"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

A vuajme ne shqiptaret nga nje nacionalizem ekstrem?

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

A vuajme ne shqiptaret nga nje nacionalizem ekstrem?

#1

Post by Zeus10 » Thu Jan 20, 2011 5:56 pm

Duke marre shkas nga lajmi i meposhtem ne top-channel:
Greqia, pengesë e integrimit të Shqipërisë
20/01/2010 16:30

Eurodeputeti grek Jorgos Kumucakos ka deklaruar se Bashkimi Evropian nuk do të celë negociatat me Shqipërinë nëse më parë ajo nuk zgjidh cështjen e nacionalizmit. Kumucakos ka bërë të ditur se për këtë cështje, që është mjaft shqetësuese nga qarqet greke, ka marrë garanci nga komisioneri për Zgjerimin, Shtefan Fyle.
“Nuk do të caktojmë datën e hapjes së negociatave nëse Shqipëria nuk zgjidh më parë problemin e nacionalizmit”, ka deklaruar Fyle sipas eurodeputetit grek.
Në 12 kriteret që Shqipëria duhet të plotësojë për hapjen e negociatave të anëtarësimit, nacionalizmi është thelbësor.
Për të konfirmuar shqetësimet e tij, Kumucakos ka kujtuar ngjarjen e Himarës, atë të varreve në Boboshticë, si dhe raste të tjera
me te drejte lind pyetja, a manifestojme ne shqiptaret te marre ne teresi fryme nacionalizmi ekstrem, qe mund te demtoj sistemin demokratik europian nese behemi pjese e tij?
Une mendoj qe jo, sidomos kur nje mendim i tille vjen nga Greqia.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: A vuajme ne shqiptaret nga nje nacionalizem ekstrem?

#2

Post by land » Thu Jan 20, 2011 6:34 pm

Eshte pikerisht e kunderta. Kemi vuajtur nga mungesa e nacionalizmit, kemi patur gjithmone nje nacion te forte dhe nacionalizem te dobet, nga kjo e kemi pesuar.
Ne shqiperi nuk ka nacionalizem ekstrem, bile nuk ka fare nacionalizem, livadhisin lloj lloj bollanosh dhe parti minoritetesh dhe atje ku s'ka minoritete fare.
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Re: A vuajme ne shqiptaret nga nje nacionalizem ekstrem?

#3

Post by qiellikaltër » Thu Jan 20, 2011 7:15 pm

Kurdohere qe flitet per Bashkimin Europian, thuhet qe shqiptaret jane populli me pro-BE-se se te gjithe popujt e tjere te Ballkanit. Kurse paradoksi grek po na tregoka nacionalizem te tepruar aty ku s'gjendet. Edhe faktet qe sjell per t'i nxjerr shqiptaret nacionalista jane fakte qe flasin ne te vertete per nacionalizmin grek dhe jo ate shqiptar.

Mendimi im eshte qe shqiptaret duhet ta duan me shume veten e tyre, ne fillim veten e pastaj Europen. Nuk flas per nacionalizem te semure, por duhet qe ne shqiptaret duhet te perpiqemi t'i rregullojme punet ne te mire te vetes tone, pastaj te mendojme se cfare eshte me e mira per BE-ne.
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

HylliArbenor
Senior Member
Senior Member
Posts: 108
Joined: Thu Dec 09, 2010 7:50 pm
Gender: Male

Re: A vuajme ne shqiptaret nga nje nacionalizem ekstrem?

#4

Post by HylliArbenor » Thu Jan 20, 2011 8:34 pm

Pershendetje!
Edhe pse deklarova qe hoqa dore nga debati ne kete forum per shkak te nacionalizmit, me duket kjo nje teme delikate qe na prek nga afer, dhe per kete ndjej nevojen per te dhene mendimin tim ne menyre sa me te qarte.
te deklarosh sot qe shqiptaret vuajn nga "nacionalizem ekstrem" esht thjesht nje genjeshter me qellime te ulta politike, sidomos kur kjo del nga goja e Greqise. nese ka nje popull historikisht me nacionalizem me te semure, qe ka bere nje qind poshtersira ndaj popullit tone ne emer te tij, ai esht populli grek. "Shqetesimi" grek ndaj nje nacionalizmi shqiptare ne te vertet duhet lexuar vetem si nje shqetesim ndaj nje vetedije kombetare shqiptare, vetedije qe greku me shekuj te tere ka tentuar te zbej dhe te zhduk. Ashtu si per Serbine "Shqiperia etnike" shnderrohet ne "Shqiperine e madhe", per ti dhen nje karakteristike agresivo-militariste sipas gjuhes se saj, ashtu edhe nacionalizmi shqiptare qe lind thjesht nga nevoja e vetmbrojtjes merr ne gjuhen dinak te grekut "ngjyrat" e nacionalizmit oltranzist te semure qe ai vet ka ushtruar per vite ndaj nesh. Frika atavike e Greqise per rindertimin e nje Shqiperie te madhe(ne sensin gjeogragik natyral te saj) me gjithe potencialin e saj njerezor dhe ekonomik, e rinjgjallur ne vlerat e saj identitare mijevjeçare dhe perendimore, e ben ate, ashtu si Serbine, te shpik çfare do lloj trillimi per te denigruar Shqiperine ne syte e komunitetit nderkombetare dhe per ta mbajtur ate nen varesin e saj kulturore dhe ekonomike, varesi qe ndryshe do te humbiste. sepse nacionalizmi modern grek esht i orientuar ende vetem ne kete qellim, çeshtja e "minoritetit grek" docet.
Mendoj se shqiptaret nuk duhet absolutisht te bien ne kete kurth, te frustrohen nga ndonje sens faji o fyerie qe mund ti behet fqinjeve tane. Nacionalizmi, Atdhedashuria dhe krenaria shqiptare duhet te rriten gjithnje e me shume, sepse ka qene pikerisht mungesa e ketyre qe e ka çuar popullin tone ne buze te gremines. Po ka nje gje per te thene. Esht jetike qe Patriotizmi mos te bazohet tek meria, etja per hakmarrje o denigrimi, arme te perdorura kunder nesh, sepse kto behen tharma e lindjes se asaj kulture nacionalizmi injorant dhe te verber i tipit te stadiumeve, qe fatkeqesisht per shume shqiptare esht realitet dhe per ne si komb shume i demshem. Forca e Shqipetarise moderne duhet te bazohet tek deshira fanatike per rindertimin e nje kulture dhe shoqerie mbi shtyllat e vlerave te Rilindjes perendimore. Nese kjo do te "demtonte" sedren kombetare te Greqise o Serbise nuk shoh se perse neve duhet te na interesoje!!

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: A vuajme ne shqiptaret nga nje nacionalizem ekstrem?

#5

Post by CERMENIKASI » Thu Jan 20, 2011 10:18 pm

Me ato shtete fqinj qe kemi ,nuk do te ishte keq qe te shfaqeshte ndo nji nationalizem te skajshem ndaj tyne por mjerisht nuk duket kerkundi!!
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Re: A vuajme ne shqiptaret nga nje nacionalizem ekstrem?

#6

Post by qiellikaltër » Thu Jan 20, 2011 10:33 pm

HylliArbenor wrote:Forca e Shqipetarise moderne duhet te bazohet tek deshira fanatike per rindertimin e nje kulture dhe shoqerie mbi shtyllat e vlerave te Rilindjes perendimore.
Nuk jam shume e sigurte per keto shtyllat e vlerave te siperpermendura, per faktin se keto vlera s'e kufizuan Europen te bente 2 luftera boterore per hir te orekseve te vendeve te civilizuara perendimore. Po ashtu edhe copetimi i Shqiperise ndodhi kur keto vende ishin ndricuar nga filozofia e Rilindjes, e megjithate Europa vazhdimisht luan me standartet.

Mendoj se per te rindertuar vendin tone, patjeter qe duhet te mesojme nga pervoja e vendeve te tjera qe kane kaluar me pare veshtiresite qe Shqiperia has sot, megjithate zhvillimi duhet t'i pershtatet kultures dhe mentalitetit vendas.
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: A vuajme ne shqiptaret nga nje nacionalizem ekstrem?

#7

Post by Zeus10 » Thu Jan 20, 2011 11:42 pm

HylliArbenor wrote:Pershendetje!
Edhe pse deklarova qe hoqa dore nga debati ne kete forum per shkak te nacionalizmit, me duket kjo nje teme delikate qe na prek nga afer, dhe per kete ndjej nevojen per te dhene mendimin tim ne menyre sa me te qarte.
te deklarosh sot qe shqiptaret vuajn nga "nacionalizem ekstrem" esht thjesht nje genjeshter me qellime te ulta politike, sidomos kur kjo del nga goja e Greqise. nese ka nje popull historikisht me nacionalizem me te semure, qe ka bere nje qind poshtersira ndaj popullit tone ne emer te tij, ai esht populli grek. "Shqetesimi" grek ndaj nje nacionalizmi shqiptare ne te vertet duhet lexuar vetem si nje shqetesim ndaj nje vetedije kombetare shqiptare, vetedije qe greku me shekuj te tere ka tentuar te zbej dhe te zhduk. Ashtu si per Serbine "Shqiperia etnike" shnderrohet ne "Shqiperine e madhe", per ti dhen nje karakteristike agresivo-militariste sipas gjuhes se saj, ashtu edhe nacionalizmi shqiptare qe lind thjesht nga nevoja e vetmbrojtjes merr ne gjuhen dinak te grekut "ngjyrat" e nacionalizmit oltranzist te semure qe ai vet ka ushtruar per vite ndaj nesh. Frika atavike e Greqise per rindertimin e nje Shqiperie te madhe(ne sensin gjeogragik natyral te saj) me gjithe potencialin e saj njerezor dhe ekonomik, e rinjgjallur ne vlerat e saj identitare mijevjeçare dhe perendimore, e ben ate, ashtu si Serbine, te shpik çfare do lloj trillimi per te denigruar Shqiperine ne syte e komunitetit nderkombetare dhe per ta mbajtur ate nen varesin e saj kulturore dhe ekonomike, varesi qe ndryshe do te humbiste. sepse nacionalizmi modern grek esht i orientuar ende vetem ne kete qellim, çeshtja e "minoritetit grek" docet.
Mendoj se shqiptaret nuk duhet absolutisht te bien ne kete kurth, te frustrohen nga ndonje sens faji o fyerie qe mund ti behet fqinjeve tane. Nacionalizmi, Atdhedashuria dhe krenaria shqiptare duhet te rriten gjithnje e me shume, sepse ka qene pikerisht mungesa e ketyre qe e ka çuar popullin tone ne buze te gremines. Po ka nje gje per te thene. Esht jetike qe Patriotizmi mos te bazohet tek meria, etja per hakmarrje o denigrimi, arme te perdorura kunder nesh, sepse kto behen tharma e lindjes se asaj kulture nacionalizmi injorant dhe te verber i tipit te stadiumeve, qe fatkeqesisht per shume shqiptare esht realitet dhe per ne si komb shume i demshem. Forca e Shqipetarise moderne duhet te bazohet tek deshira fanatike per rindertimin e nje kulture dhe shoqerie mbi shtyllat e vlerave te Rilindjes perendimore. Nese kjo do te "demtonte" sedren kombetare te Greqise o Serbise nuk shoh se perse neve duhet te na interesoje!!
Jam dakort me gjithshka qe ke shkruar, pervecse fjalise se meposhtme:
Forca e Shqipetarise moderne duhet te bazohet tek deshira fanatike per rindertimin e nje kulture dhe shoqerie mbi shtyllat e vlerave te Rilindjes perendimore.
Ne nuk duhet te braktisim kulturen tone, per te adoptuar kulturen perendimore. Ne duhet t'ju bashkohemi standarteve perendimore, qe do te na afrojne me kulturen perendimore, te cilen e pelqejme.
Ceshte e verteta, Perendimi nuk eshte aq puritanist sa shfaqet, por kjo eshte nje teme tjeter. Ne nderkohe duhet te kemi parasysh, qe nje Shqiperi e prosperuar, qe ka lene menjane, grindjet politike, fetare dhe klasore, eshte interesi me i mire i secilit prej nesh. Per nje Shqiperi te prosperuar, shqiptaret nuk duhet te lere menjane identitetin dhe interesat kombetare afatgjata strategjike(sic jane bashkimi i trojeve nen nje shtet te vetem), megjithese ky ESHTE KUSHTI I VETEM i Perendimit, por te luftojne ti imponohen atij, megjithese kjo do te vononte nga ana e saj vete prosperitetin.
Pra megjithese duket nje reth vicioz, ne duhet te dalim prej tij me mencuri.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: A vuajme ne shqiptaret nga nje nacionalizem ekstrem?

#8

Post by elikranon » Fri Jan 21, 2011 9:05 am

qiellikaltër wrote: Mendoj se per te rindertuar vendin tone, patjeter qe duhet te mesojme nga pervoja e vendeve te tjera qe kane kaluar me pare veshtiresite qe Shqiperia has sot, megjithate zhvillimi duhet t'i pershtatet kultures dhe mentalitetit vendas.
Me duket mendim i sakte dhe konstruktiv.
Nqs do beja nje krahasim (per plotesimin e zgjidhjes se ceshtjes kombetare), Shqiperine e ketyre viteve do ta krahasoja me Greqine e viteve 1912-1923. Mire eshte qe Shqiptaret te mesojne dhe te mos perserisin gabimet greke, qe greket i cuan ne katastrofe.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: A vuajme ne shqiptaret nga nje nacionalizem ekstrem?

#9

Post by Mallakastrioti » Fri Jan 21, 2011 10:49 am

Ndergjegjesimi kombetar shqiptar dhe frika greke!

---


Një eurodeputet grek ka bërë publike deklaratën e e Komisionerit për zgjerimin, Stefan Fule, sipas të cilit Komisioni nuk do të sugjerojë çeljen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë, në rast se autoritetet e vendit nuk do të përballojnë efektivisht fenomenin në rritje të nacionalizmit.

Deklarata është bërë në përgjigje të pyetjes së eurodeputetit Jorgos Kumucakos, mbi “manifestimet e vazhdueshme të nacionalizmit në Shqipëri”.

Njoftimi i dërguar mbrëmë në emailet e gazetarëve nga eurodeputeti konservator grek Jorgos Komucakos, titullohet, “Shpërthimi i nacionalizmit në Shqipëri, pengesë për integrimin europiane të vendit”.

Në njoftim kumtohet përgjigjja që i ka dhënë eurodeputetit komisioneri për zgjerimin Strefan Fule, i cili, siç citohet, ka thënë se “Komisoni nuk do të sugjerojë çeljen e negociatave anëtarësuese të Shqipërisë me BE, në rast se autoritetet e vendit nuk përballojnë efektivisht fenomenet në rritje të nacionalizmit”.

Komisionieri u angazhua ta përfshijë çështjen e manifestimeve të vazhdueshme të nacionalizmit në 12 prioritetet kyçe, që do të përbëjnë kushte për fillimin e negociatave anëtarësuese me Shqipërinë”, thuhet në tej në njoftim.

Në njoftim përfshihet edhe reagimi i eurodeputetit të Demokracisë së re, Kumucakos, sipas të cilit, “nga përgjigjja e zotit Fule rezulton qartë se fenomenet e një nacionalizmi në rritje shqiptar shkaktojnë shqetësime serioze dhe duhet të përballohen menjëherë. Në rast të kundërt do të duhet të ngadalësohet ritmi i progresit integrues të Shqipërisë”.

Si tregues të shpërthimit nacionalizmi, eurodeputeti grek rreshton incidentin e Himarës ku humbi jetën një i ri, pjesëtar i komunitetit grek, incidenti në varrezat e Boboshticës, sulmet, të një pjese të medias shqiptare ndaj kryepeshkopit të kishës ortodokse Anastas.

Sipas njoftimit, komisioneri Fule duke iu referuar incidentit të Himarës, ka deklaruar se Komisioni ndjek nga afër procedurat që zbatojnë autoritetet shqiptare dhe ka theksuar rëndësinë e zbatimit rigoroz të legjislacionit për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, e posaçërisht të minoriteteve, duke thënë se vendet që ndodhen në procesin e integrimit janë të detyruara të përmbushin kriteret e BE-së.

Eurodeputeti Jorgos Kumucakos kishte kërkuar që në gusht të vitit të kaluar, kur ndodhi ngjarja në Himarë, të mësonte nëse Komisioni Europian kishte bërë demarshet e domosdoshme, me qëllim që siç thoshte, t’i theksojë qeverisë shqiptare se akte të tilla kanë një impakt veçanësisht negativ në ecurinë e integrimit europian të Shqipërisë.

Për shpërthim nacionalizmi, që sipas tij është një çështje serioze për rrugën europiane të Shqipërisë, kishte folur edhe kryeministri grek Jorgos Papandreu, në një pozicionim të vonuar për ngjarjen.

Megjithatë, një javë pas kësaj deklarate, zoti Papandreu ishte takuar në Nju Jork me homologun shqiptar Sali Berisha, dhe të dy kishin konfirmuar nivelin shumë të mirë të marrëdhënieve dhe mbështetjen e palës greke për integrimin europian të Shqipërisë, por duke theksuar detyrimin e përmbushjes së gjithë angazhimeve në këtë kuadër.

“BBC”
Image

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: A vuajme ne shqiptaret nga nje nacionalizem ekstrem?

#10

Post by erix77 » Fri Jan 21, 2011 12:33 pm

ujku akuzon delen se po e han!

Po qe se e thot ndonje grek me siguri qe eshte e vertete ne jemi nacionaliste ekstrem!?

P.S.Shqiptaret kane pasur dhe kane vlera goxha te mira dhe skane pse te kopjojne rilindjen evropiane por do te benin mire te riperterinin vlerat qe ju kane lene te paret.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

HylliArbenor
Senior Member
Senior Member
Posts: 108
Joined: Thu Dec 09, 2010 7:50 pm
Gender: Male

Re: A vuajme ne shqiptaret nga nje nacionalizem ekstrem?

#11

Post by HylliArbenor » Fri Jan 21, 2011 5:55 pm

Me "vlerat e Rilindjes perendimore" e kam fjalen tek Rilindja jone, "periudha e arte" e shtetformimit shqiptare me Skenderbeun, ku vllazeria, bashkimi, ndergjegja historike dhe etja per dije ishin motori qe levizte jetat e viganeve te asaj kohe. Pa diskutim qe ato vlera ishin perendimore, te njejtat me kombet e tjera europjane, te cilet e njihnin dhe respektonin Shqiperine e vogel te Skenderbeut 100 here me shume se sa konsiderojne sot "Shqiperine e Sales". Edhe pse ne koherat moderne keto vlera jane duke rene ne humneren e materializmit globalizator, dhe luftra kane pergjakur kontinentin europjane, nuk do te thote qe ato sjane me te vlefshme. Kombi shqiptare ka nevoje absolute te ringjalleroj serisht identitetin e tij perendimore, sepse ju esht mohuar nga dhuna aziatike, fizike dhe shpirterore, per gati gjysem mijevjeçari.
Raportet me Greqine jane te "shkelqyeshme" sepse kur je servil dhe ul koken para çdo "urdheri" o genjeshtre, natyrisht qe fqinjeve tane kjo valle ju pelqen. Ama politiken e tyre invazive ne trojet shqiptare e vazhdojne me kembngulje dhe mosperfillje irrituese.Nese shqiptaret e veriut e shkunden me dhune nenvaresin materiale dhe kulturore te sllaveve, jugu jone esht ende nen presionin e politikes shoviniste greke. Ne menyre te ngjashme Turqia vazhdon politiken e saj "vllazeruese" me hapjen e shkollave turko-islame dhe nismeri ekonomike dhe kulturore qe nuk i lejoin Shqiperise shkeputjen definitive shpirterore nga perdhunuesi i saj shekullor, madje vazhdon ta turbulloj identitetin e saj te brishte me thirrje paradoksale vellazerie o lidhje intelektuale inegsistente. Keto jane ende rreziqe te medha qe i kanosen kombit shqipetare po esht nacionalizmi i shendoshe dhe largpames qe mund te japi nje zgjidhje perfundimtare.

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Re: A vuajme ne shqiptaret nga nje nacionalizem ekstrem?

#12

Post by qiellikaltër » Sat Jan 22, 2011 4:33 pm

Mendoj se te ashtuquajturat vlerat perendimore, jane me shume duke na u imponuar me pahir, ne menyre qe te ulin ndjenjat pro-shqiptare, ne kembim te premtimeve per futjen e Shqiperise ne BE ne nje te ardhme afatmesme ose te larget.
Nuk e konsideroj politiken e kaluar ose aktuale europiane ne lidhje me Shqiperine, si me vlera te larta per njerezimin, vlera qe duhet t'i ndjekim edhe ne. Per mua ende vlen vleresimi i Fishtes per Europen, ose ate qe quhet qyteterim perendimor tani.
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

HylliArbenor
Senior Member
Senior Member
Posts: 108
Joined: Thu Dec 09, 2010 7:50 pm
Gender: Male

Re: A vuajme ne shqiptaret nga nje nacionalizem ekstrem?

#13

Post by HylliArbenor » Sun Jan 23, 2011 6:07 pm

Qielliikalter ato nuk jane vlera, po "kushtezime" politike dhe ekonomike me qellime te uleta. Sot as Europa nuk kujton me identitetin e saj, ka humbur çdo lloj vlere dhe principi dhe fajin e ka sistemi ekonomik-financiar globale qe prodhon klasa dirigjente te korruptuara gjeri ne palce. koncepti i kombit sot po zhduket me kalimin e kohes per ti lene vend nje njerezimi amorf "multikulturore" materialiste dhe pa ndergjegje historike..siç ishte kundershprehja e konceptit te "melting pot"-it, kur ati i ve flaken nga poshte, brumi fundoset dhe ndragu lundron ne siperfaqe. Fatmiresisht Shqiperia s'esht nga ata kombe qe po njohin imigracionin masiv, po futja e capitalit te huaj sidomos nga vende me hasmeri historike, e mundesuar nga kjo klase dirigjente, po ben gati nje efekt te ngjashem. Nacionalizmin e shendosh na ngelet neve per ta rindertuar, brezit te ri, nga themelet e forcave te rea shpirterore.

Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”