"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Foto anetaresh nga natyra shqiptare !

Flisni për turizmin dhe resurset turistike, për udhëtimet që ju kanë lënë mbresa, për kënaqësitë e shijimit të bukurive natyrore, për mikpritjen e turistëve, koston e pushimeve atj.

Moderator: Strokulli

Post Reply
Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Foto anetaresh nga natyra shqiptare !

#1

Post by Socio » Thu Sep 10, 2009 6:44 pm

Malet e Sharrit !

Image

Image

Image

Image


Image


Image
Last edited by Socio on Fri Sep 11, 2009 2:33 am, edited 1 time in total.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Foto anetaresh nga natyra shqiptare !

#2

Post by Socio » Thu Sep 10, 2009 7:01 pm

Image


Image


Image


Image

Liqeni natyror !

Personi qe verehet duke qendruar mbi gurin ne largesi jam une !
Tua jap nje ide mbi madhesine e liqenit dhe natyres gjigande rreth meje !Image
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Re: Foto anetaresh nga natyra shqiptare !

#3

Post by Aulona » Thu Sep 10, 2009 7:11 pm

Socio faleminderit qe i solle fotot edhe ketu. Kur i pashe fotot qe ke marrur nga udhetimi yt, keshtu e kam imagjinuar natyren tone malore kur isha e vogel si nje dicka te magjikshme, dhe vertet ashtu eshte..... :)
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Foto anetaresh nga natyra shqiptare !

#4

Post by Socio » Thu Sep 10, 2009 7:20 pm

Rrezet e Zeusit duke ngrohur malet arberore !

Image


Image


Image

Image

Image
Last edited by Socio on Fri Sep 11, 2009 2:46 am, edited 1 time in total.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Foto anetaresh nga natyra shqiptare !

#5

Post by Zeus10 » Thu Sep 10, 2009 7:38 pm

Socio, vetem nje fjale: mbreselenese.
Prej teje falemnderit.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Foto anetaresh nga natyra shqiptare !

#6

Post by Socio » Thu Sep 10, 2009 7:51 pm

Aulona wrote:Socio faleminderit qe i solle fotot edhe ketu. Kur i pashe fotot qe ke marrur nga udhetimi yt, keshtu e kam imagjinuar natyren tone malore kur isha e vogel si nje dicka te magjikshme, dhe vertet ashtu eshte..... :)
Me nder qofsh, Aulona ! Me kenaqesi i sjell keto foto !


Image


Image


Image


Image


Image
Last edited by Socio on Fri Sep 11, 2009 7:54 am, edited 2 times in total.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Foto anetaresh nga natyra shqiptare !

#7

Post by Socio » Thu Sep 10, 2009 8:19 pm

Zeus10 wrote:Socio, vetem nje fjale: mbreselenese.
Prej teje falemnderit.

Faleminderit poashtu Zeus !

Image

Kjo vije natyrore kodrinore merret si kufiri mes Kosoves dhe Maqedonise veri-perendimore, natyrisht e banuar krejtesisht me shqiptare, ne te dy anet e saj !

Sic shihet, Zeus, natyra arberore nuk njeh kufij artificial per ate eshte edhe magjike !
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Foto anetaresh nga natyra shqiptare !

#8

Post by Socio » Fri Sep 11, 2009 2:03 am

Image


Image


Image


Image
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Foto anetaresh nga natyra shqiptare !

#9

Post by Socio » Sat Sep 19, 2009 6:21 pm

Image


ImageImageImage

Lavdi atyre qe u flijuan per malet tona !Image
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Foto anetaresh nga natyra shqiptare !

#10

Post by ALBPelasgian » Sun Aug 08, 2010 7:12 pm

Socio meqe me duhet te zgjedhi me te mirat e ketyre fotove eshte njesoj si te jem i 'denuar' ;) per shkak se nuk eshte
kollaj me zgjedh ne nje arke ku ka thesare te arta, secila me e bukur se tjetra. Sidoqofte, une si i 'denuar' qe jam po perpiqem te zgjedh me te bukurat (a mos po bej mekat si Lek Paridi kur zgjedhi midis tri hyjneshave Afroditen si me te bukuren :D ).

1. Fotoja nr. 7 (dmth fotoja e shtate e postuar sipas rradhes) eshte mbretereshe e vertete. Mbijetojne shkelqyeshem e blerta malore me gurishten. Luginat e perthyera dhe koloriti i pashem midis te blertes dhe qiellit te paqte krijojne nje parajse te vertete.

2. Fotoja nr. 9 eshte po kaq e bukur. Bjeshka e paster (sikur te jete e vizatuar), lendina dhe pastaj perroska e rrembyer e bejne joshese. E vetmja 'behane' eshte rruga (disi e eger) e cila duket sikur therret urbanizmin dhe betonin e eger dhe shtyllat elektrike.

3. Fotoja nr. 11. Lartesia e saj krijon nje pershtypje marramendese duke e theksue madheshtine e saj epike. Sidomos kreshta e malit e cila humbet ne mjegullen diellore dhe rrezet diellore e bejne nje 'Olimp' te vertete ku rrine perendite.

4. Fotoja nr. 12 dhe 13 jane te barabarta. Momenti hyjnor i depertimit te rrezeve te diellit, shqipja duke fluturuar e bejne me te vertete natyre shqiptare.

5. Fotoja nr. 4 eshte Elesiumi i vertete (Xheneti (parajsa) e hamendesuar e romakeve dhe ilireve). A e di ke me kujton? Skenen gjysme-parajse nga filmi 'Gladiator' ku komandanti (ilir) Maximus prehet paqesisht me gruan, djalin dhe vreshtat e tij.

Shpresoj qe te mos jem i denuar qysh u denua Lek Paridi nga hyjneshat rivale te Aferdites! :mrgreen:

Ne fund te gushtit do te jem ne Plave e Guci ku me pastaj do i sjell fotografite e asaj parajse.

Edhe njehere te falemnderit Socio qe solle para nesh nje copez nga vendi i shqipeve!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Turizëm dhe udhëtime”