"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kuriozitete te verteta

Këtu mund të sillni kuriozitete të ndryshme nga vendi dhe bota si dhe lojëra zbavitëse të thjeshta për tu argëtuar dhe provuar shkathtësinë.

Moderator: Adriana

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kuriozitete

#31

Post by Arbëri » Tue Jun 28, 2011 10:04 pm

"Shmangia e goditjes nga treni", hit në Youtube
Nuk është e qartë nëse titulli paksa i veçantë e ka bërë të famshme këtë video apo pamjet e saj. Videoja është postuar në YouTube më datë 23 qershor dhe për katër ditë ka arritur 1.1 milion shikues.

Mund të shihet qartë një person i cili duket sikur po rrezikon jetën, pasi makina e tij ndodhet në shina dhe një tren po afrohet drejt tij, por..

video : http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... W5yWUKDMpg
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Kuriozitete

#32

Post by Adriana » Wed Jun 29, 2011 6:33 pm

-hahaha- -hahaha- une thash po shikoj vdekje LIVE sa u bera gati te mbyllja syte -haha- -haha-
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kuriozitete

#33

Post by Arbëri » Wed Jun 29, 2011 6:44 pm

Adriana wrote:-hahaha- -hahaha- une thash po shikoj vdekje LIVE sa u bera gati te mbyllja syte -haha- -haha-
Kishte vdekur me pas ne shtepi -haha-
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Kuriozitete

#34

Post by Adriana » Sun Jul 03, 2011 9:57 am

Kryebashkiakja godet me grushte sherifin (VIDEO)
Autoritetet në Filipine thonë se janë duke hetuar sulmin e një kryebashkiakeje ndaj një sherifi.

Sara Duterte, kryebashkiake e Davao City në jug të Filipineve, goditi disa herë me grusht zyrtarin e gjykatës, Abe Andres, pasi ai refuzoi të shtynte shkatërrimin e një getoje.

Sulmi erdhi gjatë një operacioni ku pati përplasje mes banorëve dhe policisë.

Veprimet e saj u filmuan nga një ekip televiziv. Ajo tha se kishte kërkuar që të shtyhej prishja e lagjes, në mënyrë që banorët të largoheshin paqësisht.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Kuriozitete

#35

Post by Adriana » Sun Jul 17, 2011 10:10 pm

Tatuazh me fotot e shokëve në FB


Një vajzë nga Hollanda mbuloi krejt krahun e saj të djathtë me një tatuazh gjigand që përfshinte fotografitë e profilit të 152 miqve të saj në Facebook.

Mesa duket ky rrjet social, që i ka kaluar përmasat e normales në gjithë botën, tashmë po kthehet në epidemi.

-hahaha- -hahaha-


Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Kuriozitete

#36

Post by Adriana » Tue Nov 22, 2011 6:42 pm

E heq nga Facebook-u, i djeg shtëpinë

-hahaha- -hahaha-

Askujt nuk i pëlqen të refuzohet, qoftë për një vend pune, qoftë në marrëdhëniet personale dhe përjashtim nuk bën as Facebook-u.
Kur dikush na eliminon nga lista e tij e miqve gjithmonë na vjen pak inat: “Pse më hoqi? Cfarë kam bërë?”
Por, historia e mëposhtme i kalon kufijtë.
Në Iowa të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, një grua e quajtur Jennifer Christine Harris i vuri zjarrin shtëpisë së shoqes së saj Nikki Rasmussen sepse kjo e fundit e kishte hequr nga Facebook-u. Incidenti ndodhi kur Rasmussen po flinte me bashkëshortin, por fatmirësisht të dy dolën në kohë nga shtëpia.
Sipas policisë, gjithçka filloi kur Rasmussen i kërkoi Harrisit të krijonte një “event” në rrjetin e famshëm shoqëror për të ftuar disa miq në një festë që ajo donte të organizonte. Harris e bëri detyrën e saj, por ditët kalonin dhe shumë pak njerëz konfirmuan pjesëmarrjen. Rasmussen fajësoi shoqen për dështimin e festës dhe e hoqi nga lista e miqve në Facebook.
Harris u acarua aq shumë për këtë dhe shkoi në shtëpinë e mikes duke i vënë zjarrin garazhit dhe më pas flakët u përhapën në të gjithë shtëpinë.
Jennifer Harris tashmë është ndaluar nga policia dhe ka humbur punën e saj si mësuese.

Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Kuriozitete

#37

Post by CERMENIKASI » Fri Dec 02, 2011 11:33 am

Me 24 Nandor 2011,në Pakistan,policia ka arrestue nji grue e cila kishte vra bashkëshortin dhe të cilin mandej e kishte pre copacopa ...sepse ay baheshte gati për me u martue sërish dhe kështu të kishte dy gra dhe ketë pa izmin e të parës.
Zainab Bibi bashkë me nipin e saj janë arrestue në momentin kur deshën me zie nji pjesë të "mishit" në tenxhere ....

Burra ,kujdes nëse ndokush i rrehet mendja me u ba me dy gra :mrgreen:
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Kuriozitete

#38

Post by Adriana » Wed Dec 14, 2011 1:39 pm

Letra e hajdutit: “Je shumë budalla!”


Policia angleze detyron hajdutët minorenë t’i shkruajnë letra pronarëve të shtëpive që kanë vjedhur si pjesë e rehabilitimit të tyre. Në këto letra hajdutët e vegjël kërkojnë ndjesë për veprimin e tyre.
Një adoleshent nga Leeds, i cili u arrestua pasi vodhi në një shtëpi një video-lojë, një kamerë, dy televizorë dhe dy bokse, nuk mori një dënim të rëndë për këtë. Ai u la i lirë me kusht që të shkruante një letër ku të kërkonte të falur dhe të vëzhgohej rreptësisht nga policia lokale.
Por, 16-vjeçari shpalosi në letër të gjithë sinqeritetin e tij. Ja teksti (që ishte i mbushur me gabime ortografike):

“I dashur viktimë,
Nuk e di pse po të shkruaj! Di që jam i detyruar për të shkruajtur. Sinqerisht nuk jam i penduar se të vodha shtëpinë sepse fajin e kishe vetë. Do të shpjegoj gabimet idiote që bëre. Së pari, nuk mbylle perdet siç bëjnë të tjerët para se të flenë. Së dyti, je shumë budalla që jeton në Stainburns, një zonë me rrezik të lartë vjedhjeje dhe je shumë idiot që lë dritaren e kuzhinës hapur. Unë nuk do e bëja kurrë këtë gjë. Gjithsesi, nuk më vjen keq për ty dhe nuk jam penduar fare.”

Kjo letër nuk i është dërguar pronarëve të shtëpisë, por sipas policisë së West Yorkshire teksti i saj është i dobishëm për banorët e zonës në mënyrë që të marrin masa për ruajtjen e shtëpisë së tyre duke kyçur dyert.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Provo te largosh stresin ne kete menyre...

#39

Post by Sally » Wed Apr 25, 2012 8:51 am

Provo te largosh stresin ne kete menyre... -haha-

Para katër vitesh, Donna Alexander nga Teksasi gjeti një zgjidhje mjaft origjinale për të gjitha ata që janë përplot zemërim dhe këtë nuk duan ta zbrazin mbi personat e tyre të afërt.
Ajo e shndërroi garazhin e saj në një “dhomë zemërimi”, në të cilën fqinjët kanë mundur të thyejnë mobiliet dhe në këtë mënyrë ta kthejnë qetësinë e brendshme.
Edhe pse në fillim ideja dukej ‘e krisur’, interesimi ishte shtuar aq shumë, saqë në vitin e kaluar Donna është dashur ta zmadhojë hapësirë dhe të krijojë një faqe interneti për rezervimet online.
“Dhoma e zemërimit është vendi ku mund të relaksoheni dhe t’i shkatërroni në tërësi hapësirat e rregulluara si zyra, dhoma dite apo kuzhina. Ndoshta tingëllon si çmenduri, por ju sigurojmë – pasi ta provoni një herë këtë metodë të çlirimit nga zemërimi, asgjë nuk do të mund ta krahasoni me të”, shkruan në faqen angerroom.com.


shiko videon:

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Kuriozitete te verteta

#40

Post by bardus » Thu May 23, 2013 1:38 pm

Shqiptari, hit në Kroaci me akulloren prej rakieQë prej disa ditësh, Ismet Alija pronar i një mbëltoreje në Beli Manastir në Kroaci, krijoi një produkt të ri. Bëhet fjalë për akullore prej rakie, e cila i bëri për vete konsumatorët, normal personat e rritur.

Nuk ua shërbejmë klientëve të mitur, ndërsa ata më të moshuarit janë të mahnitur – thotë Alija, i cili shtoi se dëshira e tij ka qenë që klientëve tu shërbejë diçka më ndryshe.
Image

Nga një akullore bile edhe me dy askush nuk mund të dehet – thotë ai, duke shtuar se për 1 kilogram akullore përdor 4,5 decilitra nga rakija më popullore Viljamovska.

Baza e akullores është dardha, e cila në kombinim me rakinë jep shije të jashtëzakonshme. Këtë e konfirmuan edhe klientët e tij./Shqipmedia

Post Reply

Return to “Kuriozitete dhe lojra zbavitëse”