"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Lajme nga Kosova

Në këtë forum, do të sillen lajmet më të fundit dhe mund të komentohen ato. Gjithashtu ato mund të lexohen dhe në portal, së bashku me komentet.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Lajme nga Kosova

#226

Post by rrëqebull » Wed Oct 29, 2014 7:48 pm

Ai komb që ia dorëzon të huajve shtetin, institucionet dhe sovranitetin e vet, nuk ka të ardhme.


http://www.youtube.com/watch?v=wgWT32WGiAI

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme nga Kosova

#227

Post by Arbëri » Tue Dec 09, 2014 12:19 am

Kryeparlamentar i Kosoves zgjedhet Kadri Veseli , krye vrasesi i ketyre trimave : http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?t=4987
Ky Gomar nuk e ka vendin as ne parlament e ku me shume :(
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme nga Kosova

#228

Post by Arbëri » Fri Dec 12, 2014 3:25 am

KADRI VESELI

Thenie-nga-Faik-Konica.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Kosova

#229

Post by Adriana » Fri Dec 12, 2014 7:21 am

Arbëri wrote:Kryeparlamentar i Kosoves zgjedhet Kadri Veseli , krye vrasesi i ketyre trimave : http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?t=4987
Ky Gomar nuk e ka vendin as ne parlament e ku me shume :(

E ka krahasuar (pranuar) edhe vet 'gabimishte', duke perdorur skandalin e diteve te fundit:
Edhe Bush ishte shef i CIA’s por u bë President

Veseli iu përgjigjet kritikëve: Edhe Bush ishte shef i CIA’s por u bë President. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, thotë se edhe në të kaluarën është përballur me shumë ballafaqime që kishin të bënin me vendime të mëdha për vendin, andaj posti i kryetarit të Kuvendit, ia shton përgjegjësitë karshi qytetarëve të Kosovës.

Në emisionin Zona B të Klan Kosovës, ai ka thënë se do të jetë i përgjegjshëm në respektimin e 120 qytetarëve.

“Në jetën time jam ballafaquar me shumë përgjegjësi dhe vendime që kanë pasur të bëjnë më shumë sfida. Me vetë veprimet tona, me vetë vendimet tona që do të merren në Kuvend, do të jemi në shërbim të këtyre njerëzve, që të kenë një jetë më të mirë, ekonomike, një jetë më kualitative. Ishte një çështje besimi por ishte edhe një vendim individual, duke pasur parasyshë që edhe në të kaluarën jam ballafaquar me shumë vendime që kanë të bëjnë me vendin tim. Është momente të dëshmojmë gatishmërinë tonë të tolerancës, që kanë të bëjnë jo vetëm me një parti politike por me të gjithë pa dallim. Do të respektoj këta 120 deputetë, do të jem i përgjegjshëm në respektimin e tyre”, ka thënë Veseli.

“Do të luaj rol në përfaqësimin e shqiptarëve edhe të Luginës së Preshevës”, ka thënë Veseli.

Sa u përket deklaratave të Melihate Tërmkollit, ai ka thënë se me rëndësi është të kuptohet që fjala publike ka përgjegjësi dhe se janë disa institucione të veçanta ku duhet të ngriten çështjet.

“E respektoj çdo menim natyrisht edhe zonjën në fjalë. Duhet të jemi më të përgjegjshëm ndaj fjalës publike dhe të kuptojmë se kemi institucione të veçanta. Sido që të jetë, çështja që deputetja e ka ngritur nuk dëshiroj ta potencoj si të veçantë”, ka thënë ai, duke përmendur edhe postin e Bushit të vjetër, si shef i CIA’s.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme nga Kosova

#230

Post by Arbëri » Fri Dec 12, 2014 6:49 pm

Adriana wrote:
Arbëri wrote:Kryeparlamentar i Kosoves zgjedhet Kadri Veseli , krye vrasesi i ketyre trimave : http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?t=4987
Ky Gomar nuk e ka vendin as ne parlament e ku me shume :(

E ka krahasuar (pranuar) edhe vet 'gabimishte', duke perdorur skandalin e diteve te fundit:
Edhe Bush ishte shef i CIA’s por u bë President

Veseli iu përgjigjet kritikëve: Edhe Bush ishte shef i CIA’s por u bë President. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, thotë se edhe në të kaluarën është përballur me shumë ballafaqime që kishin të bënin me vendime të mëdha për vendin, andaj posti i kryetarit të Kuvendit, ia shton përgjegjësitë karshi qytetarëve të Kosovës.

Në emisionin Zona B të Klan Kosovës, ai ka thënë se do të jetë i përgjegjshëm në respektimin e 120 qytetarëve.

“Në jetën time jam ballafaquar me shumë përgjegjësi dhe vendime që kanë pasur të bëjnë më shumë sfida. Me vetë veprimet tona, me vetë vendimet tona që do të merren në Kuvend, do të jemi në shërbim të këtyre njerëzve, që të kenë një jetë më të mirë, ekonomike, një jetë më kualitative. Ishte një çështje besimi por ishte edhe një vendim individual, duke pasur parasyshë që edhe në të kaluarën jam ballafaquar me shumë vendime që kanë të bëjnë me vendin tim. Është momente të dëshmojmë gatishmërinë tonë të tolerancës, që kanë të bëjnë jo vetëm me një parti politike por me të gjithë pa dallim. Do të respektoj këta 120 deputetë, do të jem i përgjegjshëm në respektimin e tyre”, ka thënë Veseli.

“Do të luaj rol në përfaqësimin e shqiptarëve edhe të Luginës së Preshevës”, ka thënë Veseli.

Sa u përket deklaratave të Melihate Tërmkollit, ai ka thënë se me rëndësi është të kuptohet që fjala publike ka përgjegjësi dhe se janë disa institucione të veçanta ku duhet të ngriten çështjet.

“E respektoj çdo menim natyrisht edhe zonjën në fjalë. Duhet të jemi më të përgjegjshëm ndaj fjalës publike dhe të kuptojmë se kemi institucione të veçanta. Sido që të jetë, çështja që deputetja e ka ngritur nuk dëshiroj ta potencoj si të veçantë”, ka thënë ai, duke përmendur edhe postin e Bushit të vjetër, si shef i CIA’s.
Ky eshte nje rrugaq Ana , nje vrases sikur qe eshte shumica e partis qe ai i takon dhe une mendoj qe keta jane dora e zgjatur e Serbise se ndryshe ska edhe si behet !!?
E pamundur qe tere Kosova rrotullohen permes tyre dhe kurre nuk largohen , kurre nuk akuzohen per krime e aq me keq qe shumica tyre jane edhe te pashkolluar derisa duhet Thaqi edhe ti merr dy poste ne kryemnistri , nje zavendes Kryeministri dhe tjetra minister i puneve te jashtme qe ne fakt eshte edhe Kryemnister aty ska dyshim , po kush eshte ky person ??
-Mendoj qe shqiptaret e Kosoves duhet qohen ne kemb sa me shpejte se eshte mjafte me keta rrugaqe .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Kosova

#231

Post by Adriana » Mon Dec 15, 2014 11:03 pm

Arbëri wrote: Ky eshte nje rrugaq Ana , nje vrases sikur qe eshte shumica e partis qe ai i takon dhe une mendoj qe keta jane dora e zgjatur e Serbise se ndryshe ska edhe si behet !!?
E pamundur qe tere Kosova rrotullohen permes tyre dhe kurre nuk largohen , kurre nuk akuzohen per krime e aq me keq qe shumica tyre jane edhe te pashkolluar derisa duhet Thaqi edhe ti merr dy poste ne kryemnistri , nje zavendes Kryeministri dhe tjetra minister i puneve te jashtme qe ne fakt eshte edhe Kryemnister aty ska dyshim , po kush eshte ky person ??
-Mendoj qe shqiptaret e Kosoves duhet qohen ne kemb sa me shpejte se eshte mjafte me keta rrugaqe .Shume mire e ke thene ''keta jane dora e zgjatur e Serbise se ndryshe ska edhe si behet'' ja dhe disa fakte qe dita dites po e vertetojne kete 'dore te zgjatur':

- Rama e Thaçi ''fillimi i një marrëdhënieje të re''

Rama: Serbia nuk është armik i yni, “Unë e pres me padurim një takim me kryeministrin e ri të Kosovës për të vazhduar atë që vendosëm në Prizren”

- Rama: Serbia nuk është armik i yni
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Lajme”