"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Gjendja politike në Vend

Sillni artikullin më të fundit që ju ka bërë më shumë përshtypje diskutoni rreth tij, argumentoni qëndrimin tuaj.

Moderator: bardus

Post Reply
User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend [Shqipëri Veriore]

#106

Post by rrëqebull » Mon Oct 10, 2016 8:40 pm

Tani u zgjuan nga gjumoli këta kozmopolitushët kriptobolshevikë me kalimkohe (hobby) gazetarinë dhe (pseudo)-"nacionalizmin"?!?!

Më në fund po flasin me ngarkesën e duhur kundërshtimshprehëse për «grabitqarët vendorë [etnomazokistët, mbetjet joshqiptare shqipfolëse] dhe ndërkombëtarë [globalistët, bankierokratët, kanibalfinancierët]»
E. R. wrote:Ky është shteti juaj, kosovare e kosovarë të dashur. Dhe këto janë paratë tuaja me të cilat pushtetarët luajnë si në kazino. Lexojeni këtë tekst për të parë e kuptuar humnerën e thellë ku është hedhur Kosova nga pushtetarët e PDK-së. Natyrisht këtu nuk mungon as Ariel Raubvogel, këshilltari izraelit i qeverisë Thaçi. Nganjëherë emrat dhe mbiemrat shpjegojnë edhe karakterin e bartësve të tyre. Raubvogel, për shembull, domethënë shpend grabitqar! Kjo është epoka kur korbat vendorë dhe "ndërkombëtarë" i bien pamëshirshëm një shteti./E. R.

Image
gazetafjala.com/analiza/rrefimi-i-erret-per-presidentin-thaci/
#globalistokraci
#kundrashqiptarokraciPOR:

A e merr vesh ky Robelli që virusi botëkuptimor "kosovarist" që ai (ndonëse në mënyrë më të "moderuar" se sa disa të tjerë) tejmbart>>>

— dhe që i shtyn ata që prek që "suksesin" shtetndërtimor ta masin me thellësinë e shkëputjes nga Shqiptaria dhe jo:
- me pohimin dhe mbrojtjen e Shqiptarisë dhe, vijarisht,
- me pavarësimin dhe pastrimin e plotë nga mbeturinat botëkuptimoro-politike të ish-serbomanokracisë jugosllaviste dhe nga shqiptarofobia (vetvetefobia, autofobia) dhe sovranitetofobia e përçuar si "virtyt" nga "aparaçik"-ët dhe trillimtarët ("spin doctors"-at) e neo-jugosllavizmit multietnik sorosist —

>>>është pikërisht themeli mundësues dhe nëkëmbëmbajtës i regjimit kundrashqiptarokratik dordolecikanisto-globalist që ai hiqet sikur kundërshton, që po e çshqiptarizon Shipërinë Veriore me terrorizëm politiko-ekonomiko-mediatiko-kulturor dhe që thaçizmin e PDK/LDK-izmin i ka veçse maska sipërfaqësore e vegla rrethanore (dhe të cilat, pasi të jenë diskredituar dhe të bëhen të papërdorshme 'që-nesër' mund t'i zëvendësojë me një 'maskë' dhe 'vegël' tjetër si "Partia e Fortë" apo si Lëvizja Neomarksizëmvendosje)?

Për aq kohë sa 'Robellët' do të vazhdojnë të mendojnë se shqiptaroveriorët — "kosovarët", siç i quajnë ata me përçmim dhe kombofobi të nënvetëdijshme prej mini-leninësh — do të mund të kenë mirëqenie dhe shtetndërtimtari të mirëfilltë duke mos qenë më shqiptarë por kavie me pseudoidentitet laboratorik dhe pseudosovranitet "multietnik", regjimi kundrashqiptarokratik do të vazhdojë të kryejë çdo prapësi dhe çdo shkatërrim që 'Robellët' raportojnë dhe që tërthorazi mbështesin duke u shtirur sikur drejtpërsëdrejti kundërshtojnë; sepse: se si mund të kërkohet shtetndërtim duke shtypur, ndrydhur e zvetënuar faktorin shtetndërtues, Shqiptarët e Shqipërisë Veriore, kjo është një 'enigmë' që vetëm hipokrizia dhe skizofrenia e një ithtari të dogmave religjionoide neobolshevike postmoderniste sorosiste mund të bëjë 'të kuptueshme'.

Ata që nuk kanë, që bëjnë sikur nuk kanë dhe që nuk i zhvillojnë vetes as aftësitë arsytimore fillestare dhe as njohuritë pikënisëse për të kuptuar se në interes të kujt është çuda "komb kosovar", dashur-padashur, dashakeqas-syleshas, do të vazhdojnë të punojnë pikërisht për këtë lloj interesi, për këtë lloj regjimi kundrashqiptarokratik.

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#107

Post by rrëqebull » Thu Oct 13, 2016 12:49 am

Nuk ka rendesi kush eshte - Bled Mane, Mere Gelbaza apo vete Edi Rama - autori i Fleterrufese per "demaskimin" me emra te administratroreve te faqes LOLITA pavaresisht se edhe autoret e fleterrufese e dine qe te denoncuarit nuk jane ata te vertetet! E verteta eshte se FLETERRUFEJA E MERE GELBAZES synon frikesimin e administratoreve te çdo faqeje dhe sidomos te Lolites sipas parimit mafioz: E DIME KUSH JE, KU JE, KU JETON DHE KUSH ESHTE FAMILJA JOTE!
Ndodh vetem 48 ore pas skandalit te censures se emisionit PUBLICUS dhe pikerisht diten qe do te shfaqej ai! Sepse Rilindja e di qe nuk po ja dalin dot me censuren televizive dhe po kerkojne te aplikojne skema te reja te AUTOCENSURES NE MEDIAT SOCIALE nepermjet frikesimit dhe shantazhit fizik!!!/Avokati Altin Goxhaj
LOLITA 1 — GLOBALISTËT&Co 0

Sulmi i sontshëm ndaj faqes lirimenduese `Lolita` zbuloi se kundraRilindasit, lolot më lolo të globalistëve ndër gjithë lolot e Evropës, qëndronin pas sulmit kibernetik që u ndërmor në dhjetorin e vitit të kaluar ndaj kësaj faqeje si dhe shumë faqeve të tjera «që në mënyrat e veta përfaqësojnë liri mendimi». [Kur e kemi shkruar «këtë» kemi pasur parasysh pikërisht `Lolita.`-n si dhe `FMimages Albania`-n, për përmbajtjen dijenizuese dhe të pavarur që ato shpërndajnë për Bashkëkombasit Tanë, pavarësisht mospërputhjes së plotë të mendimeve apo mospëlqimit që mund të kemi (patur) për "fjalorin" dhe "humorin" tek-tuk "seksual por aspak sensual" të Lolitës].

Gjithçka dihej, gjithçka pritej, gjithçka u zbulua:
kundraRilindasit, 'dorashka' e globalistëve kundrashqiptarë në pushtet, bashkë me 'dorashkën' pseudoopozitare dhe prostitutërinë civile, duan që të zhdukin përfundimisht çdo mundësi Lirimendimi në Shqipni [pra çdo mundësi kundërshtimi ndaj shkatërrimeve vrastare që po i shkaktojnë dhe përgatisin Kombit].


Po e rishpërndajmë këtë shkrim jo për të treguar se "sa i zgjuar dhe profetik" është Trako Memua por për t'i shërbyer syshqiponjëzimit të të gjithë atyre Shqiptarëve që duan të kuptojnë se çfarë po ndodh në Shqipni [dhe Evropë] (sepse agresioni i sontshëm i prostitutëve të globalistëve dhe "aparaçik"-ëve të regjimit kundrashqiptarokratiko-globalistokratik ndaj një faqeje lirimenduese ua nxori në pah 'hithrat' ashtu siç asnjë pseudoanalist ekrani nuk ka ditur apo dashur të bëjë deri më tani. …Dhe prandaj, një vit pas Trako Memos, edhe Lolita doli fitimtare në ndeshjen me globalistët dhe shpurën e tyre: sepse rënia e tyre trashaMane në grackën e saj maskëçjerrëse është fitore e gjithë Shqiptarisë Lirimenduese!).

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#108

Post by rrëqebull » Thu Oct 13, 2016 7:32 pm

PROBLEM

Bledi Mane punon për interes të kundraRilindjes.
KundraRilindja punon për interes të Sorosit.
Sorosi punon për interes të çifutërisë.


Pyetja: Gjej interesin më të gjerë për të cilin punojnë Bledi Mane dhe kundraRilindja.

________________

#liberalizim_i_tregut…të prostitutëve kombshkatërrues

#me_çmim_të_arsyeshëm
#shekelomania

#sorosistan
#globalistokraci
#kundrashqiptarokraci

Image
Shtypja e mendimit të lirë dhe sabotimi i shprehjes së lirë të mendimeve të lira ËSHTË një dëmtim i mirëfilltë që i shkaktohet Kombit! [Sepse pamundëson mbrojtjen nga gjithë dëmtimet e llojeve të tjera; pamundëson zbulimin, shqyrtimin, zbërthimin dhe kundërshtimin e veprimtarive shkatërrimtare të kontingjentit kundrakombëtar!]

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#109

Post by rrëqebull » Sat Oct 22, 2016 7:24 pm

FATMIRësisht, ndryshe nga Shqipëria Perëndimore ku nuk ka asnjë parti apo politikan të vetëm cilësor por vetëm lolo dhe parti të regjimit dhe pseudoopozita brenda-e-jashtëkuvendore të kontrolluara nga vet regjimi, Shqipëria Veriore ka Shtetarë të mirëfilltë që janë edhe Mendimtarë të mirë dhe që janë të aftë me i zbërthy e shtjellu çështjet ashtu siç kriptoPS-ja kriptosorosiste e njohur si "VV" as nuk di dhe as nuk ka interes apo leje që të bëjë. [Dëgjojini me kujdes përgjigjet e saktësishme që jep Limaji në lidhje me tymnajat propagandistike të këtyre ditëve të ngritura me qëllim nga zyrat e posaçme të regjimit në Tiranën dhe Prishtinën zyrtare dhe që janë të specializuara në luftën psikologjike kundra shëndetit botëkuptimor të Kombit].

Kjo do të thotë se FATMIRësisht Shqipëria Veriore ka alternativa jo vetëm ndaj ambullakrave (tentakulave) të atyshme të regjimit kundrashqiptarokratik që kanë qenë deri më tani në pushtet, por edhe ndaj opozitave të kontrolluara të këtij regjimi si "VV"-ja, që janë vetëm sipërfaqësisht kundra këtij regjimi [Se, të jesh kundra Thaçit dhe pro Ramës, do të thotë të jesh paksëpaku i paaftë mendimtarisht e deri edhe hipokrit dhe skuth!]! Dhe fakti që në Shqipëri Veriore ka alternativa të mirëfillta është diçka jashtë mase gëzimuese!

RESPEKT DHE MBËSHTETJE PËR LIMAJN DHE HARADINAJN, POLITIKANËT DHE SHTETARËT-MENDIMTARË MË TË MIRË QË KA SOT SHQIPTARIA!

Të përsosur dhe 100% të saktë në vizionin e tyre politik ndoshta nuk janë (dhe edhe sikur të ishin, për arsye strategjike, nuk mund të shfaqen si tillë duke ditur që mediat dhe jo vetëm janë të gjitha nën kontroll të kundrashqiptarëve dhe, po këta të shfaqeshin nga çdo pikëpamje në mbrojtje të Interesit Tonë Kombëtar, do të sulmoheshin mediatikisht me shpifje akshfish më shumë seç janë sulmuar deri më tani), POR: që kanë themele të shëndetshme botëkuptimore [të pandotura me bolshevizëm e abrahamizëm!], vullnet dhe zemërbardhësi shqiptarore dhe që janë më të mirët që kemi, kjo është e padyshimvënshme!

youtube.com/watch?v=u5KTffVU6JQ

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend - Shqipëri Veriore

#110

Post by rrëqebull » Thu Oct 27, 2016 6:34 pm

Fatmir Limaj: «ËSHTË TURP QASJA E [KËTIJ] "SHTETIT" NDAJ THEMELIT TË VET [NDAJ ÇLIRIMTARËVE]»!!!

Video e fjalimit të tija në seancën e sotshme në Kuvendin e Shqipërisë Veriore

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#111

Post by rrëqebull » Tue Nov 15, 2016 6:04 pm

Pas reagimit të drejtë të mbrojtësit të shkëlqyer të Kombëtares sonë të futbollit, Mërgim Mavrajt, ja dhe dëshmia e drejtpërdrejtë e Tifozave Kuq e Zi në lidhje me shtetucizimin, pseudoshtetizmin apo kundrakombëtar'shtetizmin lolotikanisto-kriptohoxhisto-neobolsheviko-servilo-jokurrizoro-dështako-abrahamiko-globalist që 'e shfrytëzoi' ndeshjen e fundit për të na treguar edhe një herë më shumë se sa i dështuar dhe se çfarë lodre e prishur e shqiptarofobëve është.

[Dhe nga kjo gjë mund të çuditen vetëm ata syleshë të trushpëlarë e të mashtruar që presin Shtet (e aq më tepër Shtet Kombëtar) nga majtistët… nga dordolecët e globalistëve, nga internacionalistët e kundranacionalistët kombofobë që për 'palcë' të ideokalbërsirës së vetë kanë maninë shterpo-histeriko-nevrotike për pushtet-e-para në funksion apo në këmbim të kryerjes së 'misionit' që pronarët e tyre kanibalfinancierë u kanë caktuar dhe që është shkrirja, shpërbërja, shkatërrimi dhe shkrumbosja e çdo gjëje kombëtare, familjare, tradicionale, natyrore e shtetërore.]
Të nderuar tifozë,

Ajo që ndodhi në ndeshjen Shqipëri – Izrael, nuk kishte të bënte asgjë me lojën e bukur të futbollit. Atë ditë, tifozët shqiptarë prezent në stadium (dhe jo vetëm) ishin viktimë e terrorit shtetëror. Andaj, përshkrimi apo prezantimi i çfarëdo fakti, nuk mund ta përshkruan terrorin që tifozët shqiptar përjetuan nga policia e shtetit shqiptar. Ne jemi tifozë, që e dojmë këtë Kombëtare dhe këtë Shqipëri.

Për arsyen e lartcekur, Tifozat Kuq e Zi, janë të detyruar të marrin vendim për BOJKOTIMIN e të gjitha ndeshjeve të radhës brenda, përfshirë këtu edhe ndeshjen me Lihtenshtajnin. Kombëtarën do ta përcjellim vetëm në transferta, atje ku na respektojnë.

Me këtë rast, ftojmë policinë e shtetit shqiptar, që të pajisur me kallashnikov dhe me armë tjera, të bëjë tifozin në tribunë.

Për veprimet dhe format e organizimeve tona të radhës, do të ju njoftojmë me kohë.

Me sinqeritet,

Tifozat Kuq e Zi

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#112

Post by rrëqebull » Tue Nov 15, 2016 9:43 pm

Image
Me qesen plot dru drejt shkollës, fotoja e nxënësit shqiptar po "thyen" rrjetin.

Shkollat publike në Shqipëri [Perëndimore] vuajnë mungesën e druve për ngrohje, duke i detyruar shpesh herë nxënësit që të marrin dru nga shtëpia.

Kjo foto është dëshmia më e mirë e këtij fakti.

Nxënësi i përket një shkolle 9-vjeçare në Kukës - Dardhaní.

“Ky maskarai i vogël ka thy moratoriumin e pyjeve dhe trafikon në mënyrë të paligjshme dru për te klasa e tij! Sipas informacioneve që kam, në shumicën e shkollave në Kukës fëmijët trafikojnë dru ilegalisht. Shteti ndërkohë fle!”
° ° °
Mund të ketë qasje shumë të ndryshme ndaj kësaj çështjeje sepse, bie fjala, ndonjë mendimtar mund të parashtrojë se një Shtet Shqiptar i farkëtuar dhe ngritur sipas Kulturës dhe Mendësisë Sonë Kombëtare mund ta shfaqë praninë e vet përkushtimtare edhe duke ushtruar një ndikim të paramenduar kalitës ku mospajisja e shkollave me ngrohje të jetë pjesë përbërëse e një praktike meta-arsimore për t'i fuqizuar nxënësit shqiptarë, për t'i mësuar ata që t'i durojnë, përballojnë dhe mposhtin vështirësitë duke e duruar, përballuar dhe mposhtur ftohmën me vullnet. Mund të jetë pra një zgjedhje e vetëdijshme e Shtetit për ta shprehur përkujdesjen e tij ndaj shqiptarushëve në frymë burimore ilirospartane.

Ne vetjakisht mendojmë se ngrohja nëpër shkolla është diçka që nuk duhet kurrsesi t'u mungojë shqiptarushëve por po e japim këtë shembull 'të skajshëm' jo për t'u dhënë drithërima kënaqësie kërmillore atyre që mezi presin që t'i «kapin mat» nacionalistët duke gërmuar nëpër fjalë për të gjetur diçka 'demonizuese' për t'i "treguar" botës se çfarë "bisharë prapanikë" jemi; por për të thënë se moskujdesía dhe mospërkushtimi i këtij shtetuci të deritanishëm 71 vjeçar [dhe shtetucit tonë verior] ndaj Shqiptarëve janë aq të skajshme sa që:

edhe zgjedhjet e vetëdijshme shtetërore më të 'vrazhda' (si ajo e stërvitjes së karakterit të nxënësve nëpërmjet një regjimi meta-arsimor ilirospartan) — në krahasim me braktisjen dhe pashtetshmërínë që tregon kjo pamje! — do të ishin një dëshmi ngrohëse e zellit të nxehtë të Shtetit për t'i qenë pranë pjesës më të njomë të Kombit Tonë me plotëpërkushtimshmëri! (Dhe kjo do të ishte vetiu një dëshmi e stërrëndësishme e përkujdesjes shtetërore për mbarë Kombin Tonë sepse pikërisht ketë duhet të ketë për themel një Shtet i mirëfilltë dhe i shëndoshë: përkushtimin ndaj atyre pjesëve të Kombit Tonë të cilave më së tepërmi u duhet Shteti, prania, mbështetja dhe mirëfunksionimi i tij sepse janë ato pjesë që i shërbejnë Shtetit dhe Kombit [po aq saç i shërben Ushtria, Lajmjetësía (media) apo Udhëheqësía!) thjesht me mirëqenien, mirëzhvillimin dhe mirëarsimin e tyre për arsye se prej tyre, prej mirëqenies, mirëzhvillimit dhe mirëarsimit të shqiptarushëve varet e Ardhmja e gjithë Kombit dhe e vet Shtetit!).

Me shembullin e zgjedhjes meta-arsimore që dhamë më sipër duam të themi gjithashtu se: vuajtjet e Bashkëkombasve Tanë, si ajo që pasqyrohet në këtë pamje dhe panumër vuajtjesh të tjera që rrallë fotografohen a raportohen, nuk janë një zgjedhje e lirë e tyre. Nuk janë një 'garë' vetë'përmirësuese e kalitëse por janë pasojë e një braktisjeje që, e pamjaftuar me shpërfilljen — dhe, dokurdo, talljen —, bashkëshoqërohet edhe me dëmtimin e cilësive morale dhe virtyteve, përndjekjen e të vërtetave faktike dhe nxitjen e zvetënimit, shkombëtarizimit dhe kalbjes botëkuptimore të shqiptarëve të cilat ky regjim kundrashqiptarokratik po i ushtron pandërprerazi prej 71 vjetësh. Dhe, nga kjo gjendje, nga ky regjim nuk mund kurrsesi të dalim të kalitur sepse nuk e kemi zgjedhur vetë këtë gjendje dhe këtë regjim dhe gjithashtu sepse ky regjim gulçon nga urrejtja për gjithçka Shqiptare e nga mllefi kundrejt çdo shtyse lartësuese, pavarësi'ushtruese e fuqizuese të Kombit Tonë. Kjo gjendje dhe ky regjim nuk mund të na kalisin sepse vetëm ajo çka është e pastër nga çdo urrejtje dhe mllef mund të na kalisë e fuqizojë, vetëm ajo që është e dëlirë nga çdo poshtërsi: vetëm natyra dhe elementet e saj.

Përballja me elementet e natyrës është natyrësí, stërvitje e kalitje e shëndetshme, natyrë'shprehje, natyrë'kuptím e natyrë'pajtim!
Qëndrimi nën zgjedhën urrejtëse të shqiptarofobëve është çnatyrim, dobësim e ligështim, natyrë'mohím, natyrë'sharje e çshqiptarizím.

Nga kush, atëherë, po presim Shtet? Mos gjë nga trashëgimtarët e botëkuptimkalbjes së lolove të serbëve e të sovjetikëve të PKSH-së të këmbyer sakaq në lolo të neosovjetikëve të BE-së e të kanibalfinancës? Nga "internacionale-e-integruar-dhe-multikulti-do-të-jetë-bota-e-re"-aqët preskemi aftësi shtetndërtuese e shtetmbarëvajtëse? Apo nga lgbt-të e shqiptarofobët jevgjë që janë instaluar në Institucionet Tona në sajë të 'polito-luftës' familjefobikratike, autoktonofobikratike e pakicokratike që globalistët përdorin për ta mishmashosur e globalizuar botën duke shtypur vendasit e duke ua depërtuar institucionet për t'i dëmtuar, shthurur, trushpëlarë, shkulturuar, përçarë, parazituar e shfarosur pa pengesa "nazipatriarkaliste"?

Shtetin, Vëllezër e Motra, nuk duhet ta presim nga askush — mjaft pritëm! — por duhet ta ndërtojmë vet. Pasi ta kemi pastruar dhe riburimësúar botëkumptimin tonë dhe pasi ta kemi përtharë 'klimën' dhe mjedisin tonë shoqëror e mendimtaror nga çdo pikël helmi të avullt e mendjemarrës vetëurrejtjeje, autofobie, vetëbraktisjeje, pa'vetënjohjeje, pa'vetëdashjeje e pa'vetërespekti.. Vetëm atëherë dhe kështu mund ta ndërtojmë Shtetin që Kombi Ynë do dhe di të ndërtojë: me vetënjohje, vetëdashuri e vetërespekt.. Me Dashuri, Dije, Nderim, Vullnet e Besnikëri ndaj Gjakut, Mendësisë, Kulturës, Kujtesës dhe Botëkuptimit Tonë Shqiptar.

Post Reply

Return to “Artikulli i ditës”