji mjaft e ndërlikuar që i takon sferës së shkencëtarve historiko-politik dhe jo të apasionuarve të filmave me luftë. Kur e kam lexuar unë Fridiq Niçen ju domosdo duhet të keni qënë duke kontribuar me kova me llaç në ndërtimin e ndonjë pallati në shtetin fqinj jugor.

Ndërsa për sa i takon ambasadës serbe që paska ndikuar në Bruksel për mos liberalizimin me viza të shqiptarve, atëherë kjo është një fitore e qartë diplomatike e palës serbe. Mgjth nuk i besoj fort këtyre burimeve të kafeneve virtuale, edhe demokracia ka mangësitë e veta. Dhe problemi madhor qëndron tek injoranca e individëve në demokraci sepse sot gjithsecili ka rolin e vet në vendimarrje dhe në barazinë shoqërore. Vota e një injoranti në demokraci rrezikon sigurinë e të gjithëve shprehej Xhon Kenedi. Këtu dola sepse desha të bëja një paralele (jo nga ato që priten, siç dini të bëni ju) me rolin tuaj në forumet shqiptare. Psh lejimi i pjesmarrjes së individëve injorantë në fushën e marrëdhënieve ndërkombëtare, si në rastin e paaftësisë së diplomacisë shqiptare ndaj asaj serbe, sjell mangësi dhe inferioritet në politikën e jashtme. Mos harrojmë se Serbia ka trashëguar diplomatët e Ish-Jugosllavisë që ishin nga më të mirët në Europë. Nga ana tjetër caktimi juaj si analist politik do sillte gajasjen e fqinjëve sllavë ditë e natë.

Liberalizimi kërkon standarte, dhe Serbia i ka plotësuar këto standarte. Ku qëndron problemi në këtë mes? Apo për hir të sindromës së viktimës ti liberalizojmë vizat edhe Ruandës?
Nacionalizmi është vullneti për të dashur vetveten

Post Reply

Return to “Diplomaci dhe e drejtë ndëkombëtare.”